babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Na čo myslí otecko, keď prestrihuje pupočník
Na čo myslí otecko, keď prestrihuje pupočník
Pupočná šnúra nie je len fyzickým spojením matky s dieťaťom, ale má aj symbolickú rolu. Zvláštny význam má pre oteckov pri pôrode, ktorí ju prestrihujú. Býva to pre nich výnimočný zážitok spojený s najrôznejšími pocitmi. Prinášame niekoľko svedectiev.
Pupočná šnúra nie je len fyzickým spojením matky s dieťaťom, ale má aj symbolickú rolu. Zvláštny význam má pre oteckov pri pôrode, ktorí ju prestrihujú. Býva to pre nich výnimočný zážitok spojený s najrôznejšími pocitmi. Prinášame niekoľko svedectiev.
SPLNIL SOM SVOJU ROLU OTCA
„Vôbec som si nedokázal predstaviť, ako budem pupočnú šnúru prestrihávať. Pomáhala mi pri tom však úžasná pôrodná asistentka, a tak sa pre mňa táto úloha stala vlastne definitívnym potvrdením narodenia mojich dcér. Myslel som na to, že som splnil svoju rolu otca a že teraz sme traja a ja mám na tom svoj podiel. Možno je to trochu smiešne, ale toto mi naozaj napadlo.
Tiež som si povedal, že je to okamih, keď naše dcéry odštartovali svoju vlastnú existenciu. Pupočník ako taký ma nijako neodpudzoval. Keď som ho prestrihával, mal som povznášajúci pocit.“
Bernard, otec dvoch dcér
PRI STRIHANÍ SOM SA ZAHRAL NA SUDIČKU
„Mathilde rodila v pôrodnom dome v Quebecku. Žijeme na území Inuitov a tam sa dosť dbá na tradície, takže aj pôrod je spojený s rôznymi rituálmi. U prvého dieťaťa pupočnú šnúru prestrihávala naša inuitská kamarátka, takže náš syn sa pre ňu stal ,chlapcom, ktorého stvorilaʻ. Obdarovala ho rôznymi oblečkami a on jej na revanš zasa musí dať prvú rybu, ktorú uloví.
U dcéry som pupočnú šnúru prestrihoval sám. Vtedy som jej tiež odovzdal svoje osobné prianie, ktoré by ju malo sprevádzať životom: ,Bude sa ti vodiť dobre vo všetkom, do čoho sa pustíš.ʻ Tak hovorí tradícia. Tento okamih som vnímal aj ako upokojenie po búrlivých okamihoch pôrodu, veci sa vracajú do pôvodných koľají.“
Fabien, otec syna a dcéry
PRIPADALO MI TO AKO HRUBÁ TELEFÓNNA ŠŇÚRA
„Chcete prestrihnúť pupočnú šnúru?“ Táto otázka ma prekvapila. Nevedel som, že sa to robí takto, myslel som si, že je to vec ošetrujúceho personálu. Keď som si predstavil sám seba s nožničkami v ruke, dostal som strach, že sa mi to nepodarí. Ale pôrodná asistentka mi pomohla, stačilo len prestrihnúť.
Nemyslel som si, že to pôjde tak ľahko. O tejto symbolike som premýšľal až neskôr… Druhýkrát som si už veril viac a mal som aj čas poriadne si pozrieť pupočník. Pripomínal mi hrubú skrútenú šnúru ako od starého telefónu, bolo to zábavné.“
Julien, otec dvoch dcér
NÁZOR PSYCHOLÓGA
„Prestrihnutie pupočnej šnúry sa stalo symbolickým aktom, akýmsi rituálom separácie. Otec prestrihuje fyzické puto medzi matkou a dieťaťom. Symbolické na tom je, že takto umožňuje dieťaťu vstúpiť do nášho sociálneho prostredia, nadväzovať vzťahy a nebyť závislý len od jednej osoby. Je dôležité, aby budúci oteckovia mali o tejto úlohe dosť informácií, aby sa nebáli, že môžu mamičke alebo dieťatku ublížiť.
Tiež by sa malo nechať na oteckovi, aby sa rozhodol, či to chce urobiť. Mal by si to rozmyslieť vopred, aby ho to pri pôrode nezaskočilo. Každý z našich spomenutých oteckov v tom akte videl niečo trochu iné. Bertrand psychický aspekt, teda separáciu, Fabien sociálnu stránku – prestrihnutie šnúry znamenalo začiatok nového vzťahu s iným človekom. Na Juliena zapôsobila hlavne fyzická stránka veci. Pre všetkých troch oteckov to však bol nezabudnuteľný zážitok.“
Čítajte tiež:
- Pupočná šnúra: 10 vecí, ktoré ste o nej možno nevedeli
- Epidurálka – áno či nie?
- Voda i vibrácie pomáhajú v príprave na pôrod
POZORUHODNÁ I ZNEPOKOJUJÚCA
A ešte pár slov o tej neobyčajnej veci, ktorou je pupočná šnúra. Stará sa o prísun kyslíka a živín a zároveň o odvedenie okysličnej krvi a odpadových látok z tela bábätka naspäť do placenty. Rola pupočníka sa končí, keď sa narodené bábätko prvýkrát nadýchne. Tvoria ho dve tepny a jedna žila, ktorá privádza bábätku životne dôležité látky. Sú bezpečne uložené v rôsolovitej látke, ktorá ich chráni pred poškodením.
Pre absenciu nervov nie je prestrihnutie tejto „dopravnej linky“ bolestivé. Názov šnúra je odvodený z tvaru pupočníka, ktorý je skrútený. Býva dlhý okolo 55 cm, v priemere má asi 1,5 cm a je perleťovobielej farby. Samozrejme, existujú aj výnimky, keď dĺžka dosahuje len 30 cm, inokedy, naopak, až meter. Veľmi zriedka sa namiesto dvoch pupočníkových tepien vyskytuje len jedna, na čo sa príde veľmi skoro pri ultrazvuku.
Mamičky sa však boja predovšetkým pupočnej šnúry obtočenej okolo krku bábätka. Dôležité je neprepadnúť panike. Pupočná šnúra okolo krku sa štatisticky vyskytuje až u 35 % detí a v prevažnej väčšine ich to neohrozuje. Veľmi vzácne býva pupočník utiahnutý natoľko, že dieťa má ohrozený prísun kyslíka.