Na čo si dať pozor pri kúpaní vo voľnej prírode

Teplé počasie nám tento rok praje a k teplému letu neodmysliteľne patrí kúpanie. Nie každý sa chce tiesniť na verejnom kúpalisku či v chlórovanom bazéne. Kúpanie v prírode má svoje čaro, ale priáša, bohužiaľ, aj riziká. Na čo je potrebné dať si pozor najmä s deťmi?

profimedia-0096754988-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Kam áno a kam nie

Krkolomné vstupy do vody v kombinácii s prudkým spádom považuje veľa dospelákov za dobrodružstvo a ťažko prístupnú vodu určite nebudú obliehať davy. Deti však môže odradiť aj na niekoľko rokov. Uvedomte si, že v detskom vnímaní je všetko „väčšie“, než sa to zdá nám dospelým. Keď sa do vody ponoríme rovno po pás, pekne sa osviežime, ale pre dieťa to môže byť dosť nepríjemný šok. Takže buď volíme prírodné plochy s pozvoľným vstupom, alebo musíme dieťa dopredu varovať a vstup prispôsobiť. Rozhodne ho nepúšťame samotné.

Rovnako nemusí každé dieťa oceniť priechod vysokou trávou hoci aj bez žihľavy. Ďalej majme na pamäti, že kúpanie v rybníkoch vo večerných hodinách je takmer vždy spojené s prítomnosťou komárov.

Kto nemusí kúpanie so zvieratami, nech sa poobzerá, či sa vo vedľajšom kúte nekúpu psy alebo nie sú nablízku kone. Aj keď takéto plavenie koní je pre deti na pozeranie veľká zábava. Nesie so sebou však okrem iného aj riziko vyššieho výskytu ovadov a podobného bodavého hmyzu.

Máme vybrané

Ak sme si vybrali prírodné kúpalisko, kde nevidíte na dno, nielen deti ocenia topánky do vody. V takom prípade dno určite skontrolujte radšej sami a až potom tam vpustite malých potápačov. Vo vodách s pieskovým dnom býva voda čistá až priezračná. Hrozí tam riziko skôr od ľudí v podobe rozbitých fliaš než od špicatých kolov či ostrých kameňov. V lomoch zas na vás môže číhať studenšia voda, výčnelky skál a rôzna hĺbka.

Kvalita vody

Mŕtva ryba na hladine alebo na brehu neznamená katastrofu. To sa proste v prírodných vodách stáva. Byť na pozore je potrebné, až keď sa mŕtvych rýb vyskytuje viac. Tečúce vody bývajú všeobecne čistejšie než stojaté vody, tu je najväčším nebezpečenstvom asi prúd, ktorý sa môže s prietokom meniť. Veľkým strašiakom prírodného kúpania sú sinice.

V teplých dňoch sa rýchlo množia a pri premnožení spôsobujú hlavne alergie. Na stránkach Centra pre cyanobaktérie a ich toxíny sa píše: „U kúpajúceho sa človeka, podľa toho, aký je citlivý a ako dlho sa vo vode zdržiava, sa môžu objaviť vyrážky, začervenané oči, nádcha. Sinice tiež môžu produkovať rôzne toxíny (jedovaté látky).“

Podľa toho, koľko a akých toxínov sa do tela dostane, sa líšia aj prejavy: od ľahkej akútnej otravy prejavujúcej sa črevnými a žalúdočnými ťažkosťami cez bolesti hlavy až po vážnejšie pečeňové problémy.

Čítajte tiež:

Pomôže jednoduchý test

Či sa sinice vo vode vyskytujú, si môžete overiť rýchlym testom: fľašu so zúženým hrdlom (možno použiť napríklad priehľadné fľaše od balených vôd) úplne naplníme vodou a necháme aspoň 20 minút stáť v pokoji na svetle. V prípade, že sa pri hladine vytvorí zelený krúžok tvorený zelenými organizmami v tvare „sekaného ihličia alebo zelenej krupice“ (a voda pritom zostane číra), ide s najväčšou pravdepodobnosťou o sinice.

Ak zostane voda zakalená rovnomerne alebo sa začne tvoriť väčší zákal pri dne, pôjde pravdepodobne o riasy. Ešte jednoduchším testom je vstupovať do vody opatrne (aby sa nezvírili usadeniny z dna) a pozorovať, či sa okolo kolien vo vode nevznášajú drobné zelené čiastočky. Keď áno, ide pravdepodobne o sinice (zdroj: www.sinice.webnode.sk). Mnoho prírodných kúpalísk je pravidelne monitorovaných hygienickými stanicami, ich stav nájdete napríklad na mape kúpacích vôd.

Odporúčania na záver

Ak si stavom vody nie ste istí, dodržte základné pravidlá: neprehĺtať vodu, zdržiavať krátkodobo a osprchovať sa. Viac náchylné sú deti trpiace na astmu alebo ekzém. Pediatri odporúčajú kúpanie v prírodných stojatých vodách až od jedného roku veku dieťaťa.

19.7.2017 4:01

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist