babyweb.sk > Dieťa > Vývin dieťaťa > Na starostlivosť o dieťa s DMO nie ste sami
Na starostlivosť o dieťa s DMO nie ste sami
Motorický vývoj dieťaťa sa dnes skloňuje vo všetkých pádoch. Rodičia môžu z článkov a kníh vyčítať množstvo užitočných rád, čo a ako robiť, aby sa ich dieťa správne pohybovo vyvíjalo. Detský lekár pozorne sleduje motorický vývin dieťaťa a mal by vždy včas upozorniť na možné problémy a poslať rodičov s dieťaťom k špecialistom.
Ak sa však skutočne objaví v motorickom vývine dieťaťa problém, často nestačia vyšetrenia a rady lekárov, dokonca ani štúdium kníh a časopisov neposkytne rodičom dostatočné množstvo informácií o tom, akú starostlivosť ich dieťa potrebuje. Napokon ostáva rodič v starostlivosti o dieťa sám.
Nemusíte byť sami
Aby sa to nestalo, rodičia dnes môžu využiť ranú starostlivosť ako sústavu služieb a programov, poskytovaných ohrozeným deťom a deťom so zdravotným postihnutím ich rodinám. Raná starostlivosť má preventívny charakter, to znamená, že služby sa usilujú znižovať vplyv prvotného postihnutia a bránia vzniku druhotného postihnutia. Raná starostlivosť je vždy zacielená na konkrétny typ postihnutia a poskytuje sa rodinám s deťmi od 0 do 7 rokov.
Diagnóza DMO
Diagnóza „detská mozgová obrna“ (DMO) znamená akýkoľvek stupeň pohybového postihnutia – od málo badateľného až po úplnú bezmocnosť – ktoré vznikne poškodením riadenia pohybu v dôsledku poškodenia nezrelého mozgu. Vznik DMO sa viaže na poškodenie nezrelého mozgu v priebehu jeho vývinu – počas tehotenstva, pri pôrode i v prvých mesiacoch života.
Bez ohľadu na to, v ktorom z týchto období poškodenie mozgu nastane, začnú sa jeho dôsledky prejavovať až neskôr, keď sa dieťa učí ľudské pohyby. Na tisíc živonarodených detí sa detská mozgová obrna vyvinie u dvoch až troch z nich.
Ide o čas
Pri deťoch s DMO hrajú zásadnú rolu vo vývine prvé tri roky života. Práve v období do troch rokov je mozog dieťaťa najviac tvárny, čo umožňuje rozvoj náhradných mechanizmov v prípade tých detí, ktoré majú v niektorej oblasti vývinu vážny hendikep. Ak sa práve toto obdobie zanedbá, možnosti vývinu dieťaťa sa môžu veľmi obmedziť.
Aby sa teda čo najviac zmiernili, prípadne eliminovali dôsledky postihnutia DMO, je dôležité začať s rehabilitáciou dieťaťa čo najskôr. Už prvé dni či mesiace môžu zabrániť vzniku vývinovej poruchy alebo ju podstatne zmierniť. Podľa skúseností u 50 % dojčiat dochádza pri pravidelnej rehabilitácii k úprave motorického vývinu do jedného roka.
Ako správne postupovať?
Len čo detský lekár a následne detský neurológ diagnostikuje ohrozenie motorického vývinu dieťaťa alebo DMO, čo sú lekári schopní diagnostikovať už u novorodencov, je dôležité začať s rehabilitáciou. Rehabilitáciou nemyslíme iba liečebnú rehabilitáciu, teda cvičenie s dieťaťom, máme na mysli komplexnú podporu rodiny a dieťaťa, ktorú môžu zabezpečiť práve služby ranej starostlivosti.
Raná starostlivosť nie je pre rodičov povinnosť, ale možnosť získať komplexnú podporu od odborníkov a nebyť pri starostlivosti o dieťa s postihnutím sám. Záleží len na rodičoch, či budú túto podporu chcieť využiť.
Ak máte dieťa s detskou mozgovou obrnou, rady, podporu či pomoc nájdete na týchto internetových stránkach:
http://www.kupelepiestany.sk/sk/adeli-centrum.html
http://www.nadaciaharmony.sk/rc/index.php?menu=a
http://www.dom-diana.com/metod.htm
http://www.sinalgis.sk/sinalgis/index.html
Odporúčanie nielen pre rodičov detí s DMO
- Umiestnite postieľku dieťaťa doprostred miestnosti, dieťa sa tak bude pretáčať na obidve strany. Ak máte postieľku pri stene, striedajte polohu dieťaťa – dávajte ho hlavou k jednému a potom k druhému koncu
- postieľky, dieťa tak nebude preferovať otáčanie na jednu stranu.
- Kým dieťa samo neudrží hlavičku (asi do 3 mesiacov), treba hlavičku pri manipulácii s dieťaťom podopierať. Držte dieťa chrbátikom na vašom hrudníku, pritiahnite mu kolená k brušku, panvu dieťaťa pritlačte na svoj hrudník Dieťa je tak v kontakte s vami a zároveň s okolím.
- Obúvajte dieťa, až keď začne chodiť, chôdza a stoj by mali tvoriť 80 % jeho pohybu. Kúpte dieťaťu obuv s pružnou podrážkou, pevnou pätou, ortopedicky tvarovanú.
- Dávajte dieťa sedieť až vtedy, keď sedí samostatne (okolo 8. mesiaca). Ak ho posadíte skôr, vystavujete ho nebezpečenstvu zaguľateného chrbta.
- Pri chôdzi je pre dieťa nevhodné používanie chodúľky, nie je dobré ani chodiť s dieťaťom a držať ho za ruky. Počkajte, kým dieťa začne chodiť samo.
- Pri nosení dieťaťa v šatke dbajte na to, aby ste dieťa správne a pevne uviazali.
- Cvičte s dieťaťom pravidelne podľa pokynov fyzioterapeuta.
- Plávanie je dobrý nástroj na zlepšenie motorického vývinu vášho dieťaťa.
Správny vývin dieťaťa v priebehu 1. roku života
- dieťa začína kontaktovať očami
- na chrbte vzor šermiara
- na bruchu dvíha hlavu asymetricky
8 týždňov
- do 8 týždňov by mali všetky deti nadviazať očný kontakt
- na chrbte – dolné končatiny pokrčené v kolenách, bedrách
- na bruchu – opora o predlaktie
- dvíha hlavu symetricky
3 – 4 mesiace
- na chrbte stabilné, neprepadáva
- dolné končatiny – pokrčené v kolenách, bedrách, členkoch
- schopné spoločenského úsmevu
- na bruchu – opreté o lakte
- hlava sa môže voľne otáčať bez otáčania telom –
- dieťa „pasie ovečky“
6 mesiacov
- dieťa sa prevráti z chrbta na brucho, z brucha na chrbát asymetricky na obe strany
- na bruchu – opreté o dlane, prsty voľné, nezovreté
- 7,5 mesiacov
- lezie po štyroch – dieťa by sa nemalo plaziť
- lezenie – pravá ruka, ľavé koleno (súčasne); strieda s ľavou rukou, pravým kolenom
- predkolenia na podložke
- šikmý sed, potom priamy sed
- vykročenie iba jednej dolnej končatiny
9 mesiacov
- postaví sa pri nábytku – pomocou vykročenia – nepreferovať
- 10 – 11 mesiacov
- obchádza nábytok
- 12 mesiacov
- chôdza v priestore
- za normálne považujeme, keď dieťa začne chodiť do 18 mesiacov