Náhradné materstvo na Slovensku

Každá žena nemá v živote šťastie donosiť zdravé dieťa. Niektoré dámy majú problém s vynosením dieťaťa a nie je to pre ne fyzicky možné. Keď žena nemôže mať vlastného potomka existujú viaceré alternatívy ako ho zaobstarať

profimedia-0244561537-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Buď pomocou adopcie, umelého oplodnenia, alebo pomocou náhradného rodičovstva. V niektorých krajinách sú zákony, ktoré pomáhajú ženám mať dieťa pomocou tzv. kontroverznejšieho  náhradného rodičovstva. Napríklad v USA je tento trend veľmi módny a žiadaný. Ako je to na Slovensku s náhradným materstvom?

Čo všetko obnáša náhradné materstvo?

Náhradná matka vynosí plod, a potom ho  ihneď po pôrode odovzdá pravej matke. Náhradnej matke sa oplodnené vajíčko iného páru zavedie prostredníctvom umelého oplodnenia do maternice, alebo sa umelo oplodní jej vlastné vajíčko, a tiež sa zvyknú zavádzať spermie darcu do maternice. V niektorých krajinách je táto pôrodná turistika veľmi využívaná, kolískou je samozrejme liberálne USA a tiež lacná India. Avšak ako prvý štát, kde bolo náhradné materstvo uzákonené ako legálne bol paradoxne konzervatívnejší Izrael.

V krajinách, kde legislatíva povoľuje špeciálne náhradné materstvo vznikajú niekedy nepríjemné situácie. Niekedy sa náhradná matka po pôrode rozhodne, že sa dieťaťa nechce vzdať, pretože počas obdobia tehotenstva si k nemu vytvorila silné materské puto. Sú však aj  iné problémy s priznaním rodičovstva. V krajinách ako USA alebo India, kde je tento zákon už  platný,  predstavuje náhradné materstvo výhodný biznis a zárobok pre ženy, ktoré nemajú peniaze. Praví rodičia im poskytnú nemalé množstvo peňazí za vynosenie  ich vytúženého dieťaťa ošetrené dôkladným zmluvným vzťahom. Tieto praktiky sa bežne používajú aj v západnej Európe  avšak s veľkými odlišnosťami. Nie tak, ako v liberálnej Amerike.

Priebeh náhradného materstva

Žena uzavrie, ako iste viete z amerických filmov,  písomnú dohodu s manželským párom o vynosení plodu. Dohodu o tom,  ako všetko bude prebiehať, a tiež o tom,  že všetky finančné prostriedky za tehotenstvo a  pôrod platia rodičia, t. j. objednávatelia. V skutočnosti sa jedná o obchod.

Ako je to na Slovensku?

Na Slovensku máme presne definovaný zákon o rodine,  ktorý striktne hovorí o tom, že matka je žena, ktorá dieťa porodila. Naša legislatíva momentálne neschvaľuje náhradné materstvo, ale ani ho nepovoľuje. Aplikovanie tohto práva na náhradné materstvo je v našich podmienkach v podstate nemožné, pretože zákon o rodine nepriamo vylučuje možnosť náhradného materstva. Právna teória európskych krajín považuje dohody náhradného materstva za neplatné a v rozpore s kresťanskými, etickými  a morálnymi princípmi.

Je teda náhradné materstvo etické, alebo neetické?

Lekári sa zhodujú v tom, že náhradné materstvo je skutočne najkontroverznejšia metóda asistovanej reprodukcie, ktorá má svojich zástancov, ale aj odporcov. Na Slovensku o náhradnom materstve môžu prakticky neplodné páry iba „snívať“. Náš zákon náhradné materstvo neupravuje nijako presnejšie. Na Slovensku to nie je schválené najmä kvôli kresťanským dôvodom. Preto sa o téme ani veľa nehovorí, ani nepíše.  Je to veľmi citlivá téma, jej realizácia je ešte o to náročnejšia.

Niektoré európske krajiny náhradné materstvo nepovoľujú vo svojej ústave: Francúzsko, Taliansko, Španielsko a iné. Na Slovensku nemáme zatiaľ takýto prísny zákon, ktorý by náhradné materstvo zakazoval. V Českej republike existujú špeciálne kliniky, kde zo zdravotných dôvodov  tento proces vykonávajú.

V iných krajinách, ako je Veľká Británia, Írsko, Belgicko je náhradné materstvo povolené, ale iba vtedy, ak za to žena nedostane žiadnu finančnú odmenu. Jedná sa teda o nezištnú pomoc priateľovi alebo príbuznému, napríklad dieťa vynosí sestra, matka, kamarátka. Sú tu však aj krajiny ako USA, Rusko alebo India, kde je komerčné náhradné materstvo legálne a vo veľkom rozšírené a veľmi populárne.

Niektoré páry si vyberajú  najlacnejšie krajiny, aby za túto službu nemuseli veľa platiť.  V Indii je vynosenie dieťaťa lacnejšou záležitosťou ako napríklad v USA. Finančná odmena  motivuje najmä chudobné ženy zo sociálne slabšieho prostredia. Slovenské neplodné páry často cestujú za túto službou do štátov, kde je to povolené a legálne. Niektoré ženy si nechcú nechať rozplynúť sen o materstve, tak podstúpia čokoľvek. Téma náhradného materstva je veľmi citlivá a diskutovaná.  Každá krajina má v tomto smere vlastné zákony a právne  úpravy. Na Slovensku je stále táto problematika dosť otvorená a niektoré slovenské páry sa snažia hľadať spôsoby, ako dosiahnuť svoj sen a  mať dieťa za akúkoľvek cenu. Keďže sa záujem o náhradné materstvo čoraz viac zvyšuje aj u nás aj v Česku, je dosť možné, že téma náhradného materstva nebude už viac tabu a stane  sa čoskoro  realitou.

13.7.2022 5:32| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist