Najčastejšie mýty pri poruchách bedier

Zdravé bedrá u detí nie sú samozrejmosť. Slovensko i Česko v minulosti patrili a stále patria ku krajinám s vysokým výskytom bedrovej dysplázie. Azda aj vďaka tomu je dodnes medzi matkami toľko nejasností a prežitkov.

profimedia-0332558278-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

1. Chcem vedieť, koľko meria

Väčšina matiek chce po pôrode vedieť, koľko ich bábätko meria. To je však chyba!

„Ak dieťa nemá v poriadku bedrá a lekár mu natiahne nožičky, aby zmeral jeho dĺžku, môže natiahnutím dôjsť k poškodeniu samotného kĺbu a pre dieťa je to, samozrejme, bolestivé. Okrem toho dĺžka dieťaťa nič nevypovedá o jeho zdravotnom stave, dôležitá je jeho hmotnosť,“ hovorí MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedickej kliniky Nemocnice Na Bulovce.

2. Radšej dáme plienku navyše

Robievali to tak naše babičky, naše matky, budeme to tak robiť aj my!

„Pokiaľ má dieťa bedrá v poriadku, nie je potrebné žiadne preventívne opatrenie v podobe plienok navyše či takzvaného širokého balenia, pretože je to zbytočné. A naopak, ak sú bedrá poškodené, plienka navyše im nepomôže a najdôležitejšie je, aby dieťa bolo vyšetrené a správne liečené. S liečbou by sa malo začať čo najskôr,“ hovorí ortopéd.

3. Papierové plienky sú pre bedrá nevhodné

Tento mýtus vznikol v čase, keď jednorazové plienky začínali a nebolo s nimi dosť skúseností, a stále prežíva.

„Ak je dieťa zdravé a netrpí vrodenou vývojovou poruchou bedrového kĺbu, sú papierové plienky celkom v poriadku a nie je dôvod ich nepoužívať. Dokonca je to naopak: papierové plienky držia nožičky v správnom postavení,“ hovorí odborník.

Čítajte tiež:

4. Šatkovanie bedrám škodí

Ale kdeže, neškodí!

„Nosenie dieťaťa v šatke, keď je na tele matky upevnené tak, že sedí obkročmo, je úplne vyhovujúca poloha a bedrám to vôbec neškodí. Dieťa má v tejto polohe bedrové kĺby v správnej pozícii. Z hľadiska zdravia bedier tak nejde o nič zlé,“ opisuje MUDr. Martin Ošťádal.

5. Starý dobrý povijan…

Práve ten dobrý nebol, aj keď ho používali generácie matiek.

„Do povijana (zavinovačky) sa deti šnurovali tak, že mali natiahnuté nôžky a pevne sa v tejto polohe stiahli. A práve to je chyba. Ak dieťa trpí vrodenou vývojovou poruchou bedrového kĺbu, je táto poloha a pevné fixovanie dieťaťa v nej úplne nevhodná,“ vysvetľuje lekár.

6. Jedno vyšetrenie bedier stačí

Bohužiaľ, nestačí, to je veľký omyl matiek.

„Vyšetrenie bedier prebieha trojfázovo. To preto, že sa bedrový kĺb postupne vyvíja. Z toho dôvodu treba dieťa sledovať opakovane. Trojstupňovým sitom možno zachytiť vývojové poruchy u všetkých detí,“ vysvetľuje MUDr. Ošťádal.

12.3.2018 2:57| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist