babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Nastrihnutie hrádze pri pôrode vyvoláva množstvo otázok
Nastrihnutie hrádze pri pôrode vyvoláva množstvo otázok
Nastrihnutie hrádze (epiziotómia) je najčastejším chirurgickým zákrokom pri pôrode. U nás ho podstúpi približne každá druhá žena, ktorá privádza na svet bábätko vaginálnou cestou. Rutinné vykonávanie epiziotómie so sebou neprináša žiadne výhody pre ženu ani pre dieťa, zato však vyvoláva množstvo otázok.
„Obavy z nastrihávania boli jedným z mojich hlavných motívov starostlivého vyberania miesta, kde porodím svoje prvé dieťa,“ priznáva matka štyroch detí Markéta. „Hrádzu sme síce masírovali, no čoskoro mi bolo jasné, že ani tá najlepšia príprava nezabráni niečomu, čo sa odohráva v hlave a rukách niekoho iného. A voľba to bola dobrá. Vďaka tejto prvej skúsenosti aj trom nasledujúcim môžem dnes vyhlásiť, že keď sa dá pôrodu, žene a dieťaťu čas, trpezlivosť, s ničím sa neponáhľa a rodička si vyberie takú polohu, akú jej telo naznačuje, tak možno porodiť dieťa s hmotnosťou 3,5 kg ako prvorodička aj 4 kg ako viacnásobná rodička úplne bez poranenia.“
Urýchli epiziotómia pôrod?
Jedným z často používaných argumentov pre epiziotómiu je urýchlenie dĺžky pôrodu. Vzhľadom na to, že sa k nastrihnutiu hrádze pristupuje až na konci druhej pôrodnej fázy, nemá tento zákrok vplyv na celkovú dĺžku trvania pôrodu.
Chráni epiziotómia plod?
V určitých prípadoch, napríklad pri extrémne dlhej vypudzovacej fáze, keď je hrádza objektívnou prekážkou pôrodu alebo ak sa plodu výrazne nedarí, môže mať epiziotómia svoje opodstatnenie. Žiadne štúdie však nepotvrdili, že by epiziotómia bola prevenciou neurologického poškodenia plodu. Hrádza, do ktorej hlava bábätka pri pôrode naráža, je mäkké, pružné tkanivo, nie betónový múr, o ktorý by sa mohla hlavička poraniť. Navyše sa neobjavil žiadny dôkaz, že by práve epiziotómia zmierňovala traumu pôsobiacu na hlavičku plodu.
Čítajte tiež:
- Je možné predísť nastrihnutiu hrádze pri pôrode?
- Všetko o pôrode ako o fyziologickom deji
- Prečo nemôžem porodiť úplne prirodzene?
Je epiziotómia prevenciou poškodenia hrádze?
Epiziotómia býva považovaná za prevenciu rozsiahlych trhlín a poškodení v oblasti hrádze a konečníka. Tento predpoklad však nepotvrdila žiadna zo štúdií, ktoré skúmali vzťah natrhnutia a nastrihnutia hrádze. Naopak, ukázalo sa, že pri pôrodoch bez epiziotómie dochádzalo menej často k ruptúram tretieho stupňa (teda natrhnutiu hrádze, ktoré zasahuje aj zvierač). Samotná epiziotómia je potom vo svojom rozsahu rovnaká ako ruptúra (natrhnutie) druhého stupňa.
Ďalším zisteným faktom je to, že epiziotómia vykonaná pri prvom pôrode zvyšuje riziko samovoľného natrhnutia pri ďalších pôrodoch.
Epiziotómia nie je prevenciou závažných ruptúr hrádze, naopak, môže byť ich príčinou – poranenia konečníka vo väčšine prípadov vznikajú samovoľným pokračovaním nastrihnutia.
Je epiziotómia ochranou pred ochabnutím panvového dna a inkontinenciou?
Najčastejšie uvádzaným dôvodom vykonania epiziotómie je prevencia poškodenia panvového dna, prevencia poklesu maternice a prevencia inkontinencie (problémy s udržaním moču). Toto tvrdenie však nebolo potvrdené žiadnym vedeckým dôkazom. Epiziotómia nepredstavuje v ochrane panvového dna pred spontánnym natrhnutím žiadnu výhodu a nie je ani prevenciou ochabnutia panvového dna.
Hojí sa rez po epiziotómii lepšie ako natrhnutie hrádze?
Mnohí pôrodníci uprednostňujú nastrihnutie pred natrhnutím predovšetkým preto, že chirurgický rez je rovný, čistý, jeho smer je možné dobre kontrolovať a rovná rana sa šije oveľa lepšie ako pri natrhnutí. Epiziotómia však zasiahne všetky štruktúry tkaniva, zatiaľ čo prirodzene vzniknuté natrhnutie postupuje cez najslabšie miesta tkaniva a vyhne sa cievam, nervom a hlbokým svalovým vrstvám. Natrhnutie väčšinou krváca menej ako rana po nastrihnutí a riziko opuchnutia a zápalu je nižšie ako pri epiziotómii.
Má epiziotómia nejaké riziká?
Každý chirurgický zákrok, teda aj nastrihnutie hrádze, má svoje riziká. Patria medzi ne predovšetkým krvné zrazeniny, infekcie, opuchy, komplikácie pri hojení, inkontinencia, ochabnutie panvového dna, bolesť pri pohlavnom styku či dokonca dočasná neschopnosť mať pohlavný styk. Závažnou komplikáciou epiziotómie môžu byť trhliny zasahujúce svaly v análnej oblasti. Tento problém môže viesť k ťažkostiam s udržaním stolice, ktoré treba väčšinou riešiť operatívne.
Je epiziotómia zásahom do psychiky ženy?
Rutinné nastrihnutie hrádze môže žene spôsobiť vážne emočné a psychické problémy, predovšetkým vtedy, ak je vykonané bez súhlasu či bez informovania o možných rizikách.
„V ordinácii liečim veľké množstvo žien, ktoré majú psychickú i fyzickú traumu po epiziotómii,“ potvrdzuje klinická psychologička a psychoterapeutka Michaela Mrowetz, ktorá sa zameriava na liečbu žien s posttraumatickou stresovou poruchou po pôrode. „Z psychologického hľadiska možno konštatovať, že nastrihnutie hrádze, ktoré bolo vykonané bez súhlasu či rutinne bez liečebného dôvodu či dokonca proti vôli ženy, môže mať negatívne psychické následky,“ objasňuje psychologička. „Nevyžiadaná intervencia, teda aj nastrihnutie hrádze, vedú k zníženiu miery kontroly nad pôrodným procesom, zníženiu možnej spokojnosti s pôrodom a k narušeniu osobnostnej a sexuálnej integrity ženy. S tým úzko súvisí fyzická a hlavne sexuálna vnímavosť k vlastnému telu. Ak sú rodidlá nastrihnuté proti vôli rodiacej ženy či bez jej súhlasu alebo s manipulatívne vyžiadaným súhlasom bez plného poučenia o následkoch, je vysoko pravdepodobné, že to bude mať negatívne následky v prežívaní ženy.“
Dá sa epiziotómii vyhnúť?
Do istej miery môže pri prevencii pred nastrihnutím alebo natrhnutím pomôcť príprava na pôrod v tehotenstve. Pravidelná masáž hrádze a posilňovanie svalov panvového dna v tehotenstve môžu zlepšiť elasticitu tkaniva.
Zásadnú úlohu pri ochrane hrádze však má predovšetkým samotný spôsob pôrode, najmä voľba pôrodnej polohy a spôsob tlačenia. Spontánne tlačenie znižuje riziko poškodenia hrádze, pretože rešpektuje prirodzené tempo pôrodu a dáva hrádzi čas prispôsobiť sa objemu hlavičky.
Najmenej výhodná poloha pri tlačení je pozícia na chrbte s kolenami pri tele. Naopak, najvhodnejšie pre ochranu hrádze sú vertikálne polohy, s nohami široko rozkročenými, prípadne poloha poležiačky naboku. Skúsená pôrodná asistentka či pôrodník môžu hrádzu ochrániť aj prikladaním teplého mokrého obkladu v čase, keď sa začne prerezávať hlavička bábätka. Riziko poškodenia hrádze znižuje aj pôrod do vody.
Odporučenie na záver:
Informujte sa o počte nástrihov v pôrodnici, ktorú ste si zvolili, a vopred informujte o svojom postoji k (ne)strihaniu hrádze svojho pôrodníka.