babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Nepríjemnosti z antibiotík
Nepríjemnosti z antibiotík
Vyliečite si jednu chorobu, vhupnete do druhej. „Po antibiotikách skoro každá žena dostane mykózu,“ hovorí gynekologička Radmila Sládičeková. Aké riešenie navrhuje?
Chvála antibiotikám!
Bez nich by sme umierali na choroby, ktoré dnes bežne zvládame zhltnutím niekoľkých tabletiek. Lenže mnohé ženy po doužívaní týchto liekov začnú „zomierať“ na svrbenie, pálenie a výtok na tom najintímnejšom mieste. Lekárskym jazykom povedané, dostanú mykózu.
„Je takmer pravidlo, že antibiotiká zlikvidujú nielen nežiaduce baktérie, ale aj potrebné laktobacily v pošve.
To je príležitosť pre kvasinky, ktoré sa premnožia a spôsobia zápal sliznice,“ vysvetľuje MUDr. Radmila Sládičeková, MPH, z ambulancie Radmagyn.
Antimykotiká preventívne
Praktickí lekári odporúčajú užívať s antibiotikami aj probiotiká, lebo pomáhajú obnovovať črevnú flóru a chránia pred hnačkami. Rovnako by podľa doktorky Sládičekovej mohli ženy v čase užívania antibiotík zájsť za svojím gynekológom a požiadať ho, aby im preventívne predpísal lokálne antimykotiká do pošvy. Predídu tak nepríjemnostiam, ktoré mykóza prináša. Treba vedieť, že črevný laktobacil nie je identický s tým, aký máme v pošve. Ten produkuje peroxid vodíka a vytvára kyslé, dezinfikujúce prostredie s pH 4,4. Črevný laktobacil je zvyknutý na zásaditejšie prostredie.
Nepomôže žiadny jogurt ani výplachy,“ dvíha prst gynekologička.
Aké sú teda možnosti?
„Gynekológ predpíše vaginálne krémy alebo tablety, k nim ešte pridá perorálne antimykotikum. Býva to len jednorazová tabletka. Má podporiť účinok lokálnej liečby,“ hovorí. „Mám dobré skúsenosti s novým liekom s účinnou látkou bukotonazol. Je to vaginálny krém, ktorý sa na rozdiel od iných aplikuje jednorazovo. Na sliznici v pošve ostáva ešte štyri dni a lieči ju. Úľava nastupuje veľmi rýchlo a dá sa použiť dokonca aj počas slabšieho krvácania,“ hovorí lekárka. V lekárni už môžete kúpiť aj voľnopredajné antimykotiká, môžu byť akousi prvou pomocou, ale najlepšie je poradiť sa s gynekológom. Hlavne vtedy, ak príčina mykózy nie je jasná – vtedy je potrebné odobrať vzorky na kultiváciu.
Čo ak mykózu zanedbáte?
Doktorka Sládičeková je presvedčená, že premnožené kvasinky, väčšinou z rodu Candida albicans, spôsobia také nepríjemnosti, že žena skôr či neskôr zaklope na dvere ambulancie. „Niektoré pacientky upokojujem, že z jednorazovej mykózy im neplodnosť nehrozí,“ usmieva sa lekárka. Zanedbané ochorenie sa však potom môže liečiť dlhšie.
S mykózou sa vraj stretnú aspoň raz za život tri zo štyroch žien. Mnohé však trpia na nepríjemné zápaly opakovane a chronicky. Liečba je vtedy behom na dlhé trate, lebo vypátrať príčinu je niekedy veľmi ťažké. „Pacientky posielam vtedy aj na vyšetrenie k diabetológovi, imunológovi aj dermatoalergiológovi,“ hovorí doktorka Sládičeková.
Okrem antibiotík môžu zvyšovať tendenciu k opakovaným mykotickým zápalom intímnych miest aj niektoré typy hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby, nesprávna strava, parfumované mydlá, silno chlórovaná voda, stres, alebo aj tehotenstvo.
Zdroj: Šarm