babyweb.sk > Bábätko > Vývin bábätka > Nosenie detí v šatke
Nosenie detí v šatke
Dieťa v rodičovskom náručí vníma našu blízkosť, čo mu dodáva pocit bezpečia. Ľudské mláďa patrí medzi tzv. nosence, teda mláďatá, pre ktoré je vývoj v bezprostrednej blízkosti rodičov na ich tele prirodzený.
Šatka je výbornou pomôckou, ktorá nám stránku súžitia s deťmi v mnohom uľahčí. S bábätkom v šatke zvládneme mnoho činností a navyše ho pri tom neustále napĺňame svojou blízkosťou a zdravo stimulujeme. Telesný vývoj nosených detí pritom nijako nezaostáva, naopak – mnohé štúdie ukazujú, že sa lepšie vyvíjajú fyzicky i psychicky.
Dĺžku šatky volíme podľa postavy tých, ktorí budú dieťa nosiť. Pre štíhlu ženskú postavu do 170 cm je vhodná dĺžka šatky 4,2 m, pre vyššiu alebo bacuľatejšiu 4,6 m. Ak dieťa nosia obaja rodičia, väčšinou im vyhovuje dĺžka 4,6 m.
Šatky určené na nosenie detí by mali mať atest zdravotnej neškodnosti.
Dieťa možno nosiť od narodenia (tzv. klokankovanie v šatke je odporúčané dokonca aj nedonoseným deťom). Spočiatku je ideálna poloha v klbku, ale bábätko môžeme nosiť aj zvislo, ak šatku správne utiahneme tak, aby pevne podopierala každý bod chrbtice. V prvých mesiacoch alebo ak dieťa spí, podopierame aj hlavičku. Pevné uviazanie môžeme overiť tak, že sa s dieťaťom v šatke predkloníme – malo by byť pevne priviazané na našej hrudi bez výraznejšieho prevísania (a nemali by sme mať dojem, že ho musíme pridržiavať rukami). Zvislá poloha je ideálna pre podporu správneho vývoja bedrových kĺbov.
Nosiť dieťa v šatke môžeme tak dlho, kým to bude obom vyhovovať, napríklad do troch rokov.
Je však dobré starať sa o vlastnú kondíciu – pravidelne plávať, aspoň párkrát do týždňa zaradiť desaťminútovku naťahovacích cvikov a posilňovať chrbtové aj brušné svaly.
Fotonávod:
1. Na takýto typ uviazania môžeme použiť kratšiu šatku (3,6 – 4,2 m). Stred šatky prehodíme cez ramená tak, aby vzadu visel až po pás.
2. Vpredu prekrížime.
3. Jeden z cípov potom pretiahneme ohybom vzadu. Ohyb vytiahneme až pod lopatky, poťahujeme pri tom za pretiahnutý cíp.
4. Na boku uviažeme dva uzly, ideálne do tzv. ambulantnej slučky.
5. Kríž pretiahneme medzi palcami a ukazovákmi tak, aby boli oba cípy súmerné.
6. Vložíme bábätko – položíme ho na ľavé rameno, pretiahneme ľavú nohu do šatky, položíme na pravé rameno, pretiahneme pravú nohu do šatky.
7. Oba cípy starostlivo roztiahneme. Najprv spodný od kolennej jamky ku kolennej jamke, potom vrchný.
8. V prvých mesiacoch alebo keď dieťa spí, prekryjeme šatkou pevne aj hlavičku.
Autor: Petra Sovová ( o autorovi)