Nutričná terapeutka radí (2)

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Problémy so stravovaním, s ktorým sa stretávajú rodičia u svojich detí, môžu spočívať v obavách z priberania, ako aj v odmietaní jedla.

Na oboje má odpoveď Alena Strosserová, nutričná terapeutka, ktorá pripravuje zdravé jedálne lístky pre Terezku z nášho projektu

Je normálna hmotnosť 14,5 kg u dievčatka vo veku 26 mesiacov? Pôrodná hmotnosť bola 3,680 kg. Mám pristúpiť k úprave jedálneho lístka?
Áno, hmotnosť je v norme, aj keď je na hornej hranici. Deti v tomto veku majú mať hmotnosť približne medzi 10-15 kg. Je to individuálne, záleží na každom jedincovi, nemožno každého „napchať“ do tabuľky. Nepoznám zloženie stravy vášho dieťaťa, rozhodne však nič nepokazíte, keď budete dieťa v tomto veku zvykať na racionálny jedálny lístok.

To v skratke znamená: pravidelnosť (jesť po troch hodinách), primerané množstvo a pestrosť, ovocie a zeleninu, strukoviny atď.

Nepreháňajte to ani so sladkosťami, sladenými nápojmi a s ďalšími pochúťkami, ktoré sú iba zdrojom energie, no neprinášajú organizmu nič prospešné. Do detského jedálneho lístka však v žiadnom prípade nepatrí redukčná diéta! Pri pravidelnom pohybe a správnej životospráve dieťa v tomto veku veľmi rýchlo vyrastie z bábätkovskej bucľatosti.

Prečítajte si tiež:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Príčiny obezity detí: Kde sa berú?

Mám 10-mesačné dievčatko, ktorá má hmotnosť 7 760 g a meria 74 cm. Podľa pani doktorky má nízku hmotnosť a mám ju dokrmovať. Skúšala som to, no akurát všetko rozpitvala a nič poriadne nezjedla. To sa mi nepáči. Aký je váš názor?
Hmotnosť je v norme, skôr na spodnej hranici. V 10 mesiacoch by si dieťa malo pomaly zvykať na inú ako mliečnu stravu. Je pochopiteľné, že dieťa, ktoré bolo doteraz naplno dojčené a nepoznalo inú chuť, si bude musieť na zmenu zvyknúť. Nové potraviny musíte skúšať podávať pomaly a opatrne. Po podaní nových jedál následne sledujte, či na ne dieťa nie je alergické (môže sa to stať napríklad v prípade ovocia), a potom mu ich opakovane ponúkajte, kým si na novinky zvykne. Do roka je už sortiment potravín dosť široký, a tak môžete ponuku striedať a pomaly nenásilne prechádzať na pevnú stravu. Chce to len čas a trpezlivosť.

Čítaj aj prvú časť:

Nutričná terapeutka radí (1)

Moja 18-mesačná dcéra váži 9,5 kg a meria 76 cm. Pani doktorka nám povedala, že tieto parametre sú podpriemerné. Dcéra odmieta jesť mäso, zje iba mäsové vývary, no upraveného mäsa sa ani nedotkne. Má dostatok ovocia, každý deň dostáva čistý biely jogurt. Poraďte, prosím, či sa dajú nahradiť bielkoviny a vitamíny obsiahnuté v mäse nejakou inou potravinou.
Hmotnosť dieťaťa je na spodnej hranici, podľa tabuľky sa to však nedá paušalizovať, najlepšie to posúdi vaša lekárka, ktorá dieťa pozná. V tomto veku sa už jedálny lístok dieťaťa môže do veľkej miery rozšíriť o množstvo nových potravín. Ak potrebujete navýšiť bielkoviny (odporúčaná denná dávka je pre dieťa 0,9 g/kg telesnej hmotnosti – čo je v tomto prípade asi 10 g bielkovín na deň), naplňte ich plnohodnotnými, živočíšnymi potravinami.

Výborným zdrojom týchto látok je napríklad tvaroh, ktorý obsahuje približne 3-krát viac bielkovín ako biely jogurt. Môžete tiež skúšať rôzne druhy mäsa, rýb a vajcia, niečo z toho sa určite ujme.

Plnohodnotné bielkoviny sú pre rast dieťaťa dôležité, v primeranej dávke z nich bude priberať na hmotnosti, pretože bielkoviny sú stavebným materiálom.

Zdrojom energie, a teda aj prostriedkom na zvýšenie hmotnosti sú hlavne tuky a sacharidy. Podiel týchto živín v strave však nie je nutné zvyšovať, aby ste sa nedostali do opačného extrému, keď bude mať dieťa, naopak, nadváhu. V tomto veku dieťa spoznáva nové potraviny a pokrmy, takže najspoľahlivejšou cestou k správnym celoživotným stravovacím návykom je zvykať dieťa na pestrý jedálny lístok. Spočiatku môže niektoré potraviny odmietať, a to opakovane, potom je však dôležité vydržať a rovnako opakovane ich ponúkať.

Časom sa dieťa pri správnom postupe naučí jesť všetky dôležité potraviny. Pri nástupe do škôlky alebo do školy tak bude dobre pripravené, pretože dokáže prijímať široký rozsah potravín.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
Začínate prikrmovať?
Tichý zabijak miluje soľ

Viac o téme: dieťaovocierodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist