Ochorenia v tehotenstve

Aj taká banálna záležitosť, akou je napríklad chrípka, môže pre tehotnú ženu a jej budúce bábätko znamenať nepríjemné zdravotné komplikácie a riziko. Ak sa navyše u niektorých žien prejavia ďalšie rizikové faktory, majú vyššiu pravdepodobnosť, že ich tehotenstvo sa neskončí úspešne.

Zdravotné riziká

Pre nastávajúcu mamičku i bábätko môže byť ohrozujúci hoci aj výskyt cukrovky (diabetes mellitus) v rodine, genetických chorôb alebo vrodených vývinových chýb v rámci príbuzenstva.

Na hladkom priebehu tehotenstva a pôrode zdravého dieťaťa sa podpisujú aj ďalšie ochorenia, ktorými by tehotná žena nemala ani v minulosti prejsť. Sú to najmä zápalové ochorenia obličiek, pľúcne choroby, ťažkosti spojené s činnosťou srdca, ochorenia krvi alebo poruchy krvnej zrážanlivosti.

Infekčné ochorenia

K poškodeniu plodu dieťaťa môže viesť rad ochorení, medzi ktoré patrí chrípka, ružienka, syfilis, toxoplazmóza alebo cytomegalovírus. Nebezpečenstvo toxoplazmózy spočíva najmä v tom, že môže spôsobiť poškodenie zraku a funkcií mozgu nenarodeného. Šírenie tohto ochorenia majú na svedomí napríklad mačky, preto je vhodné v rámci prevencie neprichádzať s týmito zvieratami počas tehotenstva vôbec do styku. Ak sa však kontaktu nedá vyhnúť, treba dbať na dokonalú hygienu rúk. Aj surové mäso môže byť zdrojom nákazy.

Ružienka môže spôsobiť dokonca samovoľný potrat, v lepšom prípade môže viesť k poškodeniu plodu, ktorý môže mať problémy so sluchom, srdcom, alebo zrakom. Vzhľadom na očkovanie proti tejto chorobe by však jej výskyt mal byť veľmi nízky.

Tehotenská cukrovka

Táto zdravotná komplikácia súvisí so zlou toleranciou cukrov v potrave. Častejšie sa vyskytuje u žien s nadváhou, a ak v rodine už niekto cukrovkou trpí, je ochorenie takisto o niečo pravdepodobnejšie. Prejavuje sa zvýšenou hladinou cukru v moči na začiatku tehotenstva. Tehotenská cukrovka môže mať nepriaznivý vplyv aj na vývoj plodu. Bábätká sa rodia napríklad s veľkou pôrodnou hmotnosťou (aj viac ako 4 500 gramov), pri pôrode hrozia väčšie nebezpečné poranenia, žena je navyše ohrozená vysokým pôrodným tlakom.

Počiatočné štádium choroby sa však dá podchytiť zmenou životosprávy a častejším dohľadom lekárov. V prípade, že situácia je vážnejšia, lekári pristúpia i k liečbe inzulínom, samozrejme, v malých dávkach.

12.5.2009 12:22| autor: Grada - Čekáme děťátko

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist