Otužovanie ako hra

Podporte imunitu svojho dieťaťa. U malých detí sa schopnosť regulácie vnútornej teploty ešte len vyvíja, preto sú také náchylné na prechladnutie alebo prehriatie. Cieleným tréningom – otužovaním, možno dosiahnuť vysokú adaptačnú schopnosť na vonkajšie tepelné prejavy, a tým nepriamo zvyšovať odolnosť proti vírusovým chorobám. Je ale dôležité dodržiavať každodennú pravidelnosť a postupné zvyšovanie náročnosti otužovacích procedúr, inak by namiesto výsledného otužovania mohlo dôjsť skôr k prechladnutiu.

Otužovanie nie je len ľadová sprcha…

Otužovať dojčatá a batoľatá môžete začať úplne jednoducho, a to chladným vzduchom. Základnou zásadou je správna teplota v miestnosti (cez deň okolo 20 ° C, v noci 18 ° C), časté vetranie a postupné navykanie dieťaťa na spánok pri otvorenom okne aj v chladnejšom ročnom období. Spočiatku treba nechať okno iba pootvorené a po niekoľkých dňoch, keď si dieťa zvykne, je možné ho otvoriť úplne. Studený vzduch totiž podporuje hĺbku a výdatnosť spánku.

Podmienkou je však tiež prispôsobenie oblečenia aj prikrývky danej teplote a kontrola dotykom ruky, či dieťa nie je prechladnuté. Dojčatá mávajú studené končatiny, ich teplotu preto kontrolujeme na hrudníku či zátylku.Dôležitý je tiež každodenný pobyt na čerstvom vzduchu. V chladných mesiacoch voľte radšej častejšie a kratšie vychádzky. Ak teplota klesne výrazne pod bod mrazu, najvhodnejšou dobou na vychádzku je čas pred a po obede, kedy je predsa len teplejšie. Nezabudnite ale, že novorodenci sa môžu zdržiavať vonku len do teploty -5 ° C, batoľatá a malé deti max. do -10 ° C!

Ako správne otužovať vodou?

Viete, že chladná voda odoberá telu až 30x viac tepla než rovnako studený vzduch? Preto je nutné mať na pamäti, že otužovanie vodou je veľmi intenzívne a hodí sa len pre úplne zdravé deti. Na začiatku namočte žinku do vlažnej vody s teplotou 30-34 stupňov, mierne ju vyžmýkajte a postupne umývajte jednotlivé časti tela. Potom ihneď celé telíčko starostlivo osušte. K dieťatku počas procedúry pokojne hovorte alebo trebárs mu aj zaspievajte. S väčšími deťmi sa môžete hrať na polárnikov smerujúcich k Severnému pólu.

Otužovanie sa vykonáva každodenne a vždy po niekoľkých dňoch sa teplota vody znižuje o 1 stupeň, až sa počas 1-2 mesiacov zastaví na konečných 20 ° C. V tomto okamihu si môžete vybrať, či zotrváte na variante omývanie žinkou alebo prejdete na sprchovanie. Ak musíte otužovanie z nejakých dôvodov prerušiť, začnite opäť na teplote, ktorá je dieťatku príjemná. A čo ešte odborníci na detské otužovanie odporúčajú? V žiadnom prípade neotužujte dieťa napriek jeho odporu! Naopak ho vždy za jeho statočnosť pochváľte.

Nezabúdajte na starostlivosť o pokožku

Detská pokožka je veľmi citlivá a pri častom styku s vodou by mohlo dochádzať k oslabeniu ochrannej kožnej bariéry a následnému vysúšaniu. Preto je ďalším dôležitým bodom pri otužovaní aj správna hydratačná starostlivosť o pokožku. Používaním NIVEA Baby Hydratačného mlieka zaistíte Vášmu dieťatku presne tú starostlivosť a ochranu, ktorú potrebuje. Ošetrujúce zloženie s aloe vera citlivú detskú pokožku nielen zvláčňuje, upokojuje a chráni, ale zároveň ju zanechá dlhodobo hebkú a zdravú.

Navyše ho teraz dostanete aj v cenovo výhodnom 500 ml balení, takže ešte ušetríte. A ešte jedna rada na záver, pri natieraní bábätka majte ruky vždy teplé, nikam sa neponáhľajte … na takto spoločne strávené chvíľky budete v budúcnosti obaja určite radi spomínať.

24.5.2013 2:22| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist