babyweb.sk > Po pôrode > Šestonedelie > Partnerkine nálady
Partnerkine nálady
Je to možno prekvapujúce, ale narodenie potomka nie je veľká zmena iba pre vás, ale aj pre vašu partnerku. Môže sa vám stať, že vás zaskočí, ako sa zmenila, budete sa z času na čas stretávať s náladami, ktorým nebudete rozumieť, s nárokmi, ktoré vám budú pripadať absurdné.
Jednoducho, môžete mať pocit, že žijete s niekým, komu nerozumiete tak ako predtým. Je dôležité nezabúdať, že tehotenstvo a pôrod sú pre každú ženu obrovskou záťažou, pri ktorej sa jej telo i duša podrobujú významným zmenám.
Dominantne sa takéto zmeny prejavujú v hormonálnych hladinách, pričom, stručne povedané, niektoré z hormónov sú zodpovedné i za našu náladu. Zmeny sa kumulujú práve v období pôrodu a šestonedelia. Od nás mužov sa v takejto situácii očakáva zhovievavosť a empatie smerom k partnerke.
Zmena úloh
Navyše, po narodení dieťaťa sa musí žena vyrovnať s výrazne zmenenou sociálnou úlohou. Často je odtrhnutá od dobrých kamarátok a kontaktov, vo väčšine prípadov zostane náhle v domácnosti, čo jej môže po čase začať „liezť na mozog“.
Je dôležité, aby ste v takejto situácii boli tolerantní a ponúkli pomocnú ruku, dohodli sa na pravidelnom čase, ktorý bude vaša partnerka môcť venovať iba sebe a svojim záľubám. Vo chvíli, keď sa vám zdá, že partnerka sa správa iracionálne, pokúste sa pozrieť na situáciu aj z jej hľadiska. Skúste si predstaviť, že ste neustále zatvorení medzi štyrmi stenami s dieťaťom, ktorému nie vždy úplne dokonale rozumiete. Necítili by ste sa osamelí?
Porozprávajte sa
Tak vidíte. Ak sa dostanete do situácie, keď partnerke nerozumiete, skúste sa zastaviť a porozprávať sa s ňou o tom. Uvidíte, že riešenie nie je až také zložité, ako som už naznačil predtým. Vy i vaša partnerka ste v novej situácii a treba to rešpektovať a prejavovať si navzájom úctu a byť schopní jeden druhého počúvať.
A čo si budeme rozprávať, chlap je ten, kto má hľadať riešenie a pomáhať žene. Je nesmierne ľahké odsúdiť toho druhého ako „citlivku“. Mali by ste si uvedomiť, že vaša partnerka sa môže nachádzať pod tlakom nielen fyzických, ale aj psychických a napokon aj sociálnych zmien.
Na Babywebe tiež nájdete:
- Neveru neodsudzujme, ale riešme
- Prečo niektoré ženy zanevrú na sex?
- Je sex počas šestonedelia naozaj nevhodný?
Ak je k vám partnerka nepríjemná či úsečná, možno sa v situácii len stratila a usiluje sa tak volať o pomoc. Navonok to tak síce nemusí vyzerať, ale je to veľmi pravdepodobné.
Je nesmierne dôležité hovoriť o tom s ňou a presne tak je dôležité i to, aby ste si na to našli správny čas a priestor – dajte potomka k babičke alebo opatrovateľke, urobte žene či partnerke večeru alebo ju zoberte do reštaurácie a skúste sa s ňou porozprávať o tom, čo vy môžete robiť inak, čo by jej pomohlo, aby sa cítila lepšie.
Nedajte sa pomýliť tým, že rodičovstvo občas prekrýva i fakt, že ste stále partnermi. Dobré partnerstvo je condicio sine qua non (nevyhnutnou podmienkou) kvalitného rodičovstva. Nikdy na to nezabúdajte.