babyweb.sk > Bábätko > Pre bábätká > Plávame s bábätkami
Plávame s bábätkami
Uvažujete o tom, že by ste svojmu drobčekovi dopriali kurz plávania? Najvhodnejšie sú na to plavecké jasličky. Neviete sa však rozhodnúť, či vôbec začať, ako a kde? Poradíme vám, od akého veku je najlepšie s bábätkami plávať, koľko takýto kurz stojí a ako dlho trvá.
Plavecké aktivity bábätiek nemajú na Slovensku dlhoročnú tradíciu, avšak sú stále populárnejšou činnosťou, ktorú je možné vykonávať s deťmi už útleho veku. Na základe spolupráce plaveckých inštruktorov s lekármi je možné potvrdiť, že plávanie pôsobí pozitívne na psychomotorický vývin bábätiek.
Skúsenosti obohacujú aj matky
„Skúsenosti, ktoré nám matky reprodukujú po pobyte vo vode so svojimi deťmi, obohacujú aj matky. Tieto aktivity sú veľmi vhodné a spájajú sa aj s otužovaním, čo je prevencia vzniku infekčných chorôb,“ hodnotí Doc. MUDr. Darina Chovancová z Detskej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.
Nejde však len o urýchlenie psychického a fyzického vývoja dieťaťa. Pri plávaní dochádza tiež aj k rozvinutiu takých schopností, resp. zručností, ku ktorým by u dieťaťa bez vhodnej stimulácie v tejto forme nedošlo, resp. došlo neskôr. A to k rozvoju fyzickej zdatnosti, odolnosti, rovnováhy, koordinácie pohybov, či orientačnej schopnosti. Podporuje silu, výdrž, dychovú kapacitu, vedie deti k budovaniu hygienických návykov, otužovaniu a zdravému životnému štýlu.
„Cvičením vo vode sa taktiež spevňuje svalstvo, rozvíja sa motorika a taktiež zlepšuje apetít detí. Otužovanie sa chladnejšou vodou a pobyt v saune vplýva na rozvoj imunitného systému bábätiek. Veľmi dôležitá je aj psychická stránka. Dieťa napreduje vďaka zvládaniu nových situácií v kruhu iných detí a rodičov a tiež vďaka zaujímavému programu podporovanému pesničkami a riekankami,“ opisuje pozitíva plávania malých detí Alena Votavová z centra Alva.
Kedy začať?
Začať dieťa zoznamovať s vodou je dobré čím skôr.
S tými najmenšími bábätkami môžeme plávať aj doma v plne napustenej vani, vo vode teplej 36°- 37 °, po dobu asi 3 – 5 minút. Takéto deti sa skôr adaptujú do nového prostredia, než v akom žili pred narodením, lepšie prospievajú po psychickej, aj fyzickej stránke a sú taktiež odolnejšie voči chorobám.
S pozitívnymi účinkami plávania v dojčenskom veku súhlasí aj ďalšia mamička, čitateľka Baby webu: „ Ja s mojou dcérou chodíme plávať od štyroch mesiacov a je to úplne v pohode. Dokonca naša inštruktorka hovorí, že treba začať čím skôr, lebo keď sú deti staršie, viac protestujú.“
Čo si treba pred prvým plávaním overiť?
Pred tým, ako začnete so svojím dieťatkom navštevovať plavecký kurz, navštívte dopredu centrum, v ktorom bude táto výučba prebiehať a overte si jeho kvalitu a úroveň podľa nasledujúcich požiadaviek .
Na čo si dávať pozor
• Informujte sa o hygienických a materiálnych podmienkach.
• Presvedčte sa, či bazén určený pre deti nie je využívaný verejnosťou.
• Dôležitá je čistota vody, jej priehľadnosť, kvalita (mala by existovať možnosť nahliadnuť do rozborov vody, vydaných hygienou mesta).
• Informujte sa odbornosti inštruktorov viesť kurzy s deťmi a ich dostatočnej praxi s deťmi.
• Rodičia s deťmi by mali mať k dispozícii aj priestor na aklimatizáciu, ktorý sa využíva po skončení každej lekcie, aby sa dieťa pripravilo na prechod do vonkajšieho prostredia.
Ako vyzerá samotný priebeh hodiny?
Celý kurz trvá od jedného do dvoch mesiacov a prebieha jeden až dva krát týždenne. Závisí to od metodiky konkrétneho plaveckého centra. Jedna lekcia trvá obyčajne 45 minút.
Do tohto času však patrí aj inštruktáž rodičom, aby vedeli, ako správne vo vode manipulovať so svojim potomkom. Deti teda vo vode netrávia celých 45 minút. Asi dvadsať minút trvá prezliekanie do plaviek a hygiena pred vstupom do bazéna. Ďalších zhruba desať minút počítajte na inštruktáž, resp. teóriu s inštruktorom. V prípade väčších detí môže byť tento čas venovaný rozcvičke.
Samotný výcvik vo vode trvá približne tridsať minút a je rozdelený do troch častí: rozplávanie, hlavná fáza a priplávanie.
Niektorí inštruktori nechávajú v závere pobytu v bazéne rodičom s bábätkami ešte voľný priestor. Po lekcii nasleduje osušenie a individuálne podľa vybavenia plaveckých jasličiek sauna, či masáž a prezliekanie. Na tieto procedúry sa počíta takých dvadsať – tridsať minút.
Na Babywebe tiež nájdete:
Môžem ako tehuľka do bazéna?
Vojtova metóda
Len jedno dieťa
Drobci bývajú rozdelení do skupín, podľa veku, pokročilosti a psychomotorickej vyspelosti. V jednom bazéne býva naraz zvyčajne tak 6 – 7 detí, aby bola zabezpečená možnosť individuálneho prístupu. Tento počet si určuje organizátor kurzu, vzhľadom na svoju metodiku, zvyklosti a veľkosť bazéna.
Každý rodič môže mať na kurze len jedno dieťa a taktiež s jedným dieťaťom môže byť vo vode prítomný len jeden z rodičov. Rodičia sú sami plne zodpovední za bezpečnosť svojho dieťaťa a sú povinní prichádzať na kurz len so zdravým dieťaťom, aby nedošlo ku nakazeniu iných detí. Niektoré jasličky poskytujú aj náhradu za vymeškané hodiny, avšak vyžadujú potvrdenie do lekára, aby nedošlo ku zneužívaniu.
Koľko to všetko bude stáť?
Jeden kurz, čo znamená asi 8 lekcií stojí okolo 75,- Eur. Jedna lekcia nás tak po prepočítaní vyjde asi na 9 EUR.
Kategorizácia plávania podľa veku:
1. kategória: Podporovanie vývoja dieťaťa
– novorodenci do 28 dní po narodení
– dojčatá od 28 dní do 3 mesiacov ( horná hranica ± 1 mesiac)
2. kategória: Podporovanie psycho – motorického vývoja, rozvoj zdravotnej odolnosti
– dojčatá od 3 do 6 mesiacov ( horná hranica ± 2 mesiace)
– dojčatá a batoľatá od 6 mesiacov do 1,5 roka (horná hranica ± 1,5 roka)
– deti od 1,5 do 5 rokov ( horná hranica ± 1 rok)
3. kategória: Učenie plávania, rozvoj kondičných a fyzických schopností
– deti od 5 do 8 rokov ( horná hranica ± 2 roky)
4. kategória: Zdravotné, rekreačné, kondičné a závodné plávanie
– deti od 8 rokov a dospelí do 45 rokov ( horná hranica ± 5 rokov)
5. kategória: Kondičné a zdravotné plávanie
– plávanie starších ľudí od 45 rokov
Zdroje: www.babylook.sk, www.hups.sk, www.alva.sk, www.babetko.rodinka.sk