Plávanie s bábätkami

Život je od začiatku spojený s vodou. Plod sa vyvíja vo vodnom prostredí, voda nás sprevádza deň čo deň a stále nás vo svojej rozmanitosti fascinuje.
Výrazný prínos plávania, respektíve pohybu vo vodnom prostredí, je dokázaný a vychádza z prirodzeného vývoja človeka.

Pasívnu adaptáciu na vodné prostredie si deti prinášajú na svet ešte z prenatálneho prostredia. Pohyby, ktoré dojča vo vode vykonáva, preto pripomínajú plávanie. Sú však spontánne, pretože dojčaťu chýbajú motorické schopnosti.

Tieto reflexy spôsobujú, že pobyt vo vode je pre väčšinu detí príjemný.

Zdravý vývoj dieťaťa vo veľkej miere predurčuje jeho ďalší rozvoj z psychickej i fyzickej stránky.
Výučba plávania od dojčenského veku pod dohľadom skúsených inštruktorov a pri použití najmodernejších metód a postupov dáva dieťaťu dostatok podnetov, ktoré pomáhajú zlepšovať jeho psychomotorický vývoj a obranyschopnosť. Rovnako ho pripraví aj na situáciu náhleho alebo nečakaného kontaktu s vodným prostredím.

Psychomotorický vývoj

Aktívnym prirodzeným pohybom vo vode deti získavajú nové rôznorodé skúsenosti, osvojujú si nové schopnosti, motorické i sociálne, rozvíjajú svoje poznanie, komunikačné schopnosti, osamostatňujú sa.

Zvyšovanie obranyschopnosti organizmu

Výučba plávania zahŕňa zásady otužovania, čím sa zároveň zvyšuje aj obranyschopnosť organizmu.
O plávaní je známe, že patrí medzi pohybové aktivity s najvyššou zdravotnou účinnosťou vôbec. Celoživotne teda môže slúžiť ako prostriedok podpory zdravia.

Reflexy správania vo vodnom prostredí

Výučba plávania zaisťuje pestovanie základných reflexov obrany pred utopením a zvládnutie situácie v závislosti od veku dieťaťa:

• zadržanie dychu u dojčiat

• pokojné správanie, nepodliehanie panike, orientácia pod hladinou a udržanie sa nad ňou u malých detí

• plavecké schopnosti u starších detí

Má priaznivý vplyv aj na kardiovaskulárny systém, zlepšuje činnosť dýchacieho systému, podporuje chuť do jedla a prehlbuje spánok.

Pri plávaní sa vychádza z pohybového vývoja. Začína sa v polohe na chrbte, ktorá je prirodzenou polohou dojčaťa. Až keď sú spevnené chrbtové svaly a dieťa udrží hlavičku vzpriamenú, prechádza sa do ďalších polôh, teda do polohy na bruchu či do zvislej polohy. Dôležitou dispozíciou na plávanie je nízka hustota telíčka dojčaťa. Vďaka tomu je detské telo vodou nadľahčované.

Nevyhnutnou podmienkou na získavanie správnych návykov pri plávaní a potápaní je v dojčenskom veku prítomnosť skúsenej inštruktorky s potrebným vzdelaním, a to v špecializovaných baby kluboch, ale aj v domácom prostredí.

19.10.2010 1:09| autor: Monika Kašparová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist