babyweb.sk > Sex a vzťahy > Sex a maznanie > Po pôrode som stratila chuť na sex. Je to normálne?
Po pôrode som stratila chuť na sex. Je to normálne?
OTÁZKA TÝŽDŇA Svojho partnera mám stále rada, ale po pôrode som úplne stratila chuť na sex. To trvá už štyri mesiace. Čo mám robiť?
Odpovedá psychologička a sexuologička Mgr. Kateřina Hollá:
Je naozaj veľa žien, ktoré po pôrode na sex zanevrú. Chcú všetok svoj čas venovať svojim deťom a tie ich citovo napĺňajú, ale tiež im zaberú väčšinu času. A ten ostávajúci venujú domácnosti. Partner je často až na treťom mieste.
Sex už nie je priorita
Trávenie času s partnerom prestáva byť prioritou ako v myšlienkach, tak aj v pocitoch. Mužovi se musí uvariť a vyprať, dohodnúť sa na chode domácnosti a niekedy „viem, že zase bude chcieť sex“. Ale prečo nie je sex prioritou aj pre ženu?
Áno, je možné to zvaliť na to, že ženy nemajú biologicky (testosterónom) túto potrebu podmienenú a tak nemajú chuť. Ale keď sa väčšiny z nich spýtame, mnoho z nich tvrdí, že sa počas zamilovanosti na sex tešili, a keby teraz mali nového partnera, asi by sa radosť zo sexu vrátila.
Kde se stala chyba?
Nikto nás nenaučil, ako je dôležité, aby bol partner stále pre nás ten prvý a najdôležitejší, že máme čo najviac večerov tráviť spolu, dať si víno, kávu alebo zemiakové lupienky a prebrať deň. A že dôležitejšie, ako vyžehliť alebo upratať, je, aby obaja boli spokojní.
Je potrebné, aby sme partnera mali aj naďalej ako prioritu, aby sme si citovú potrebu byť s ním nenahradzovali rozprávaním sa s kamarátkami a aby sme nezasúvali témy, ktoré nám v partnerskom živote vadia, ale radšej o nich premýšľali, prípadne o nich s manželom hovorili.
Niekedy stačí veľmi málo, aby sa to všetko zase zmenilo:
- Vzrušenie:
Sexualita ženy je predsa len o niečo komplikovanejšia a komplexnejšia ako tá mužská a tak pripravenosť na milovanie nie je ako škrtnutie zápalkou, ale skôr ako pomalé zakladanie ohňa. Keď nie je žena dostatočne vzrušená, nemusí mať na sex chuť. - Predohra:
Veľa žien preferuje dlhšiu predohru, potrebujú sa k milovaniu naladiť – často preladiť z bežného každodenného života. Tiež veľa žien uvíta aj iné ako len koitálne aktivity. Najčastejšie ide o zlú sexuálnu komunikáciu, kedy muž zvolí polohu, techniku či spôsob milovania, ktorý žene nevyhovuje a tá nevie, ako muža upozorniť. Ak je žena vzrušená a chce sa milovať, ale počas milovania ju niečo odradí, je potrebné, aby veľmi dobre skúmala, čo jej vadí, čo ju nevzrušuje a naopak. Pokiaľ vie, čo potrebuje a čo chce, je dobré, aby to so svojim partnerom zdieľala, aby sa to spolu učili. - Predsudky a mýty:
Tie môžu milovanie veľmi znepríjemniť, pretože sa sústredíme na niečo, čo má či nemá byť. Napríklad, že orgazmus sa musí dosiahnuť spoločne, alebo že orgazmus „platí“ len, ak je dosiahnutý pohlavným stykom a tak podobne. Opak je pravdou. Pri milovaní je dovolené všetko, na čom sa s partnerom dohodneme a čo nás vzrušuje. - Naladenie:
Keď je žena dostatočne vzrušená a naladená na sex, i napriek tomu sa jej môže stať, že sa jej „to“ prestane páčiť. Opäť to môže mať niekoľko príčin.
Čítajte tiež:
Každodennosti
Nezabúdajte ani na rovinu psychickú a partnerskú. Každodenné starosti o deti, prácu, domácnosť, financie, únava a problémy môžu byť pre ženu natoľko závažné, že jej na sex neostáva kapacita.
Niekedy sex nemá pre ženu prioritu (častokrát na rozdiel od muža), pretože sa napríklad ťažko vzruší alebo preferuje skôr iné aktivity v rámci milovania ako len pohlavný styk alebo orgazmus dosahuje dlhšie a namáhavejšie, teda je ochotná sa ho vzdať v prospech iných vecí, ktoré nestíha (napríklad spánok a oddych).
Keď sa k týmto telesným ťažkostiam pripoja ešte partnerské konflikty, kedy žena nemôže s mužom zdieľať svoje myšlienky, nápady, emócie a má pocit, že muž o ňu prejavuje záujem len vo chvíli, kedy vie, že možno potom bude sex, je veľmi ťažké sexuálnu averziu prekonať.
Môžem len poradiť, určite nerezignujte, hovorte o tom s partnerom. Nielen dobrá starostlivosť o deti a domácnosť, ale aj sex a radosť z neho patria k životu.