Podpora prirodzeného pôrodu na Slovensku

Každá budúca mamička, ak je všetko bez komplikácii sa pôrodu nevyhne. Je to prirodzený spôsob, ako priviesť na svet svoje potomstvo. Väčšina žien sa veľmi obáva ukončenia tehotenstva v podobe prirodzeného pôrodu.

profimedia-0034994132-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Boja sa bolestí, ochrnutia, komplikácii, krvi, neveria si, a majú obavy tiež z  mnohých ďalších nepríjemných vecí. Boja sa najmä toho, že to fyzicky nezvládnu, alebo že sa ich dieťa nenarodí živé. Mnohé ženy preto radšej postupujú riziko anestéz, či cisárskeho rezu v podobe operácie, ako by mali rodiť prirodzene. Strach je namieste, avšak prirodzený pôrod je najvýhodnejším variantom, na ktorý všetci lekári upozorňujú.

Výhody a nevýhody prirodzeného pôrodu

Vaginálny pôrod predstavuje najprirodzenejší spôsob príchodu dieťaťa na svet. Ženské telo  je na to od prírody uspôsobené. Fakt, že sa aktívne mohli podieľať na porodení vlastného potomka im spravidla dodáva silu, radosť a pocit veľkého uspokojenia a dôvery v seba, že to zvládli.

Výhody:

  • kratšia doba hospitalizácie
  • nižšie riziko infekcie alebo poranenia vnútorných orgánov,
  • v prípade ďalšieho tehotenstva vyššia pravdepodobnosť kratšieho a rýchlejšieho pôrodu,
  • ľahšie a rýchlejší nástup laktácie,
  • nižšie riziko rozvoja alergie, astmy či intolerancia laktózy u dieťaťa

Vaginálny pôrod so sebou samozrejme nesie určité riziká, ktorým sa matky chcú vyhnúť, pozrime sa na nevýhody.

  • veľké pôrodné bolesti,
  • vyššie riziko nedostatočného okysličovania plodu počas pôrodu, spôsobené napríklad stlačením pupočníka,
  • zvýšené riziko poranenia novorodenca
  • Príprava na prirodzený pôrod a jeho priebeh

Ženy majú možnosť pripraviť sa na  prirodzený pôrod v rámci psychoprofylaktickej prípravy cvičením, môžu hovoriť o svojom strachu v kurzoch predpôrodnej prípravy, môžu pracovať s relaxačnými technikami.  Môžu využiť rôzne spôsoby úľavy od bolesti pri samotnom pôrode – prítomnosť partnera, masáže, polohovanie, asistentku, epidurálnu anestéziu a niektoré pôrodnice povoľujú aj prítomnosť duly pri pôrode. Rodí sa bez nadstrihnutia, ale v niektorých prípadoch je to, žiaľ, nevyhnutné, ak je dieťa príliš veľké a pôrodné cesty príliš úzke.

Pôrodný plán

Ak si chcete vopred zabezpečiť nádej na pôrod podľa svojich túžob a priania odporúča sa spísať si niečo ako „ pôrodný plán“, ktorý neskôr pred pôrodom dáte do rúk personálu. Pôrodný plán predstavuje v bodoch, čo si želáte alebo neželáte počas pôrodu. Zahŕňať môže nasledovné veci:

  • prítomnosť partnera alebo inej sprevádzajúcej osoby počas pôrodu
  • informovanosť o vyšetreniach či podaných liekoch
  • nesúhlas alebo odmietnutie niektorých procedúr (napríklad holenie, klystír)
  • možnosť voľby polohy pri pôrode
  • pokiaľ možno, pôrod bez  nástrihu

Po pôrode tiež

  • želanie mať dieťa na svojom tele (umožnenie bondingu)
  • vykonať vyšetrenia bábätka na tele matky
  • byť na izbe s dieťatkom (rooming-in) počas celej doby hospitalizácie

Každá žena môže mať iné požiadavky, toto sú najčastejšie, ktoré trápia naše mamičky. Lekári rešpektujú vo veľkej miere pacientkine požiadavky, ale niekedy sú radšej, keď im žena nedonesie v rukách niekoľko  A4kový elaborát, ale povie to ústne. Podľa niektorých odborníkov je pôrodný plán sám o sebe nevhodný a zavádzajúci, nakoľko pôrod nie je niečo, čo sa dá presne naplánovať. Lekári sa snažia robiť maximum pre zachovanie zdravia dieťaťa aj matky .Zo zákona však na Slovensku sa nemusia  lekári vôbec zaoberať pôrodným plánom, pretože musia robiť, čo uznajú za vhodné pre daný moment. Závisí však od pôrodnice a vašej dohody s lekárom.

Mali by sa v každom prípade zamyslieť, čo  prirodzený pôrod prinesie nielen im, ale aj ich potomkom.

Prof. Borovský hovorí: „Vaginálny pôrod – hoci aj s tlmením bolesti – je krajší zážitok ako rýchla sekcia a je lepší aj pre dieťa – neznásilňujme prírodu.“ Avšak dnes veľa rodičiek preferuje rýchlý a jednoduchý spôsob rodenia v podobe sekcie. Je to moderné, rýchle, bezbolestné.  Pre prirodzený pôrod preto treba robiť správnu osvetu, aký je prirodzený pôrod dôležitý pre zdravie novorodenca aj do jeho ďalšieho života. Práve o to sa pokúšajú všetci gynekológovia, ktorí vysvetľujú rodičkám, ako je pre dieťa dobré a zdravé, aby sa narodilo prirodzeným spôsobom.

Odporúčania lekárov  sú  jednoznačné. Smerujú k podpore ženy, aby viac verila vlastnému telu a sebe samej, že pôrod zvládne bez väčších problémov. Výhody vaginálneho pôrodu pre matku i dieťa sú neodškriepiteľné a pokiaľ naozaj nie je vážna zdravotná komplikácia, je dobré sa pokúsiť priviesť dieťa na svet prirodzeným spôsobom a nezaoberať sa  radšej anestézou a cisárskym rezom.

18.1.2019 9:55| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist