babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Poďte s nami opäť zbierať bylinky
Poďte s nami opäť zbierať bylinky
Bylinky „vedia“ takmer všetko. Vydajte sa znovu spolu s nami za tajomstvom byliniek a ich „kúziel“. Povieme vám, ako na to. Materstvo je na to čas ako stvorený…
Dub letný – (Quercus robur)
Čo sa zbiera
Hladká kôra z mladých vetiev – 3 mm hrubá (marec – apríl), puky (marec – apríl), žalude (august)
Liečivé účinky
Dubová kôra obsahuje 7 – 12 % trieslovín. Pôsobí zvieravo a protizápalovo. Podáva sa v odvare a prášku na zastavenie krvácania, pri črevnom katare, hnačkách a silnej menštruácii. Zvonka sa v odvare umývajú krvácajúce a hnisajúce rany, ekzémy a potiace sa nohy.
VEĽMI VHODNÁ JE V TEHOTENSTVE – liečenie krvácajúcich hemoroidov a PO PÔRODE – podpora hojenia popôrodných jaziev.
Žihľava dvojdomá – (Urtica dioica)
Čo sa zbiera
Listy alebo vňať bez zdrevnatenej spodnej časti (jún – október).
Liečivé účinky
Žihľava obsahuje triesloviny, kyselinu mravčiu, kremičitú, vitamín C, veľké množstvo chlorofylu a látky s fytoncídnym účinkom. Vňať žihľavy pôsobí močopudne, odstraňuje z tela škodlivé látky, pomáha hojiť žalúdkové vredy, posilňuje nervy, tíši astmatické záchvaty a žlčníkové koliky. Pôsobí na látkovú premenu pri artérioskleróze a ako podporný prostriedok pri cukrovke.
V ľudovom liečiteľstve sa používa na jarné čistenie krvi – šalát alebo polievky z jarnej žihľavy sa pripravujú obyčajne v kombinácii s mladými listami iných rastlín – hlavne púpavy – a šľahajú sa ňou reumatizmom postihnuté miesta. Ako prevencia sa pije žihľavový čaj pri chrípkových ochoreniach, zvonku sa odporúča proti svrbľavým vyrážkam a koprivke.
ZVYŠUJE SEKRÉCIU MATERSKÉHO MLIEKA.
Rumanček pravý – (Matricaria chamomilla)
Čo sa zbiera
Kvetové úbory so stopkou dlhou maximálne 2 cm (máj – august).
Liečivé účinky
Rumančekový kvet obsahuje silicu, horčiny a organické kyseliny. Hlavný účinok rumančeka je protizápalový a v rastlinnej ríši zaň nemáme rovnocennú náhradu. V predaji môžeme nájsť harmančekový kvet v dvoch kvalitách: lekársky na výplachy, odvary a na čaj a takzvaný kúpeľový. Rumanček tvorí rovnako hlavnú súčasť čaju proti nafukovaniu a detského čaju.
Vŕba biela – (Salix alba)
Čo sa zbiera
Kôra z mladých vetiev (marec – apríl).
Liečivé účinky
Vŕbová kôra obsahuje fenolový glykozid salicín, triesloviny a ďalšie látky znižujúce dráždivosť ústrednej nervovej sústavy. Droga je bez zápachu a má zvieravú horkú chuť. Pôsobí dezinfekčne a protihorúčkovito, zmierňuje bolesti pri reumatizme a má protipreháňavé účinky. Vŕbovú kôru sa odporúča užívať vnútorne pri prechladnutí na zníženie teploty, pri neuralgiách a reumatizme, na zastavenie krvácania, posilnenie nervov a pri nespavosti, hlavne u neurastenikov. Zvonka sa užíva vo forme prášku alebo v odvare pri zle sa hojacich ranách, do kúpeľa pri potení nôh a podobne.
NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE.
Prvosienka jarná – (Primula veris)
Čo sa zbiera
Kvetenstvo bez stonky (marec – máj), pakoreň s koreňmi (marec – máj).
Liečivé účinky
Prvosienka obsahuje hlavne saponín, glykozidy, primaverín a primulaverín a stopy silice. Kvetová droga má slabý medový pach a sladkastú chuť, pakoreň má anízovú vôňu. Účinné látky obsiahnuté v drogách uvoľňujú hlieny a majú aj močopudný a slabý preháňavý účinok. Koreň je výborný liek na odkašliavanie (tvorí súčasť predávaného lieku Pleumolysin), pri bronchytíde a zápaloch horných dýchacích ciest, pri ochoreniach močového mechúra, močových kameňoch, reumatizme, dne a vodnatosti. Odvar z koreňa a kvitnúce vňate sa odporúča piť pri migréne a melanchólii. Čaj z kvetov údajne čistí pleť, odstraňuje pehy a vyrovnáva vrásky.
NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE – môže poškodiť červené krvinky.