Poďte s nami zbierať bylinky

Bylinky „vedia“ takmer všetko. Dobre to vedeli aj naše babičky, „babky korenárky“, ale aj súčasná medicína znovuobjavuje prírodu a jej liečebné účinky. Vydajte sa spolu s nami za tajomstvom byliniek a ich „kúziel“. My vám povieme, ako na to. Materstvo je na to čas ako stvorený…

PODBEĽ LIEČIVÝ – (Tussilago farfara)


Čo sa zbiera
Kvetné úbory (marec – apríl), listy bez stopiek (máj – júl).

Ako sa používa
Čaj
Jednu vrchovato naplnenú čajovú lyžičku kvetov (neskôr kvetov a listov zmiešaných rovnakým dielom) len sparíme v ¼ litra vriacej vody a necháme krátko vylúhovať.
• Obklad
• Čerstvé listy rozdrvíme – roztlačíme na kašu a priložíme.
• Inhalovanie
Vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov sparíme a vdychujeme paru pod uterákom. Opakujeme viackrát denne.
• Kúpeľ nôh
Dve hrsti listov sparených vodou necháme krátky čas vylúhovať a potom 20 minút v ňom 20 minút močíme nohy.
• Čerstvá šťava
Šťavu získame pomocou odstredivky z čerstvých umytých listov.
Listy sa tiež používajú na liečenie kašľa. Pretože obsahujú vysoko hojivý zinok, prikladajú sa na kožné vredy a chronické poranenia. Zbierajú sa v lete.

Z kvetov a listov sa pripravuje odvar:
cca 25 g bylín
cca 500 ml vody
Čas varu je asi 10 – 15 min.
Slabý odvar je polovica množstva bylín, silný odvar je dvojnásobné množstvo bylín.
Odvar z kvetov pomáha pri dráždivom kašli a katare a pri kašli spojenom s prechladnutím alebo chrípkou.
Odvar z listov je vhodný pri nádche, chrípke a astme.
Čerstvé listy sa hodia do šalátov.

Liečivé účinky
Podbeľ obsahuje slizovité látky, horčiny, triesloviny a minerálne soli. Droga je bez pachu a má slizovitú, trochu horkú chuť. Pôsobí ako prostriedok na uvoľňovanie hlienov, je potopudný, močopudný, má protizápalové účinky a uľačuje odkašliavanie. Vnútorne sa užíva pri prechladnutí, ochorení horných dýchacích ciest, pri bronchiálnej astme, po zápale pľúc a pri horúčke. Zvonka sa odporúča v obkladoch pri zápale žíl, na vredy, ekzémy a zle sa hojace rany: podbeľový čaj sa užíva na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine a v hrdle. Čerstvé listy sa prikladajú na spáleniny, opuchnuté kĺby, zapálené žily, opuchy a zle sa hojace vredy. NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE – môže dráždiť pečeň.

Zdroj fotografie: Standa Korbel
Zdroj obrázka: Avicenna.cz

ARCHANGELIKA LEKÁRSKA – (Archangelica officinalis)


Čo sa zbiera
Pakoreň a korene z dvojročnej aj viacročnej rastliny (marec – apríl).

Obsahové látky koreňov a listov – t. j. éterické oleje, horčiny a triesloviny, rovnako ako kyselina angeliková a valérová – podporujú trávenie a odvodňujú. Vo forme čaju alebo tinktúry tíšia neurotické žalúdočné ťažkosti a pôsobia pri chorobách z prechladnutia.

Liečivé účinky
Koreň obsahuje silice, živicu, horčiny, organické kyseliny (napr. angelikovú a valérovú) a ďalšie látky. Má aromatickú vôňu a ostrú korenistú horkú chuť. Užíva sa ako žalúdková droga, posilňuje žalúdok, zvyšuje chuť do jedla, odstraňuje nafukovanie, reguluje vylučovanie žlče a upravuje trávenie. Zvonka sa archangelika v minulosti používala na kloktanie a proti bolestiam zubov. NEODPORÚČA SA POUŽÍVAŤ V TEHOTENSTVE – môže tzv. vyháňať plod a ovplyvňovať nervovú sústavu. ČAJ JE POSILŇUJÚCI NÁPOJ PO PÔRODE.

Zdroj fotografie: Wikipedia
Zdroj obrázka: avicenna.cz

PASTIERSKA KAPSIČKA – (Capsella bursa-pastoris)


Čo sa zbiera
Kvitnúca vňať s prízemnou ružicou listov bez koreňa (jar – jeseň).

Ako sa používa

Čaj
Vrchovatú čajovú lyžičku sparíme v ¼ litra vriacej vody, krátko vylúhujeme.
• Sedací kúpeľ
Jednu-dve hrste kapsičky, ak možno čerstvej, dáme do sitka nad hrniec s vrelou vodou. Sparenú bylinu zabalíme do uteráka a dávame ako obklad.
• Tinktúra
Čerstvú kapsičku nakrájame nadrobno a voľne naplníme do fľaše až po hrdlo. Všetko zalejeme 38- až 40-percentnou ražnou pálenkou (bylinky musia byť ponorené). Necháme stáť 14 dní na slnku alebo v teple.

Liečivé účinky
Kvitnúca vňať obsahuje glykozidy, triesloviny a ďalšie látky. Droga má slabý nepríjemný pach, trochu ostrú a horkú chuť. Pôsobí na hladké svalstvo a proti vnútornému krvácaniu. Vo väčšej dávke môže spôsobiť otravu, preto je nutné používať ju len pod lekárskym dohľadom. Pri ženských chorobách bola táto rastlina veľmi vyhľadávaná, ďalej pri obličkovom piesku a chorobách močových orgánov či pri krvácajúcich hemoroidoch. Zvonka sa používa na obklady pri zle sa hojacich ranách a opuchoch, na kloktanie pri bolestiach v krku. NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE – môže byť jedovatá.

Zdroj fotografie: Flora NHM Wien
Zdroj obrázka: bylinkykvalitne.cz

SEDMOKRÁSKA OBYČAJNÁ – (Bellis perennis)

Čo sa zbiera
Kvetné úbory so stopkou do 2 cm (apríl – október).

Liečivé účinky
Úbory obsahujú horčiny, sliz, silicu a saponíny. Droga má príjemnú vôňu a ostrú chuť. Podporuje odkašliavanie a pôsobí protizápalovo. Odporúča sa na zvýšenie látkovej premeny, proti zimničnej horúčke, chrípke, ako prostriedok močopudný, pri vodnateľnosti a opuchoch, pri chronických ochoreniach dýchacích ciest a kašli. Zvonka sa používa pri kožných chorobách, na hnisavé zápaly, vredy a opuchy. Použiť ju však možno aj v kuchyni na zdobenie šalátov. Veľmi účinný je aj bylinný čaj, ktorý kúpite v každej lekári, ale hlavne si sedmokrásku môžeme natrhať sami v záhradkách a na lúkach vlastne kdekoľvek.

Zdroj obrázka: Flicker

3.10.2010 10:38| autor: Alena Kratochvílová
Viac o téme: bylinkychuťplod

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist