babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Pohybová aktivita v prevencii a liečbe obézneho dieťaťa
Pohybová aktivita v prevencii a liečbe obézneho dieťaťa
MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Fyzická aktivita by mala byť neoddeliteľnou a hlavne prirodzenou súčasťou života každého dieťaťa, či už štíhleho, alebo silnejšieho. Uvádza sa, že dieťa by malo tráviť stredne intenzívnou až intenzívnou pohybovou aktivitou aspoň jednu hodinu denne. Z výsledkov medzinárodnej štúdie HBSC (Health Behaviour in school-aged children), do ktorej sa zapojila aj Slovenská republika, vyplýva, že tri štvrtiny slovenských detí toto odporúčanie nespĺňajú.
Aby dieťa lásku k športu získalo a pohyb prijalo ako úplne bežnú a radostnú súčasť života, musí byť k nemu vedené už od najútlejšieho veku. Už v dojčenskom veku je vhodnými podnetmi stimulované k lezeniu, „objavovaniu“ okolitého sveta, učí sa svoje prvé krôčiky.
Naším cieľom nemusí byť vychovať vrcholového športovca, no napriek tomu by sa batoľa malo oboznámiť s loptou, kotúľať ju, pokúšať sa do nej prvý raz kopnúť. Neskôr sa dieťa naučí jazdiť na trojkolke, na bicykli, prvýkrát sa zoznámi s korčuľami…
Súvisí s témou:
Príčiny obezity u detí: Kde sa berú?
Aké sú zdravotné dôsledky obezity?
Psychologický prístup v liečbe obezity: Začať sa musí od rodiny
Správna výživa v liečbe obezity
Začarovaný kruh
Obézne dieťa často od počiatku nemá veľmi kladný vzťah k pohybu a s narastajúcimi kilogramami sa dostáva do „začarovaného“ kruhu. Je čoraz menej výkonné, rýchlejšie sa zadýchava, prestáva stačiť vrstovníkom a jeho chuť vyvinúť akúkoľvek väčšiu námahu sa spravidla čoraz viac znižuje. Je teda veľmi dôležité znovu ho doslova postupne pritiahnuť k pohybu a športu.
Nezáleží na tom, akú fyzickú aktivitu zvolíte, pre dieťa by mala byť predovšetkým zábavná. Len ťažko si dokážeme predstaviť, že by dieťa zaujal beh bez cieľa okolo bloku domov pod dohľadom rodiča stojaceho vo dverách.
Chôdza je napríklad dostupná takmer všade a je veľmi nenáročná na športové vybavenie. Dieťa však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude motivované na dlhú prechádzku, ak nebude mať nejaký zaujímavý cieľ. Tým môže byť návšteva hradu, zoologickej záhrady alebo napríklad účasť na turistickej hre geocatching, keď deti pomocou GPS navigácie hľadajú ukryté predmety.
Dajte na výber
Vhodné je vyskúšať rôzne aktivity a športy. Len tak môžete vy i dieťa vyskúšať, čo by ho skutočne bavilo. U obézneho dieťaťa hrozí zvýšené riziko poškodenia nosných kĺbov dolných končatín preťažením. Ak teda dieťa doposiaľ vôbec nešportovalo, je dobré začať predovšetkým s pohybom s odľahčeným ťažiskom (napríklad chôdza, plávanie, jazda na bicykli, tanec, korčuľovanie). Neskôr môžete zaradiť aj loptové hry, stolný tenis a podobne.
Častou námietkou rodičov je nedostatok času. Pravdou je, že v súčasnosti bývajú rodičia spravidla pracovne veľmi vyťažení a na rodinné športové aktivity príliš veľa času nezostáva. Je tu však viacero možností organizovanej pohybovej aktivity, či už rôzne krúžky v školách, kultúrnych centrách, hobby centrách alebo v športových kluboch.
Nezabúdajme však na to, že rodič je vždy najlepším príkladom! Pokúsme sa vyhradiť si aspoň počas víkendov a dovoleniek niekoľko hodín času, „oprášiť“ naše športové vybavenie a vyrazme so svojimi deťmi do prírody alebo na najbližšie športovisko!
Text pripravila:
MUDr. Jitka Kytnarová, ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie, klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK
Na Babywebe tiež nájdete:
Za chorobami detí môžu stáť vzťahy v rodine
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!
Tichý zabijak miluje soľ