Poriadne sa napiť vody deťom len prospeje

Aj my dospelí si často musíme dávať mimoriadny pozor, aby sme dostatočne hydratovali svoje telo. A to, samozrejme, predovšetkým v lete. U detí je to o to horšie, že samy nemôžu mať pitný režim pod kontrolou. Preto im s tým musíme trochu pomôcť.

profimedia-0295948432-piti-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Po narodení sa ľudské telo skladá zo 75 % z vody. Postupne sa tento objem zmenšuje a zanedlho dosiahne rovnaký podiel v tele ako u dospelých, teda 65 %. Deti však rýchlo rastú a ich potreba príjmu tekutiny je v pomere k ich telesným proporciám trikrát väčšia než u dospelých. A len čo začnú chodiť a behať, telo si žiada ešte viac.

Potom sú tu aj ďalšie komplikácie, a to také, že u najmenších nie je mechanizmus termoregulácie ešte dostatočne vyvinutý a bábätká sa horšie adaptujú na vyššie teploty. Nečakané teplo, ktoré tak dobre poznáme z teplotných skokov posledných rokov, môže znamenať zdravotné problémy spočívajúce v dehydratácii. Navyše ak majú smäd tie najmenšie detičky, nevedia nám to dať vedieť a o pitie sa prihlásiť.

V každom veku pijeme inak

V ranom veku, keď je bábätko len dojčené alebo dostáva piť z fľaše, jeho potreba tekutín je saturovaná. Keď slniečko pripeká, pridáme jeden nápoj navyše. V momente, ako začneme zaraďovať pevnú stravu alebo znižujeme frekvenciu dojčení, musíme už prísun tekutín deťom strážiť. V strehu sme hlavne u tých väčších. Podľa jednej francúzskej štúdie až 60 % detí vo veku štyri až osem rokov dostatočne nepije.

Odpočítavame poháre

Spoliehať sa na to, že ovocie a zelenina zalepia dieru v pitnom režime, nestačí. Pokryjú zhruba 20 až 30 % dennej potreby tekutín. Takže skutočne najdôležitejšie sú nápoje – na čele s obyčajnou vodou. Jej dennú spotrebu môžeme odmerať. Dieťa od jedného do troch rokov by malo vypiť 800 až 900 ml vody denne. To predstavuje päť a pol pohára s objemom 15 cl. Od štyroch rokov už je to jeden liter denne, takže tak sedem rovnakých pohárov. „V akomkoľvek veku sa snažíme nenechať to dôjsť do momentu, keď má dieťa smäd. To už je varovný signál, že sa mu tekutín nedostáva,“ varuje francúzsky výživový špecialista doktor Patrick Serog. Dehydratácia so sebou nesie bolesti hlavy, únavu, zápchu aj infekcie močových ciest.

Čistú vodu im dáme ochutnať čo najskôr

Prvý reflex, ako uhasiť smäd, je napiť sa vody. Snažíme sa obmedziť pitie limonád, kolových nápojov a ďalších podobne sladkých a ochutených nápojov. Ak ich totiž pijú bežne, zvyknú si na ich chuť a obyčajná voda im bude pripadať fádna. Dieťa na pitie vyzývame počas celého dňa, zvlášť keď je v pohybe, športuje. Tým väčším, tak okolo štyroch-piatich rokov, môžeme už názorne ukázať, koľko by toho malo vypiť. Tých sedem-osem pohárov denne rozdelíme pravidelne, medzi jedlami.

Dobrým riešením je tiež dať dieťaťu fľaštičku s nápojom do batôžka. Úplne najlepší je však osobný príklad. „Ak vás dieťa vidí pravidelne piť vodu, bude to chcieť po vás opakovať,“ hovorí Serog. Neodporúča príliš deti nútiť, aby si tento návyk nesprotivili, skôr ich nejako zaujať a spestriť im to. Napríklad tým, že do vody pridáme pár lístkov mäty alebo citrónovú šťavu, kúpime dieťaťu nejaký pekný pohárik a ponúkneme mu slamku. Ďalším trikom, ako nápoj zatraktívniť, je ľad v rôznych tvaroch.

Čítajte tiež

Kohútiková alebo balená?

Zrada v kohútikovej vode spočíva vo zvýšenom obsahu dusičnanov, ktoré zvlášť tým najmenším s nezrelým tráviacim ústrojenstvom nerobia dobre. Preto pre nich volíme balenú vodu, kde máme istotu, že jej kvalita zodpovedá potrebám bábätka. Môžeme si aj zistiť, ako je to so zložením vody, ktorá nám tečie z kohútika. Obsah dusičnanov v nej by mal byť menší ako 10 mg na liter. Väčším deťom už môžeme dať na pitie kohútikovú vodu, no len studenú, v žiadnom prípade vlažnú, pretože v tej môžu byť rozmnožené mikroorganizmy. Predtým, ako vodu podávame na pitie, necháme ju vždy pre istotu odtiecť.

Ak máme na vodovodnom kohútiku perlátor, môže sa na ňom usadzovať vodný kameň, preto ho pravidelne čistíme. Nepríjemná býva tiež príchuť chlóru, s ktorou si ľahko poradíme tak, že necháme napustenú vodu odstáť, napríklad v karafe, a potom ju s ňou uložíme do chladničky. Tí, ktorí stavia z najrôznejších dôvodov na balenú vodu, by ju mali po otvorení čo najskôr spotrebovať, najlepšie do 24 hodín. Ani v chladničke nevydrží dlhšie. Ak dieťaťu chceme z času na čas oživiť nápojový lístok, ponúkneme mu vodu s príchuťou. Vyberieme takú, ktorá neobsahuje priveľa cukru. Niektoré v sebe totiž za príťažlivou chuťou môžu skrývať až desať kociek cukru vo fľaši, čo je poriadna nádielka.

27.8.2024 5:49| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist