Pôrodné babice hrádzu nestrihali…

Nástrih hrádze pri pôrode (epiziotómia) neprestáva vyvolávať diskusie. Mnoho žien sa mu bráni, pretože je to proti prírode. Často sa však neubránia, v mnohých prípadoch ide totiž o bleskový zásah, pri ktorom na žiadne veľké diskusie nie je čas.

Tri až štyri centimetre, ktoré pôrodník nastrihne v závere druhej pôrodnej doby, aby dieťaťu uľahčil cestu na svet tým, že rozšíri vaginálny otvor, vyvolávajú vlnu otázok. Je tento zásah skutočne nevyhnutný? Dá sa mu zabrániť? A ako? A aké môže mať následky?

V mašinérii preťaženého zdravotného systému sa k odpovediam na tieto i iné otázky zvyčajne nedostaneme. A tak si žena väčšinou vyberá medzi dvoma pólmi: Buď sa úplne oddá do starostlivosti profesionálov a stáva sa akýmsi objektom v ich rukách, alebo si zubami-nechtami presadzuje svoje a bráni sa proti všetkým zásahom, ktoré jej pripadajú rutinné a nadbytočné. V oboch prípadoch to nevedie k psychickej pohode rodičky, ktorá je nesmierne dôležitá. Kde chýba dostatok informácií, tam nastupujú predstavy a strach. A to sa týka aj epiziotómie.

Ako Baťa cvičky?

Nástrih hrádze sa týka predovšetkým prvorodičiek, ale ani u nich sa nerobí automaticky. Teda aspoň by sa nemal robiť. Žena by naň mala dať súhlas a pôrodník by ho mal urobiť len v prípade, že sa pôrod nečakane skomplikuje a je ohrozené zdravie dieťaťa, čo však v danej chvíli dokáže posúdiť len on sám.

Obrátená poloha, veľké bábätko, ale aj malé a nezrelé, defekty hrádze, to všetko sú dôvody na epiziotómiu. No napríklad aj to, keď matka nedokáže v priebehu pôrodu poriadne kontrolovať tlačenie, nespolupracuje (a sme zase pri poučenosti, psychickej pohode, pôrode ako tímovej práce). Lekár chce nástrihom hrádze predísť poraneniu panvového dna. Odniesť si to môže nielen hrádza, ale aj zvierač konečníka a v krajnom prípade aj črevo. „Pri spontánnom prasknutí môže byť zošitie poranenia technicky náročnejšie na rozdiel od nástrihu, kde sú plochy hladké a dajú sa dobre ošetriť,“ vysvetľujú odborníci. No malá prirodzená trhlina v smere svalových vláken nie je nebezpečná a ľahko sa zacelí.

Rovno, doľava i doprava

Epiziotómia sa vykonáva pri prerezávaní hlavičky, pri vrchole kontrakcie, keď je koža najviac napnutá. Lekár môže nastrihnúť hrádzu rôznymi spôsobmi: vertikálne, teda od vagíny smerom ku konečníku, alebo šikmo, pod uhlom 30 až 45 stupňov od vertikály. Doľava alebo doprava, na to nie je žiadne pravidlo, to záleží na ňom. Epiziotómia by však mala mať čo najmenší rozsah. Ak mala žena nastrihnutú hrádzu pri prvom pôrode, pri druhom to tak nemusí byť. Panvové dno je omnoho poddajnejšie. Niekedy však môže hroziť malá trhlinka pri starej jazve.

Jazva potrebuje starostlivosť

Zo šitia nastrihnutého miesta nemusíte mať strach, proti bolesti vás ochráni lokálna anestézia. Samovstrebávacia niť do dvoch týždňov zmizne alebo bezbolestne vypadne. Komplikácie, samozrejme, môžu nastať ako pri každej rane, ktorá sa hojí. Môže to byť infekcia, ktorej predchádzame dôkladným umývaním mydlom po použití toalety. Hojivé masti na jazvu v tomto prostredí nezaberajú a môžu byť aj kontraproduktívne. Dôležitejšie je, aby jazva bola v suchu a aby sa k nej dostal vzduch. Niektoré matky ju dokonca sušia aj fénom, aby sa vyhli otieraniu uterákom.

Závažnejšou komplikáciou je hematóm spôsobený nezastaveným alebo následným krvácaním. V tomto prípade je nevyhnutný lekársky zákrok. Aj bolestivý pohlavný styk signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Pri epiziotómii mohol byť zasiahnutý nerv, a to vyžaduje reoperáciu dva či tri mesiace po pôrode. Nevypláca sa ani začať príliš skoro s pohlavným stykom, kým sa jazva poriadne nezahojí. Lekár vám dá zelenú zvyčajne asi šesť týždňov po pôrode.

Čtěte také:

Masážou nič nepokazíme

Jestvuje ešte možnosť vyhnúť sa nástrihu tým, že pripravíme svoje telo, konkrétne panvové dno na to, aby optimálne spolupracovalo. Samozrejme, neposkytne to stopercentnú záruku, že sa epiziotómii vyhneme, ale prečo neskúsiť niečo, čo môžeme ovplyvniť?

Jednou z možností je masáž hrádze, ktorú sa odporúča praktikovať osem až šesť týždňov pred pôrodom. Cieľom je, aby táto oblasť bola dostatočne pružná. Masírovať sa dá aj obyčajným rastlinným olejom dolný okraj pošvy do tvaru U, teda rozťahovať ho smerom ku konečníku. Asistencia partnera je žiaduca už z toho dôvodu, že prekonať veľké brucho a dostať sa k cieľu nie je práve jednoduché. Ďalším pomocníkom sú i cviky na posilňovanie a uvoľňovanie panvového dna, tie sú prospešné z viacerých hľadísk.

Je balónik zázračný?

Niektoré ženy môžu vyskúšať aj anatomicky tvarovaný silikónový balónik s ručnou pumpičkou. Balónik sa zavedie do pošvy a napumpuje sa doň vzduch. Pri cvičeniach postupne zväčšujeme jeho objem, až dosiahne rozmery detskej hlavičky. Nastávajúce mamičky, ktoré tento aparát použili (odporúča sa od 38. týždňa), s ním boli veľmi spokojné. Najviac výhrad bolo proti cene, nie je to totiž najlacnejšia záležitosť. Pochvaľujú si ho nielen preto, že sa vyhli nástrihu hrádze, ale aj preto, že im pomohol predstaviť si veľkosť hlavičky a pocítiť, aké to asi bude, až tade bude prechádzať bábätko. Predstavy a plány sa však často s realitou rozchádzajú a aj pri dôkladnej a svedomitej príprave na pôrod môže byť nakoniec všetko inak. Ale to už tak v živote býva a treba s tým počítať.

18.11.2016 1:26| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist