babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Posilňovanie s vlastným telom
Posilňovanie s vlastným telom
Cviky vykonávané s vlastným telom skvalitnia akýkoľvek program športového tréningu. Cvičiť môžeme kedykoľvek a kdekoľvek. Nepotrebujeme žiadne pomôcky a stačí nám minimálny priestor. Je to cvičenie pre každého, aj menej pohybovo talentovaného človeka.
Dobrý tréner z nich vie zostaviť udržiavací program, napríklad na dovolenku alebo v čase rekonvalescencie po úraze. Podľa športu svojho zverenca vyberie každý tréner modifikované cviky podobné špeciálnym pohybom daného športu.
Pomocou cvikov vykonávaných s vlastným telom posilňujeme odrazu celé komplexy svalov. Spevňujeme svaly a zväčšujeme ich svalovú silu, ale nevytvárame maximálnu silu. Posilňovacie cviky sú dôležité na svalovú rovnováhu, na správne držanie tela. Majú prevažne charakter cyklických pohybov, pri ktorých využívame vlastnú hmotnosť tela a svoju momentálnu silu. Radia sa do skupiny vyrovnávacích cvičení, popri cvičeniach zameraných na preťahovanie a uvoľňovanie. Cvičíme ich prevažne rovnakou technikou, a to vedené ťahom a tlakom so zvýšeným svalovým napätím. Tento uvedomelý spôsob vykonania cviku nám pomáha udržať silu počas pohybu. Inak povedané, pohyb musíme po celý čas cvičenia vnímať, cítiť.
Výber posilňovacích cvikov má charakter dynamickej svalovej práce. Strieda sa v nich neustále napätie a uvoľnenie. Menší či väčší súbor týchto cvikov by nemal chýbať v nijakom rekreačnom alebo športovom tréningu. Cviky môžeme pre ich pohybovú jednoduchosť často obmieňať. Programy získajú vyššiu hodnotu, budú pestré i zábavné.
Najdôležitejšou požiadavkou posilňovacích cvikov s vlastnou hmotnosťou je, aby posilňovanie bolo cielené. Cviky, prípadne ich kombináciu, musíme vykonávať správnou metódou a technikou tak, aby oslabené svaly (fázické) potlačili prácu svalov s tendenciou skracovať sa (posturálne). Skrátené svaly sa usilujeme už v základnej polohe a v priebehu dráhy pohybu nepoužívať, z tohto dôvodu majú byť cviky jednoduché a ľahké. V opačnom prípade cvičenec stráca kontrolu nad ich funkčnosťou, nedokáže sa sústrediť na techniku cvičenia, ktorá je základom kvality. Ak sa naučíme správne technicky cvičiť, vyvarujeme sa zdravotných chýb.