babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Poslíčkovia alebo ako rozoznať falošné kontrakcie od pravých
Poslíčkovia alebo ako rozoznať falošné kontrakcie od pravých
Predovšetkým prvorodičky majú obavy, že nedokážu rozpoznať, či ide o kontrakcie falošné, tzv. poslíčkov, alebo kontrakcie signalizujúce blížiaci sa pôrod. Ako ich teda rozoznáme?
Nejednu nastávajúcu matku v posledných týždňoch tehotenstva vydesia falošné sťahy maternice. Tieto falošné kontrakcie sa nazývajú Braxton-Hicksove kontrakcie a sú veľmi častým dôvodom, prečo tehotná žena uteká do pôrodnice. Tieto snahy však nesúvisia so samotným pôrodom a môžu sa objaviť aj skôr pred termínom pôrodu.
Prečo sa toto deje?
Hoci nie vždy poznáme a chápeme dôvod, prečo naše telo robí to alebo ono, všetko, čo sa v ňom deje, má svoj význam. Braxton-Hicksovými kontrakciami maternica vlastne precvičuje svoje schopnosti – sťahuje sa, naťahuje a tým sa pripravuje na pôrod. Tieto „cvičné sťahy“ navyše pomáhajú zmäkčiť a rozšíriť krček maternice. Falošné kontrakcie nie sú také intenzívne ako pri pôrode, sú bežné a bezpečné a nie je dôvod na paniku. Je však dôležité vedieť ich rozlíšiť od kontrakcií, ktoré sú prejavom predčasného pôrodu.
Čím sa falošné kontrakcie odlišujú od pôrodných kontrakcií?
Predovšetkým frekvenciou – intervaly medzi falošnými kontrakciami sa neskracujú, sú nepravidelné. Dĺžka trvania a intenzita sťahov napovie, či ide o falošné sťahy (poslíčkov), či sa už skutočne schyľuje k pôrodu. Aj keď môžu byť falošné kontrakcie veľmi nepríjemné, zvyčajne nie sú také bolestivé, sú slabšie ako skutočné pôrodné kontrakcie a trvajú len pár minút (objaviť sa môžu až 4-krát za hodinu, v rozmedzí približne 1-3 hodín).
Pravé kontrakcie sú pravidelné, ich intenzita a frekvencia narastá – sú čoraz silnejšie a častejšie. Sú prejavom blížiaceho sa pôrodu navzdory skutočnosti, že bábätko ešte nie je na svoj príchod pripravené a termín pôrodu je ešte ďaleko.
To, že ide o pravé kontrakcie a je načase vyraziť do nemocnice, zistíte podľa:
- kŕčov v panvovej oblasti, ktoré pripomínajú menštruačné
- tlaku alebo pichania v panve, tlaku v oblasti konečníka
- tupé bolesti (tlaku) v spodnej časti chrbta
- žalúdočných kŕčov, hnačky
- zvýšenej tvorby vaginálneho výtoku
- ružovkastého alebo hnedastého výtoku
- vaginálneho krvácania
- početnosti – pravé kontrakcie sa objavujú častejšie (viac ako štyrikrát za hodinu)
Čo prispieva k falošným kontrakciám?
Falošné kontrakcie môže vyvolať aj pohlavný styk – konkrétne hormón prostaglandín v spermiách. Ak však vaše tehotenstvo prebieha normálne a všetko je v poriadku (nejde o rizikové tehotenstvo), nemusíte sa intímnych chvíľok s partnerom obávať.
Rozhodne však dodržiavajte pitný režim. Aj dehydratácia totiž prispieva k falošným kontrakciám. Na druhej strane keď veľa pijete, musíte tiež častejšie chodiť na malú – falošné kontrakcie môže vyvolať aj priveľký močový mechúr.
Čítajte tiež:
- Prenášanie a vyvolávaný pôrod
- Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií
- Všetko o pôrode ako o fyziologickom deji
Čo ešte by ste mali o falošných kontrakciách vedieť?
Spravidla sa neobjavujú uprostred noci a ráno, ale „prepadnú“ vás najčastejšie navečer, keď sa po celodennom zhone dostanete do pokojného stavu.
U druhorodičiek a viacrodičiek sa poslíčkovia môžu objaviť podstatne skôr ako ku koncu tehotenstva. Môžu ich pocítiť už v druhom trimestri a môžu byť silnejšie ako pri prvom tehotenstve. Preto sa aj skúsená rodička často neubráni strachu, že rodí predčasne.
Overiť si, že skutočne ide iba o poslíčkov, môžete tak, že jednoducho zmeníte činnosť, ktorú práve robíte. Ak sa sťahy objavia napríklad vo chvíli, keď ležíte dvihnite sa a prejdite sa. Ak naopak pri práci, ľahnite si. Vyskúšať môžete aj kúpeľ. Len čo sťahy pri zmene činnosti prestanú, ide o falošné kontrakcie. Tie skutočne neprestanú za žiadnych okolností.
Hoci sú falošné kontrakcie úplne bežnou záležitosťou, každá tehotná žena ich poznať nemusí (túto skúsenosť má asi len 10 % tehotných žien). Absencia falošných sťahov rozhodne neznamená, že by niečo nebolo v poriadku.