babyweb.sk > Žena > Potrebujete vodičák aj na kočík?
Potrebujete vodičák aj na kočík?
Doma už máte krásny kočík pre svoje novorodeniatko a chystáte sa vyraziť na prvú prechádzku. Skôr než ju absolvujete, treba si uvedomiť, že aj jazda s kočíkom má svoje pravidlá a mali by sme sa pripraviť na situácie, s ktorými sme sa ešte nestretli.
Kočík ovešaný príliš ťažkými taškami, nepripútané dieťa… Existujú rôzne nebezpečenstvá, ktoré môžu viesť k úrazu dieťaťa. Z jednej americkej štúdie vyplynulo, že v rokoch 1990 – 2010 postihol 361 000 detí do päť rokov nejaký úraz v súvislosti s kočíkom alebo nosičom. Väčšinou došlo k tomu, že kočík sa prevrátil a dieťa z neho vypadlo. Preto sa špecialistka na starostlivosť o deti v ranom veku Roselyne De Sensi zamerala na akési desatoro, ktoré by rodičia mali zvládnuť, aby jazda kočíkom prebiehala bezpečne.
Neprechádzať cestu ako chodec
Častá chyba: Dospelý tlačí kočík, rozhliadne sa síce naľavo a napravo, ale kočík už má pred sebou, čiastočne vo vozovke. Na neprehľadnom mieste, a tak s ním nestihne uskočiť, keď vyrazí auto.
Správne: Dospelý by mal byť vždy bližšie k vozovke, než je kočík, keď sa rozhliada, prípadne na jeho úrovni, skrátka, aby sa mohol dobre poobzerať a potom bezpečne vyraziť.
Neobchádzať prekážky po ceste
Častá chyba: V ceste stojí mamičke s kočíkom smetiak na chodníku alebo iná prekážka, ktorej sa vyhne tak, že vojde na cestu.
Správne: Kočík zabrzdite a posuňte predmet, ak je to možné, aby ste mohli zostať s kočíkom na chodníku. Prípadne zvoľte inú, napríklad dlhšiu cestu
Dostatočne prikryť dieťa
Častá chyba: Keď je dieťa v kočíku so stiahnutou strechou umiestnené v smere jazdy, rodičia si neuvedomujú, že studený vzduch naň pôsobí oveľa viac.
Správne: Nezabúdať na správnu ochranu dieťaťa a kontrolovať jeho stav.
Správne nastupovať na eskalátor
Častá chyba: Plnou rýchlosťou vpáliť na eskalátor všetkými štyrmi kolesami. Pri takomto manévri hrozí nebezpečenstvo, že dieťa vypadne.
Správne: Pre cestu nahor nastúpte na eskalátor najprv prednými kolesami a kočík nadvihnite tak, aby bolo vodorovne. Pri jazde dolu nadíďte zadnými kolesami, kočík zdvihnite a držte tak, aby dieťa nevypadlo.
Opatrne na schodisku
Častá chyba: Kočík príliš nakloníme.
Správne: S kočíkom zostupujte po schodoch po jednom po zadných kolesách, ak sa to dá, dbajte na to, aby to príliš netriaslo. Do schodov je lepšie mať pomocníka.
Dieťa vždy pripútané
Častá chyba: Rodičia dieťa nepripútajú, lebo si myslia, že je príliš malé na to, aby sa samo dostalo z kočíka.
Správne: Dieťa by malo byť vždy zaistené, aby nevykĺzlo alebo nevypadlo, keď napríklad zdolávame príliš vysoký obrubník chodníka.
Kočík primeraný veku
Častá chyba: Používanie golfových kočíkov pre deti mladšie ako deväť mesiacov. Rodičov na nich často láka, že sú ľahké a skladné. Neuvedomia si, že dieťa v takom nízkom veku ešte nevydrží sedieť, nemá na to dostatočne vyvinuté svaly v krčnej oblasti.
Správne: Nechajte dieťa ležať v hlbokom kočíku, kým nebude sedieť samo.
Nevešať ťažké tašky
Častá chyba: Kočík nie je nákupný vozík. Ak naň zakvačíme ťažký nákup, hrozí, že sa prevráti, zvlášť keď doň napríklad nechcene strčí starší súrodenec.
Správne: Nepreťažujte kočík.
Nikdy nenechávať pred obchodom
Častá chyba: Mamička si odskočí len kúpiť chlieb a kočík nechá pred pekárstvom, lebo vnútri je málo miesta.
Správne: Nikdy nenechávajte kočík bez dohľadu. Môže sa stať čokoľvek, prirútiť sa k nemu cudzí pes, nechcene doň vraziť mládež postrkujúca sa na chodníku atď.
Vždy zabrzdený
Častá chyba: Mamička sa zastaví s kočíkom len na chvíľku, len na pár slov so susedkou a nezabrzdí ho.
Správne: Kočík majte zabrzdený vždy. Terén môže byť trochu svahovitý, nečakane zakolíšete alebo do kočíka omylom strčí väčšie dieťa.
Neuväzniť dieťa v kočíku, keď začína chodiť
Častá chyba: Mamičky nechávajú svojho drobca v kočíku počas celej prechádzky, hoci dáva najavo, že sa mu tam nepáči a chce zmenu.
Správne: Keď vidíte, že sa dieťa naťahuje a chce von, pobehať si, tak mu to doprajte. V tomto veku rado tlačí kočík samo a postupne sa v tom zlepšuje. Prispieva to k jeho samostatnosti a tiež k zodpovednosti, keď ho naučíte, aby sa zastavilo, len čo mu poviete.
Kontakt s okolím v dopravnom prostriedku
Častá chyba: Umiestniť kočík tak, že dieťa nevidí do priestoru, ale pozerá do steny.
Správne: Postavte kočík tak, aby dieťa videlo, čo sa okolo deje. Počítajte s tým, že hluk a dav ho môžu vyľakať. Väčšiemu dieťaťu vysvetlite, kam idete. Ideálne je, ak sa to dá, hlavne pri dlhšej jazde, dieťa vybrať z kočíka a posadiť si ho do lona.
A ešte rada do teplých dní. Niektorí rodičia si myslia, že v kočíku svoje deti ochránia pred slnkom a žiarou, keď ho zatienia nejakou textíliou. Podľa švédskeho pediatra Svanteho Norgrena to predstavuje skutočné nebezpečenstvo. Vzduch vnútri nemôže cirkulovať, stúpa teplota. Ide o podobný efekt, ako keď by ste dieťa nechali v zatvorenom aute na slnku. Navyše prehodená látka bráni rodičom, aby na dieťa videli, kontrolovali ho a prípadne zasiahli, keby bolo potrebné. Tí najmenší totiž ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu, takže veľké teplo je pre nich zvlášť nebezpečné.
V Nórsku dokonca výrobcovia kočíkov spolu s novinármi urobili zaujímavý pokus. Umiestnili na slnko na polhodinu predpoludním kočík. Vnútri dosiahla teplota 22 stupňov. Len čo cezeň prehodili tenkú látku, teplota dosiahla až 34 stupňov a o ďalšiu polhodinu sa vyšplhala až na 37 stupňov. Takže pozor, lepšie je v lete vychádzať mimo najexponovanejších hodín, držať sa v tieni, vhodné je pritienenie slnečníkom a hlavne dbať na dostatočnú hydratáciu dieťaťa.