babyweb.sk > Práca aj u nás často odďaľuje materstvo
Práca aj u nás často odďaľuje materstvo
Skončiť školu, vydať sa, mať dieťa a začať pracovať. Žien, ktoré takto uvažujú, je dnes na Slovensku málo.
Asi za pätnásť rokov stúpol u nás priemerný vek, keď majú ženy prvé dieťa, z 22 na 26 rokov. Zvyšuje sa aj podiel žien, ktoré majú deti vo vyššom veku. Tretinu detí dnes porodia ženy staršie ako 29 rokov. Demografovia predpokladajú, že táto skupina sa bude ešte zväčšovať. Že „odsúvanie“ materstva spôsobuje len silnejúca ekonomika, si sociológovia nemyslia. Sociologička IVO Jarmila Filadelfiová si netrúfa vybrať jeden najzávažnejší dôvod. „Stúpa vzdelanostná úroveň, a keď som investovala do vzdelania, tak z toho chcem aj niečo mať,“ povedala. Nemyslí tým len vyšší plat, ale často aj uspokojenie. Prieskumy, ktoré sa pýtali žien na Slovensku na hodnotu dieťaťa, ukázali, že pre väčšinu ľudí mať dieťa je stále vysoko pred kariérou. „V prieskumoch u nás skupina, ktorá plánovito chce byť slobodná a nemať dieťa, sa ešte stále neobjavila,“ uviedla sociologička.
Z oslovených zamestnávateľov nikto neodpovedal, že je podľa neho lepšie mať najskôr dieťa a po čase začať nepretržite pracovať, ako skôr sa rozbehnúť v práci a až potom kariéru prerušiť. „Z môjho pohľadu je lepšie, ak si žena skúsi prax a budovanie kariéry po skončení štúdia. Na jednej strane, aby získala predstavu o práci a súčasných trendoch, na druhej strane jednoduchšie bude v takomto prípade udržiavať prípadný kontakt so zamestnávateľom aj počas materskej či rodičovskej dovolenky a bude v obraze,“ myslí si Anna Hudáková z jednej veľkej slovenskej firmy.
Zamestnávatelia nemajú ambíciu vstupovať do rozhodnutia, kedy sa žena rozhodne pre materstvo, respektíve preto i opustí prácu. Minimálne z troch odpovedí vyplýva, že si uvedomujú, že plat a pracovné podmienky sú len zlomkom toho, podľa čoho sa ženy rozhodujú.
Zdroj: Hornonitrianske noviny