babyweb.sk > Tehotenstvo > Pre tehotné > Prečo a ako sa rodia dvojčatá či pätorčatá?
Prečo a ako sa rodia dvojčatá či pätorčatá?
O viacpočetnom tehotenstve hovoríme v prípade, ak sa v maternici súčasne vyvíjajú dve alebo viac detí. Hoci pre ľudský druh nie je pôrod viac ako jedného dieťaťa úplne typický, počet dvojčiat, trojčiat či dokonca viacorčiat sa v posledných rokoch neustále zvyšuje. Je to najmä vďaka metódam asistovanej reprodukcie, hormonálnej liečbe neplodnosti a ďalším faktorom spojených s kontrolou počatia.
Pravdepodobnosť prirodzeného počatia dvojčiat je relatívne malá. Na jedno takéto spontánne počaté tehotenstvo pripadne osemdesiatpäť bežných tehotenstiev. Šanca na prirodzené počatie trojčiat je ešte mnohonásobne nižšia.
Viacpočetné tehotenstvá sú častejšie u žien starších ako 35 rokov a pravdepodobnosť sa zvyšuje aj s počtom predchádzajúcich tehotenstiev. Svoju úlohu zohrávajú tiež genetické dispozície a nie je neobvyklé, že sa dvojčatá objavujú v niektorých rodinách opakovane.
Za zvýšeným počtom viacpočetných tehotenstiev stojí aj liečba neplodnosti, ktorej súčasťou býva stimulácia vaječníkov. Tie následne uvoľnia väčší počet vajíčok, ktoré môžu byť oplodnené počas jednej ovulácie. Viacpočetné tehotenstvá môžu vzniknúť aj z metódy umelého oplodnenia, keď žene do maternice vložia dve alebo viac embryí.
Jednovaječné a dvojvaječné dvojčatá
Dve tretiny dvojčiat sú dizygotické, teda dvojvaječné. K ich počatiu dochádza vtedy, keď sú dve vajíčka oplodnené dvomi spermiami.
Dvojvaječné dvojčatá majú každé svoju placentu a sú uložené každé vo vlastnom plodovom obale. Ich genetická výbava je odlišná a môžu byť aj rozdielneho pohlavia.
Jednovaječné (monozygotické) dvojčatá vznikajú rozdelením jedného vajíčka oplodneného jednou spermiou.
Ak sa vajíčko rozdelí do troch dní od oplodnenia, je každé dieťa vybavené vlastnou placentou a vlastným plodovým obalom. Oddelenie medzi tretím a deviatym dňom znamená, že deti majú jednu spoločnú placentu a sú každé vo vlastnom plodovom obale. Ak dôjde k rozdeleniu oplodneného vajíčka po deviatom dni, majú deti spoločnú placentu aj plodový obal.
Jednovaječné dvojčatá majú úplne identickú genetickú výbavu a sú rovnakého pohlavia.
Tri a viac
Trojčatá sa narodia približne jedenkrát z 6400 pôrodov. V tomto prípade môžu byť oplodnené tri vajíčka alebo sa môže jeden zárodok rozdeliť na tri časti. Ďalej môžu byť oplodnené dve vajíčka, z ktorých sa jedno rozdelí na dve časti.
Na zrode štyroch a viacerých prenatálnych detí sa môžu podieľať rôzne kombinácie obidvoch princípov vzniku viacpočetných tehotenstiev, a to dvojvaječných aj jednovaječných.
Čítajte tiež:
Priebeh tehotenstva s viacorčatami
Pri viacpočetnom tehotenstve sa maternica zväčšuje rýchlejšie ako pri jednom dieťati. U nastávajúcej matky sa môže častejšie objavovať tehotenská nevoľnosť, málokrvnosť, problémy s dýchaním a únava, zvyšuje sa aj riziko preeklampsie (ide o závažnú komplikáciu spojenú s vylučovaním bielkoviny do moču a extrémnym zvýšením krvného tlaku).
Dvoj- a viacorčatá môže počas ich vnútromaternicového vývoja ohroziť oneskorený či nerovnomerný rast (jedno z dvojčiat sa vyvíja pomalšie ako druhé) alebo patológia placenty (hlavne u dvojčiat, ktoré sa delia o jednu placentu). Najčastejším rizikom viacpočetných tehotenstiev je potrat a predčasný pôrod.
Častejšie sa objavujú aj komplikácie spojené s invazívnymi prenatálnymi vyšetreniami, napríklad amniocentézou, ktorá ešte väčšmi zvyšuje riziko straty tehotenstva.
Veľmi sporným zákrokom, ktorý môže lekár odporučiť rodičom, ktorí čakajú narodenie troch alebo viacerých detí (počatých spontánne alebo po IVF), je redukcia prenatálnych detí (tzv. fetálna redukcia) na dve alebo jedno. Usmrtenie „nadbytočných“ prenatálnych detí má zvýšiť šance na úspešné donosenie a pôrod životaschopných jedincov. Fetálna redukcia však okrem zásadných etických otázok prináša aj značné riziko potratu alebo predčasného pôrodu.
Pôrod viacorčiat
Dvojčatá možno porodiť vaginálne v prípade, ak je prvé dieťa otočené na pôrodné cesty hlavičkou a druhé dvojča nie je v priečnej polohe. Nová kanadská štúdia naznačuje, že v prípade zdravého dvojpočetného tehotenstva, priaznivého postavenia plodov a pôrodu blízko termínu je pôrod vaginálnou cestou rovnako bezpečnou alternatívou ako pôrod plánovaným cisárskym rezom.
Pôrod cisárskym rezom je namieste u troj- a viacorčiat, prípadne u dvojčiat pri odhade pôrodnej hmotnosti plodu pod 1 500 g alebo nad 3 500 g, alebo ak je druhé dvojča výrazne väčšie ako prvé.
Popôrodná starostlivosť
U novorodených dvoj- a viacorčiat je zásadná podpora ranej väzby medzi matkou a deťmi, ktorá je nevyhnutná a o to dôležitejšia, ak k pôrodu došlo predčasne, s komplikáciami alebo cisárskym rezom. Podpora bondingu je možná aj po cisárskom reze.
Podpora ranej väzby pomáha popôrodnej adaptácii detí a podpora rodičovskej starostlivosti je najlepším štartom pre rozvoj materských kompetencií. Vďaka naštartovaniu prirodzenej schopnosti starať sa o svojich potomkov je potom pre rodičov oveľa jednoduchšie zvládnuť viacnásobnú výzvu v podobe viacerých narodených detí.