babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Príčinou zápchy u detí môžu byť psychické problémy. Ako ju riešiť?
Príčinou zápchy u detí môžu byť psychické problémy. Ako ju riešiť?
Trojročný Albert sa už pár dní nevykakal, je mrzutý a sťažuje sa, že ho bolí bruško. Rodičia sú nepokojní a pustia sa do boja so zápchou. Prehnané snahy však niekedy napáchajú ešte väčšiu pohromu. Príčinou zápchy sú u detí občas psychické problémy spojené napríklad s nástupom do škôlky. Ako to čo najlepšie vyriešiť?
Zápcha je z veľkej časti záležitosť psychická, s čím majú svoje skúsenosti aj dospelí. Prečo by teda nemohol nastať nejaký blok aj u detí? Zatiaľ čo u dojčiat do troch mesiacov sa zápcha prakticky nevyskytuje, u tých starších a batoliat býva spájaná so zmenou stravovacích návykov.
Často sa vyskytuje pri odstavovaní, pri prechode na iný typ výživy. Tieto fyziologické príčiny sa odstraňujú celkom ľahko, stolica sa väčšinou postupne upraví sama. Horšie to je, keď sú príčiny psychické, čo býva väčšinou v súvislosti so zvykaním si na nočník, prípadne pri príchode do škôlky.
VYPRÁZDŇOVANIE NA POVEL IDE LEN ŤAŽKO
Škôlka predstavuje prevratnú zmenu v živote dieťaťa a nejaký čas potrvá, kým ju spracuje. Jednou z noviniek sú tam aj spoločné záchody, na ktoré pani učiteľky vodia svojich zverencov pomerne často. Vycikať sa na povel nebýva taký problém, ako sa vykakať. To len tak nejde a dieťa sa potom ľahko zablokuje.
„Doma by sme mali hlavne ustrážiť, aby dieťa dodržalo dostatočný pitný režim, pomôže aj ponúknuť ovocie, ako sú marhule, sušené slivky alebo pomaranč,“ radí pediater. „Tiež je dôležité uvedomiť si, že niektoré deti trpia zápchou častejšie než ostatné. Pri tejto príležitosti je dobré vedieť, že za zápchu sa pokladá, keď má dieťa stolicu menej než dvakrát týždenne, je tuhá a vyprázdňovanie sprevádzajú ťažkosti.“
U niektorých detí sa zápcha môže striedať s hnačkami, je to fyziologická záležitosť, keďže každý má iné trávenie. Preto sa netreba hneď desiť, i keď, samozrejme, nejaké patológie sa vyskytujú tiež, sú však zriedkavé. Signalizuje ich spravidla vracanie, bolesti brucha, ktoré je nafúknuté, krv v stolici. Dieťa tiež môže plakať, keď ide na nočník alebo záchod. V týchto prípadoch radšej všetko konzultujeme s lekárom.
PRIJÍMAŤ DOSTATOK TEKUTÍN A SPRÁVNE JESŤ
Dieťaťu so zápchou môžeme pomôcť aj tak, že ho naučíme chodiť na toaletu v určitý čas. Presvedčíme sa, že je na nej dobre usadené, pod nohy mu podložíme stoličku, aby malo kolená v dostatočnej výške a bruško mierne stlačené. Aj to prispieva k úspechu akcie. Tiež dbáme na to, aby dieťa často a dostatočne pilo, nielen doma, ale aj v škôlke.
Strava by mala byť, samozrejme, bohatá na vlákninu, teda na čerstvé ovocie, zeleninu, prírodné ovocné šťavy, dobrý je aj slivkový kompót, celozrnný chlieb. Vyhýbajme sa, naopak, banánom, varenej mrkve, ryži, zemiakom, bielemu pečivu, sladkostiam a čokoláde. Dostatok pohybu, cviky ako napríklad bicyklovanie nohami v ľahu, majú tiež podporný efekt.
Ak úporná zápcha pretrváva, poraďme sa s lekárom o prípadnom vhodnom prípravku na zmäkčenie stolice, sami radšej žiadne preháňadlá neskúšajme. Keď totiž nebudeme zápchu včas riešiť, dieťa sa bude báť chodiť na veľkú potrebu a ocitneme sa s ním v začarovanom kruhu.
Čítajte ďalej:
BÁBÄTKU POMÔŽEME MASÁŽOU
Ak sa zápcha pritrafí bábätku, existuje niekoľko prirodzených spôsobov, ako mu pomôcť:
- Položme ho na chrbát a jeho nožičkami napodobnime jazdu na bicykli. Pohyb by mal byť prirodzený, mal by popohnať „lenivé“ črevá.
- Ruky si zohrejeme trením dlaní o seba a potom zľahka masírujeme bruško v smere hodinových ručičiek. Môžeme na to použiť aj špeciálny olejček. Cviky aj masáž opakujeme dva- až trikrát denne.
- U dieťaťa kŕmeného z fľašky zmeníme vodu, ktorú používame. Môže byť bohatšia na magnézium, no túto zmenu vyskúšajme len na pár dní.
- Dojčené deti zvyčajne ťažkosti zo zápchou nemávajú, a ak áno, tak by mamička mala popremýšľať o zmene svojej stravy aj o tom, či prijíma dosť tekutín.
- U dieťaťa staršieho ako pol roka treba tiež dbať na to, či má dostatočný prísun tekutín a či jeho strava obsahuje dosť vlákniny.