babyweb.sk > Tehotenstvo > Pre tehotné > Priebeh tehotenstva
Priebeh tehotenstva
Tehotenstvo je jedinečná etapa v živote každej ženy právom považovaná za naplnenie zmyslu jej biologickej podstaty. Dochádza pri nej k zázraku počatia. Dar života je zlomová udalosť v živote každej rodiny.
Samozrejme, že sa na tomto procese musia podieľať obaja rodičia spoločne. Na žene spočíva úloha nového človiečika donosiť a porodiť, na mužovi zas tehotnú ženu a rodinu zabezpečiť, a to nielen materiálne.
Nový život
Filozofickou otázkou zostáva, kedy sa vlastne život začína. Názor, že počiatkom nového života je splynutie oboch pohlavných buniek rodičov, je dnes už všeobecne akceptovaný.
Splynutím ženskej a mužskej pohlavnej bunky, vajíčka a spermie, sa začína tehotenstvo a vnútromaternicový vývoj zárodku. Od tejto chvíle dochádza v organizme ženy k mnohým zmenám, ktoré majú za cieľ jediné, a to zaistiť vývoj a príchod nového človeka na svet.
Prvé znaky tehotenstva
Prvým znakom tehotenstva býva spravidla vynechanie menštruácie. Jej vynechanie však môže byť spôsobené aj mnohými inými príčinami, preto dnes považujeme za bezpečný dôkaz tehotenstva vyšetrenie takzvaného „tehotenského hormónu“ (β-HCG) v moči, spoľahlivejšie potom vyšetrenie krvi. Býva relevantné najskôr deväť dní po oplodnení. Asi od piateho týždňa je možné definitívne potvrdiť tehotenstvo ultrazvukovým vyšetrením.
Štyridsať týždňov
V okamihu potvrdenia tehotenstva je dôležité, aby si žena uvedomila, že stojí iba na začiatku približne štyridsaťtýždňovej cesty. Toto obdobie môže prebehnúť takmer bez problémov a na začiatku tehotenstva nepredstaviteľne dlhé obdobie štyridsiatich týždňov ubehne ako voda. Niekedy sa však tehotenstvo vníma ako zdĺhavý proces, počas ktorého sa žena stretáva s mnohými situáciami znepríjemňujúcimi jej život.
Každé tehotenstvo je iné a pocity s ním spojené sa môžu meniť zo dňa na deň, z týždňa na týždeň. Telesná aj duševná pohoda je veľmi dôležitým faktorom pre hladký priebeh tehotenstva, ktorý môže ovplyvniť aj budúci charakter nového jedinca.
Členenie na trimestre
Tehotenstvo sa tradične člení na tri tretiny, ktoré nazývame trimestre. Význam tohto delenia spočíva predovšetkým v rozčlenení štyridsiatich týždňov tehotenstva do väčších časových celkov. Je to výhodné nielen z lekárskeho hľadiska, ale aj z pohľadu tehotnej ženy.
Každý z trimestrov je totiž úplne odlišný, prebiehajú v ňom určité špeciálne vyšetrenia a je naplnený špecifickými pocitmi aj starosťami nastávajúcej mamičky.
Najťažšie sú prvé týždne
Prvých niekoľko týždňov tehotenstva býva najťažších. Ak sa žena necíti vo svojej koži, treba jej dodať dôveru v to, že sa jej stav čoskoro zlepší. Najmä tie ženy, ktoré sa tehotenstva dočkali po dlhom čase snaženia, môžu niektoré nové skutočnosti a stavy vnímať oveľa intenzívnejšie. Emočná nevyrovnanosť býva príznačná najmä pre začiatok tehotenstva.
Ženy sa často obávajú neúspešného ukončenia tehotenstva a kladú si otázku, či je ich ešte nenarodené dieťa v poriadku. Je to úplne normálne a treba o týchto veciach hovoriť s partnerom i so svojím gynekológom.
Najkrajšie obdobie
Ďalšie tri mesiace tehotenstva bývajú pre väčšinu žien najkrajším obdobím života. Hoci je každá žena iná, zvyčajne v tomto období nachádza samu seba. Je potrebné, aby využila príležitosť na odpočinok a sebapoznávanie. Na dlhý čas je to naposledy, keď môže mať chvíľku sama pre seba. Veľa žien prežíva tehotenstvo veľmi romanticky a tento stav sa niekedy dostavuje opäť po pôrode. Aby bol tento citový zážitok čo najúplnejší, netreba zabúdať na nezastupiteľnú úlohu partnera. Mal by prežívať celé tehotenstvo aktívne spolu so ženou a nehrať len pasívnu úlohu.
„Dobré“ rady
V momente, keď sa tehotenstvo stáva viditeľným pre okolie, prichádza veľa priateľov s množstvom rôznorodých rád. Záleží na žene, ako s nimi naloží. Samozrejme, že načúvať im je pre budúcu mamičku podstatné, ale mala by ostať ostražitá a zvážiť, do akej miery sa bude týmito radami riadiť.
Pôrod sa blíži
S blížiacim sa koncom tehotenstva sa u väčšiny žien a rovnako aj u ostatných príslušníkov rodiny celkom prirodzene zvyšuje netrpezlivosť. Stretávajú sa tu dva momenty. Na jednej strane je to obava zo samotného pôrodu a z faktu, že žena bude mať dieťa, a na strane druhej nedočkavosť a túžba po tom, aby nastávajúca mamička mohla už konečne svoje dieťatko držať v náručí. Z toho vyplýva úplne pochopiteľný stav určitej nervozity, zmiešaný s istou dávkou vzrušenia z očakávania príchodu nového člena rodiny.