Príjem potravy a jeho vplyv na rozvoj reči

Ako ovplyvní spôsob prijímania potravy rozvoj reči nášho dieťaťa? Dosť zásadne. Primárnou funkciou jazyka a celého systému čeľustného a tvárového svalstva je prijímanie potrevy. V prvých mesiacoch dojčenia, neskôr žutia, hryzenia a prehĺtania tuhej stravy rozvíja koordináciu tohto svalstva, čo je predpoklad, že dieťa si osvojí správnu artikuláciu.

Práve pre rozvoj svalov dutiny ústnej a jazyka, ich vzájomnú koordináciu a silu je veľmi dôležité dojčenie. Dieťa je nútené pery pevne zovrieť okolo prsnej bradaky, uchopiť ich jazykom, pohybom nahor pritisnúť na podnebie a mlieko cicať. Zapája tým zároveň svalstvo jazyka, pier a žucie svalstvo. Tým je súčasne ovplyvňovaný vývoj podnebia a čeľuste a precvičovaný uzáver pier pre správnu artikuláciu.

Pri dojčení musí dieťa vyvinúť relatívne veľkú silu, aby mlieko z mliečnej žľazy odsalo, musí regulovať intenzitu toku mlieka, synchronizovať ho s prehĺtaním, aby nedochádzalo k zabehnutiu a vdýchnutiu mlieka. Dieťa to obvykle zvláda prirodzene, ak netrpí zdravotnými problémami, ktoré mu to znemožňujú (napríklad vývojové chyby). Technika príjmu mlieka z matkinho prsníka teda dáva nepriamo základy pre koordináciu svalov, ktoré bude dieťa potrebovať pri nácviku artikulácie.

Kŕmenie z fľaše

Ak matka z akýchkoľvek dôvodov dieťa dojčiť nemôže, treba veľmi starostlivo vyberať cumlík na dojčenskú fľašu, lebo práve ne jeho tvare záleží. Mal by svojím tvarom a veľkosťou pripomínať matkin prsník. Napríklad malý priemer cumlíka neumožní dojčaťu napodobniť pohyby ako pri cicaní z prsníka, dieťa ho totiž zovrie medzi perami, perný uzáver je slabý. Nenastane správna manipulácia vnútri úst, chýba pohyb jazyka na podnebie, necvičí sa správne prehĺtanie. Kŕmenie z fľaše tak dostatočne nestimuluje svaly ústnej dutiny a jazyka, nenúti dieťa často a intenzívne tieto svaly „trénovať“, a tak pripravovať ideálne podmienky na vývoj artikulácie.

Fľaškový cumlík

Dieťa často nemôže ovplyvniť intenzitu toku mlieka, a tak má sťažené podmienky pri koordinácii celého deja. Keď je otvor v cumlíku príliš veľký, často sa zakucká alebo je kŕmenie sprevádzané plačom, keď dojča nemôže pre príliš malý otvor z cumlíka dostať tekutinu. Niektorým deťom lepšie vyhovuje ako materiál silikón, iným obyčajná guma. Treba to vyskúšať. Ďalší problém môže tiež predstavovať nájdenie vhodnej polohy na kŕmenie, aby tekutina nestekala tam, kam nemá. (Pri kŕmení z prsníka je v podstate jedno, v akej polohe bábätko kŕmime, záleží na pohodlí, ktoré si matka a dieťa pri dojčení doprajú).

Dojčenskú fľašu pri kŕmení musíme nadľahčovať, aby dieťaťu netlačila na ústa a neznemožňovala mu cicanie.

Dojčenie

Priaznivý vplyv dojčenia na vývoj dieťaťa je z mnohých hľadísk nesporný. Dojčenie je prirodzenou komunikáciou medzi matkou a dieťaťom, je základom komunikácie ako takej, posilňuje sa ním vzťah matka – dieťa, taký dôležitý pre vývoj reči.

Ak budúcej mamičke chýbajú informácie, odporúčam publikáciu nakladateľstva Grada: Kojení, dar pro život (1998), kde nájde všetko. Ak matka nemôže svoje dieťa dojčiť, nesmie podliehať panike, najlepšie je poradiť sa s pediatrom a zvoliť správny tvar fľaškového cumlíka.

Prikrmovanie

Postupne, ako dieťa rastie, začíname prikrmovať. Učíme ho žuť tuhú stravu, jesť lyžičkou a piť z hrnčeka. Žutím dostatočne tuhej stravy sa precvičuje orofaciálne svalstvo. Majme na pamäti, že príliš mäkká strava tieto svaly dostatočne nepodnecuje na aktivitu a potom sú ochabnuté. Ak budeme dieťaťu do jedálneho lístka príliš často zaraďovať sladkú stravu (napr. kašu), veľmi ťažko si potom bude zvykať na iné chute. Vhodné zloženie potravy a používanie konkrétnych potravín u malých detí v rôznom veku podrobne a fundovane rozoberá vo svojich publikáciách Petr Fořt, napr. Aby dětem chutnalo, Ikar 2008.

Poloha

Pri kŕmení treba dieťa držať vo vzpriamenej polohe, lyžičku (malú) s jedlom mu pritisnúť na jazyk vnútri úst a vyprovokovať tým pohyb jazyka nahor na podnebie. Vhodnú lyžičku je najlepšie vyskúšať na sebe. Niektoré plastové lyžičky sú totiž veľmi silné a dieťa môže mať pri jedle problémy. Práve tak niektoré kovové lyžičky môžu mať príliš ostré hrany a dieťa môžu poraniť.

Čítajte tiež:

Pitie

Spočiatku je vhodné používať na pitie iba detský hrnček. Voda ani detský čaj nepatria do dojčenskej fľašky! Ako „cestovné“ sú praktické tégliky s nadstavcom, v ktorom sú otvory, nie cumlík (!). Ak dieťaťu zaobstaráme hrnček z plastu, dajme pozor na zdravotnú neškodnosť materiálu. Pitie z pohára sa neodporúča. Keď budeme dieťa učiť piť z pohára, môže sa stať, že mu prekĺzne pomedzi prsty alebo dieťa môže nechcene kus skla odhryznúť a poraniť sa. Pre malé dieťa je vhodnejší hrnček s dostatočne veľkým uškom (alebo s dvomi uškami).

Podľa toho, ako budeme dieťa v útlom veku kŕmiť a učiť jesť, bude sa rozvíjať jeho koordinácia orofaciálneho (čeľustného a tvárového) svalstva. Nepodceňujme preto spôsob príjmu potravy, či už s ohľadom na správne prehĺtanie, správnu artikuláciu, či s ohľadom na celkový zdravý vývoj dieťaťa.

Neďaleko Prahy v jednej vile strážila babička svojho vnúčika Petríka.
Raz popoludní, vtedy mal asi tri roky, pribehol oproti mamičke a vola:
„Mami, ja som zjedol psí syrček!“
Čo si zjedol?“ zdesila sa.
„Psí syrček!“ opakoval Petrík.
Babička však matku rýchlo vyviedla z omylu. Žiadny psí syrček. To mal len v trenírkach hovienko.
(M.Snítilová)

19.7.2017 1:56

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist