babyweb.sk > Žena > Kariéra a financie > Príspevok na deti sa od začiatku roka navýši, rozdelil tento zákon slovenských rodičov na dva tábory?
Príspevok na deti sa od začiatku roka navýši, rozdelil tento zákon slovenských rodičov na dva tábory?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny definuje „rodičovský príspevok ako štátnu sociálnu dávku, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku alebo do šesť rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav”.
Rodičovský príspevok je sociálna dávka, ktorá nie je zásluhová. Všetci rodičia majú na ňu rovnako nárok, bez rozdielu. Do účinnosti prichádza od nového roka nový zákon, ktorý pomyselne rozdelí štát na dve skupiny ľudí. Na vyššiu dávku majú nárok tí rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali, resp. si platili nemocenské poistenie.
Nová slovenská prezidentka Z. Čaputová odsúhlasila zvýšenie rodičovského príspevku pre pracujúcich na 370 eur od začiatku nasledujúceho roka 2020. Na túto zvýšenú dávku budú mať nárok rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali. Ostatným rodičom, ktorí pracovali len krátkodobo a nepoberali materské, stúpne iba na 270 eur. Nové opatrenie bude stáť slovenskú ekonomiku približne 145 miliónov eur.
Nový zákon. Je spravodlivý?
Tento nový zákon vznikol ako návrh koalície, no mnohí poslanci nesúhlasili s tým, aby prezidentka podpísala túto novelu. Odôvodnenie je zrejmé, toto opatrenie bude stáť Slovensko priveľa peňazí.
Mnohí argumentujú tým, že príspevok nie je spravodlivý a mal by byť rovnaký pre všetkých rodičov rovnako, bez ohľadu na to, či pracovali, či nie, resp. si platili nemocenské poistenie. Opozícia totiž navrhla, aby suma 370 € bola vyplatená všetkým bez rozdielu.
Parlament však tento návrh zamietol. Opozícia argumentuje tým, že štát pomyselne rozdelil ľudí do dvoch skupín, čo nie je demokratický počin.
Kde a ako žiadať o navýšenie dávky?
O zvýšenie dávky nie je potrebné žiadať na žiadnom dostupnom úrade, jej zvýšenie sa po uznaní nároku vygeneruje zo strany štátnych inštitúcií automaticky samo. O svoje peniaze neprídete. Všetky úrady už totiž majú prepojené systémy a dokážu získať potrebné informácie na určenie výšky rodičovského príspevku konkrétnemu rodičovi bez vašej pomoci.
Nezáleží na tom, ktorý z rodičov požiada o rodičovský príspevok. Výhoda tohto zákona spočíva v tom, že rodič môže popri poberaní rodičovského príspevku mať stále príjem, t. j. môže pracovať, či už ako zamestnanec, alebo podnikateľ.
Je jedno, ktorý z rodičov požiada o rodičovský príspevok. Ak matka napríklad nemá nárok na tento príspevok, má naň nárok otec, ktorý predtým pracoval alebo si platil nemocenské poistenie. Otec môže poberať rodičovský príspevok a môže zarábať, matka môže byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom.
Nárok na toto zvýšenie má aj rodič, ktorému sa vyplácala obdobná dávka, ak pracuje v rámci EÚ alebo v inej európskej krajine, ktorá je zahrnutá v tomto zákone.
Podmienka pre vyšší rodičovský príspevok nie je priamo podmienená prácou ako takou. Nárok na zvýšenie príspevku na deti budú mať aj matky, ktoré neboli zamestnané, ale platili si dobrovoľné nemocenské poistenie a z neho čerpali materské.
V každom prípade príspevok uľahčí život mnohým rodičom a prilepšia si tak k svojmu rozpočtu.