Prístup k novorodencom na pôrodnej sále sa mení

V prvých minútach a hodinách po pôrode je veľmi dôležitý čo najtesnejší kontakt s matkou. Je to aj jedna z hlavných podmienok úspešného začiatku dojčenia, pre ktoré je veľmi zásadné, aby dieťa bolo prvýkrát priložené k prsníku čo najskôr po pôrode, najlepšie v prvých tridsiatich minútach, najdlhšie do dvoch hodín. Potvrdzujú to posledné odporúčania neonatológov.

Súčasný prístup k popôrodnej starostlivosti o novorodenca sa zakladá na rešpektovaní prirodzených anatomických a fyziologických dejov. Je tu snaha o čo najmenšie tepelné straty detského organizmu, termoregulačné mechanizmy ešte nie sú dotvorené.

Tesný kontakt matky s dieťaťom má prednosť
Ihneď po pôrode sa zdravý novorodenec položí osušený a prikrytý teplou plienkou na brucho matky tak, aby sa dotýkali navzájom kožou. Dotyky dieťaťa pôsobia na matku blahodarne a pomáhajú jej zabudnúť na prežité vypätie. Pre dieťa je matkino telo prirodzeným zdrojom tepla. Prvé ošetrenie novorodenca je krátke a šetrné. Možno ho dokonca do určitej miery uskutočniť bez toho, aby sme porušili kontakt kože s kožou.

Staré postupy niekde pretrvávajú
Na rozdiel od minulých postupov (ktoré na mnohých miestach ešte pretrvávajú) sa dieťa po pôrode nekúpe, paušálne sa neodsáva, nemusí sa ihned vážiť, merať ani netreba hneď po pôrode dezinfikovať oči a aplikovať vitamín K. To všetko počká až po prvom priložení k prsníku.

Nevyhnutné ošetrenia
Dieťa sa musí osušiť, treba ošetriť pupok, riadne označiť a zhodnotiť zdravotný stav v prvých desiatich minútach. Väčinou sa to prakticky robí tak, že sestra prevezme od pôrodníka novorodenca v zahriatej, dobre absorbujúcej osuške a položí ho na brucho matky, alebo pôrodník podrží dieťa vo výške matkinho tela, približne na pol minúty a potom preruší pupočnú šnúru. Sestra potom dieťa odnesie na vyhrievané lôžko alebo na vyhriatu podložku v blízkosti matky, kde dieťaťu ošetria pupok a označia ho. Ak to nevyžadujú rodičia, nemusia dieťa v tejto chvíli vážiť ani merať a odnesú ho späť k matke.

Priloženie k prsníku
V nasledujúcich chvíľach sa spolu s matkou venujú prvému priloženiu. Až po prvom priložení k prsníku a dojčení, optimálne dve hodiny po pôrode, prichádzajú u zdravého novorodenca na rad ďalšie procedúry, ktoré sa dosiaľ robili ihneď (váženie, meranie, lekárske vyšetrenia, ošetrenie očí, podanie vitamínu K). Po dvoch hodinách matku aj dieťa prevezú na rooming novorodeneckého oddelenia (oddelenie šestonedelia). Sestra po celý čas dieťa sleduje.

Označenie novorodenca
Veľmi dôležitý moment v ošetrení novorodenca je správne a včasné označenie dieťaťa a matky. Je to jedna z mála procedúr, ktoré treba urobiť bezprostredne po pôrode, na tele matky alebo v jej blízkosti pri prvom kontakte s rodičmi. Na označenie sa najlepšie hodí nerozpojiteľný náramok, má obsahovať dostatok identifikačných údajov. Označuje sa súčasne matka aj dieťa. Ako doplnkové označenie je možný opis dieťaťa na stehienku alebo na zadočku, prípadne označenie postieľky.

13.10.2008 7:32| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist