babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Problémy v tehotenstve? Záleží na pohlaví dieťaťa!
Problémy v tehotenstve? Záleží na pohlaví dieťaťa!
Podľa štúdie austrálskych vedcov má pohlavie dieťaťa vplyv na priebeh tehotenstva i zdravie nastávajúcej mamičky.
Komplikácie v tehotenstve sú podľa austrálskej štúdie pravdepodobnejšie, ak pod srdcom nosíte chlapčeka. Vedci analyzovali viac ako pol milióna detí narodených v rokoch 1981 – 2011, ide teda o rozsiahlu vzorku populácie.
„Pohlavie dieťaťa má priamu súvislosť s tehotenskými komplikáciami,“ uviedla autorka štúdie Dr. Petra Verburg z Robinsonovho Výskumného inštitútu na Univerzite Adelaide v Austrálii (Robinson Research Institute at the University Adelaide in Australia). A dodala, že nie je úplne jasné, prečo to tak je. Veľkú rolu hrajú pravdepodobne genetické faktory.
V porovnaní s plodmi ženského pohlavia mali plody mužského pohlavia o 27 % vyššiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu medzi 20. a 24. týždňom, o 24 % vyššie riziko narodenia medzi 30. a 33. týždňom a o 17 % vyššiu pravdepodobnosť pôrodu medzi 34. a 36. týždňom. Pravdepodobnosť tehotenskej cukrovky u matiek čakajúcich chlapčekov bola vyššia o 4 % a riziko preeklampsie bolo vyššie o 7,5 %.
Čitajte tiež:
- Placenta – tak trochu iný koláč
- Komplikácie, ktoré vás pri pôrode môžu ohroziť
- Je možné ovplyvniť pohlavie dieťaťa pri počatí?
Rozdiel spočíva v placente
Spoluautorka štúdie Claire Roberts má však jedno z možných vysvetlení. Výsledky prieskumu totiž reflektovali aj výsledky niektorých predchádzajúcich výskumov. V jednom z nich tím Robertsonovej objavil v placente chlapčekov 142 rôznych génov oproti dievčenským placentám. A práve rozdiely vo fungovaní placenty u chlapcov a dievčat sú podľa nej jeden z dôvodov, prečo výskum dopadol tak, ako dopadol. Placenta má totiž zásadný vplyv na priebeh tehotenstva.
Ďalšie dôsledky týchto rozdielov súvisiacich s tehotenskými komplikáciami budú vedci ďalej podrobne skúmať. No podľa ich názoru je možné, že sa jedného dňa dočkáme rozdielnych prenatálnych programov pre tehotné ženy. A to v závislosti od toho, či bude žena čakať chlapca alebo dievča.
„Výskum ma celkom prekvapil, počas svojej dlhoročnej praxe som žiadne veľké rozdiely v tomto smere nezaznamenala,“ vyjadruje sa k tomu gynekologička Hana Hajdušková a dodáva: „Myslím, že až budúcnosť ukáže, či sa dá niečo z tohto výskumu použiť v praxi. V každom prípade by nastávajúce matky nemali byť z výsledkov zbytočne vydesené.
Obmedziť niektoré riziká tehotenských komplikácií môže každá žena bez ohľadu na pohlavie nenarodeného dieťaťa. To znamená, že by mala dodržiavať správnu životosprávu a vyhnúť sa všetkým negatívnym vplyvom ovplyvňujúcim vývoj plodu. Napríklad prestať fajčiť, nepiť alkohol a zostať tiež fyzicky fit.“