babyweb.sk > PR články > Prvé zúbky ,,na spadnutie“. Čo o nich (ne)viete?
Prvé zúbky ,,na spadnutie“. Čo o nich (ne)viete?
Kedy sa bábätku začínajú tlačiť prvé zúbky? V akom poradí? A čo este neviete o zúbkoch?
Kedy sa bábätku začínajú tlačiť prvé zúbky?
Obyčajne to býva vo vekovom rozmedzí 4-7 mesiacov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že prvý zúbok možno očakávať u polročného dojčaťa.
Kto prvý, kto posledný – platí nejaké poradie?
Na začiatku sa pomaly tlačia prvé spodné rezáky, potom nasledujú prvé horné. Zuby sa obyčajne prerezávajú v pároch. Okolo 8. až 12. mesiaca prídu na rad druhé horné rezáky a vzápätí, asi v 10. až 12. mesiaci, nasledujú oba dolné bočné rezáky. Potom sa „vynoria“ prvé stoličky, najskôr v spodnej, neskôr v hornej čeľusti. Nasledujú spodné očné zuby a horné očné zuby. Toto poradie nemusí platiť nevyhnutne, aj keď disciplína vo väčšine prípadov musí byť! Medzi 2. a 3. rokom narastú stoličky – dve dole, dve hore. Čím neskôr sa mliečne zuby prerežú, tým neskôr dôjde aj ku ich výmene za trvalý chrup.
Je možné, že sa dieťa so zubom či zubami už narodí?
Výnimočne sa to môže stať, hoci väčšina detí sa rodí bezzubá. Aj Július Cézar, Ľudovít XIV. či Napoleon sa údajne narodili so zubom v ústach. Zuby sa v ústach dieťaťa začínajú vyvíjať okolo piateho mesiaca tehotenstva matky. Takým, ktoré sa prerežú ešte pred narodením, sa hovorí natálne zuby. Sú istým spôsobom výnimočné, preto sa s nimi v minulosti spájali rôzne povery. Nie je pravdou, že by boli predzvesťou nejakej katastrofy. Naopak, chlapca s natálnym zúbkom či zubami vraj čaká skvelá budúcnosť!
V čom sú mliečne zuby iné ako trvalé?
Mliečne zuby sú podstatne menšie ako trvalé, majú kratšie, tenšie korene a takisto menej odolnú sklovinu. Mliečne zuby, ktorých je dohromady dvadsať, majú v porovnaní so stálymi zubami aj svetlejšiu farbu. Korene mliečnych zubov sa vekom skracujú a celý tento proces sa končí uvoľnením korunky mliečneho zuba s úplne spotrebovaným koreňom zo zubného lôžka. Urýchliť to môže infekcia (v zubnej dreni mliečneho zuba). Mliečne jednotky za trvalé sa vymieňajú okolo šiestich rokov veku.
Prvé ,,zúbkovanie“ = horúčka?
Pre väčšinu bežných problémov počas prerezávania zubov, ako je horúčka či hnačka, neexistuje z lekárskeho hľadiska žiadne vysvetlenie. Predpokladá sa náhodná časová súhra medzi prerezávaním zubov a úbytkom materských protilátok. Znamená to, že imunitný systém dojčaťa je oslabený a reaguje citlivejšie.
Existujú bezpečné prípravky, ktoré môžu pomôcť?
Pri problémoch s prerezávaním zúbkov je dôležitý dostatočný príjem tekutín a dostatok blízkeho kontaktu a trpezlivosti. Pomôcť môžu špeciálne hryzacie krúžky vychladené v chladničke a takisto ampulky Camilia z lekárne, ktorých tekutý obsah možno dieťaťu podať 2-3-krát denne. Ide o bezpečný voľnopredajný liek dostupný bez lekárskeho predpisu, ktorý je na tento problém číslom jeden na Slovensku. Neobsahuje lidokaín ani iné lokálne anestetiká, ani cukor, alkohol či konzervačné látky.