babyweb.sk > Po pôrode > Novorodenec > Pylorostenóza a invaginácia
Pylorostenóza a invaginácia
Pylorostenóza je zväčšenie cirkulárnej svaloviny na prechode žalúdka do dvanástnika (tzv. vrátnika), ktoré sa stáva prekážkou postupu stravy zo žalúdka do tenkého čreva. Najčastejší vek manifestácie je medzi 3. – 6. týždňom (maximálne do dvoch mesiacov veku).
Trikrát častejšie sa vyskytuje u chlapcov, častejšia býva tiež u prvorodených a dojčených detí. Vyšší výskyt bol spozorovaný u chlapcov, ktorých matka toto ochorenie prekonala. Klinicky sa pylorostenóza prejavuje vyvrátením obsahu žalúdka, vracanie je vo forme oblúka, tzv. projektilové a väčšinou bezprostredne nasleduje po kŕmení. Dieťa býva hladné, má chuť do jedla, ale všetko, čo zje, vyvráti. Môže trpieť zápchou alebo takzvanými hladovými stolicami. Prejavy sa začínajú ako pozvoľné a vracanie sa postupne stáva výraznejším, častejším (po každom jedle), dieťa nepriberá na hmotnosti.
Riešenie
Diagnóza sa stanoví sonograficky (ultrazvukom), riešenie je iba chirurgické, neodkladné. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a jej princípom je preťatie zväčšenej svaloviny tak, aby sa umožnilo rozpätie príslušnej časti tráviacej trubice. Po operácii sa dieťa veľmi rýchlo zotaví, čoskoro sa adaptuje na bežné porcie mlieka, k recidíve obvykle nedochádza. Niekedy môže prvé dni po operácii pretrvávať mierne vracanie spôsobené opuchom operovanej oblasti, ktoré však čoskoro odznie. Pobyt v nemocnici trvá obvykle týždeň až 10 dní.
Invaginácia (intususcepcia)
Invaginácia znamená vsunutie jedného úseku čreva spolu s jeho cievami do susedného úseku. Výsledkom je nepriechodnosť čreva a súčasné narušenie zásobovania postihnutej časti krvou. V 95 % sa tak deje na prechode tenkého a hrubého čreva.
U dospelých pacientov býva na príčine polyp či nádor, u detí je príčina neznáma. Možným spúšťačom býva zmena stravy, črevná infekcia, zdurenie lymfatický uzlín… Väčšinou postihuje deti od šiestich mesiacov do dvoch rokov (v 70 %). Dokazuje sa sonograficky.
Diagnóza
Invaginácia sa prejaví ako náhla záchvatovitá prudká bolesť brucha, pri ktorej dieťa zbledne, môže sa aj spotiť. Bolesť trvá krátko, 10-15 sekúnd, často vzniká v spánku a potom ustáva, dieťa znovu usína a po 10-15 minútach sa opäť prebúdza na rovnakú bolesť. Bolesť sa postupne zintenzívňuje a prestávky sa môžu skracovať.
Dieťa môže trpieť vracaním, vracanie však môže chýbať. Súčasne dochádza k zastaveniu plynov a stolice, aj keď spočiatku môže ešte jedna stolica z oblasti pod uzáverom odísť. Zásadným nálezom je odchod hlienu s krvou, tzv. malinové želé.
Riešením je nevyhnutná hospitalizácia
V priaznivom prípade možno uskutočniť rozvinutie postihnutého úseku špeciálnym klystírom v celkovej anestézii. Keď sa to nedarí, predovšetkým vtedy, ak situácia trvá dlhšie a postihnutá časť čreva je výrazne opuchnutá alebo je do veľkej miery porušené jeho krvné zásobovanie, je nevyhnutná operácia, pretože dieťa je ohrozené na živote.
Ak sa situáciu podarí vyriešiť pomocou klystíru, je pobyt v nemocnici krátkodobý, trvá asi tri dni. Ak bolo dieťa operované, dĺžka hospitalizácie závisí od operačného nálezu a nutného postupu, spravidla týždeň až desať dní.
Toto ochorenie sa môže u detí, predovšetkým tých starších, opakovať.