babyweb.sk > Žena > Pre ženy > Reklamácia – to nie sú žiadne žarty
Reklamácia – to nie sú žiadne žarty
Keď sa niečo pokazí na výrobku, ktorý sme nedávno kúpili, je to vždy nepríjemné. Ale v záručnej lehote, ktorá na spotrebný tovar trvá dva roky, sa dá mnoho vecí vyriešiť. Ak je predávajúci rozumný a bude postupovať podľa pravidiel, bude problém v zákonom danej lehote na vybavenie reklamácie (30 kalendárnych dní), vyriešený.
Ak sa na výrobku objaví odstrániteľná chyba, spotrebiteľ má právo, aby bola bezplatne a bez zbytočného odkladu odstránená. Ak sa tak stane počas prvých 6 mesiacov od prevzatia, treba presvedčiť predajcu, že chyba existovala už pri prevzatí a spotrebiteľ môže požadovať výmenu veci za bezchybnú. Ak s tým predajca nesúhlasí, záleží v tomto období na ňom, aby dokázal, že si spotrebiteľ spôsobil chybu sám, napríklad zlým zaobchádzaním.
Ak ste pri nákupe mali mimoriadnu smolu a na výrobku sa naraz objavilo viac chýb, máte rovnaké práva, ako keby šlo o neodstrániteľnú chybu. Podľa judikatúr to platí pri výskyte tretej rovnakej chyby alebo štvrtej rôznej.
Z podstaty slova „neodstrániteľná“ je jasné, že chyba je taká, že sa už ekonomicky neoplatí s chybnou vecou čokoľvek robiť. Spotrebiteľ má právo trvať na výmene výrobku za bezchybný alebo od zmluvy odstúpiť. A pretože voľba záleží na ňom, neobstoja výhovorky niektorých predávajúcich, že už nemôžu vrátiť peniaze, pretože tá transakcia prešla účtovníctvom a nedá sa vrátiť späť. Veľa otázok sa týka opakovaných chýb, teda situácie, keď sa napríklad na kočíku tretíkrát pokazí brzda alebo sa na topánkach tretíkrát odlepí podrážka.
Ak sa rovnaká chyba objaví opakovane, spotrebiteľ má opäť rovnaké práva, ako keby šlo o neodstrániteľnú chybu – odstúpiť od zmluvy alebo dostať nový výrobok.
Reklamácie musia byť vybavená bezplatne. No aj tak sa, bohužiaľ, stretávame – predovšetkým u predajcov mobilných telefónov – s rôznymi poplatkami za zistenie poruchy. Nič také nemá oporu v zákone a spotrebiteľ sa môže brániť. S predajcami mobilných telefónov je spojený ešte jeden problém. Často sa stáva, prekvapujúco väčšinou pri zistení tretej rovnakej chyby, že sa zrazu podľa predajcu v telefóne objaví voda. A s odkazom na oxidáciu je reklamácia zamietnutá. Spotrebiteľovi v takejto situácii neostáva nič iné, než sa obrátiť na súdneho znalca. Lenže vystavuje sa nebezpečenstvu, že sa voda do telefónu počas pobytu v predajni naozaj dosať mohla. Mali sme jeden prípad, keď personál predajne jedného prešibaného predajcu potvrdil, že sa pán majiteľ istil tým, že reklamované telefóny hádzal do vedra s vodou…
Všetky nutné náklady spojené s reklamáciou, napríklad poštovné, dovoz tovaru, prípadne znalecký posudok, spotrebiteľovi v prípade uznanej reklamácie hradí predajca. Spotrebiteľ, samozrejme, musí dokázať napríklad spotrebu auta, doložiť lístok z vlaku alebo autobusu, ale na peniaze má nárok. Iste, nie je možné to zneužívať a ísť reklamovať autom, keď z bydliska do predajne jazdí MHD a ide o objemný výrobok.
A ešte posledná vec – v predajni musí byť počas celej prevádzky prítomný pracovník oprávnený vybavovať reklamácie. Ak sa personál vyhovára, že pán vedúci alebo majiteľ príde zajtra a zajtra sa to opakuje, dajte podnet Slovenskej obchodnej inšpekcii. Ide totiž o porušenie zákona o ochrane spotrebiteľa.