Rizikové tehotenstvá

Vek okolo 35. roku zdravej ženy alebo 30. rok života diabetičky je podľa lekárov čas, keď sa výrazne zvyšuje riziko komplikácií tehotenstva, prípadne genetickej chyby plodu. Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že s vyšším vekom rozmnožovacie orgány starnú, objavuje sa nástup nepravidelnej ovulácie a menštruačných cyklov.

Po 35. roku výrazne stúpa riziko genetických chýb, napr. Downovho syndrómu (tzv. trizómie). Trizómia je názov pre jav, keď sa chromozóm miesto v páre ocitne v trojici. Ak je to chromozóm 21, spôsobuje táto abnormalita Downov syndróm.

Plod ženy, ktorá otehotnie v 25 rokoch, má riziko Downovho syndrómu v pomere 1 : 900, v 35. roku je to už 1 : 378 a v 40 rokoch 1 : 106. S vekom stúpa aj riziko iných abnormalít, nielen Downovho syndrómu. Medzi ďalšie chromozomálne defekty patrí napríklad Edwardov syndróm (plod je zaostalý, dieťa sa narodí s ťažkou malformáciou a väčšina detí zomrie v novorodeneckom veku), Turnerov syndróm (týka sa asi jedného dievčaťa z dvoch tisíc, dieťa sa rodí s trojuholníkovou tvárou, poklesnutými viečkami, chybným zhryzom, 20 % detí má srdcovú chybu, u 50 % sa vyvinie porucha činnosti obličiek) alebo Patauov syndróm (tieto tehotenstvá sa často končia potratom). Práve genetické chyby bývajú príčinou častejších potratov u starších tehotných žien.

Ženy, u ktorých je podozrenie na vyššie vývojové chyby plodu, môžu po odporučení lekára navštíviť genetickú poradňu. Tam na základe najrôznejších testov odborníci dokážu vrodené vývojové poruchy veľmi skoro odhaliť.

Tehotná žena staršia ako 30 rokov sa vystavuje aj riziku vzniku tehotenskej cukrovky. Je to látková premena, ktorá sa charakterizuje ako neschopnosť organizmu spracovať glukózu a udržať jej hladinu vo fyziologických medziach v dôsledku nedostatku inzulínu.

Plánovať svoje tehotenstvo by mala aj žena, ktorá je diabetička už pred počatím. Niektoré lieky používané na liečbu cukrovky totiž môžu plod ohroziť. Tehotnú diabetičku by mal gynekológ kontrolovať častejšie než raz za tri týždne. Ženy musia držať aj diétu a aplikovať si inzulín presne podľa rád lekára. Diabetičky, teda ženy, ktoré ochoreli už pred počatím, bývajú od 35. alebo 36. týždňa tehotenstva hospitalizované preto, aby lekári mohli lepšie sledovať ich stav a stav plodu a aby mohli lepšie zachytiť prípadné predpôrodné zmeny diabetičky – majú totiž všeobecne vyššie riziko potratu alebo zmien na placente, infekcií močových ciest alebo vrodených chýb dieťaťa.

Samotné tehotenstvo môže žene komplikovať aj vysoký krvný tlak. Asi 13 % tehotných žien, väčšinou prvorodičiek, trpí po 20. týždni tehotenstva preeklampsiou alebo EPH gestózou. Prejavuje sa opuchmi, zvýšeným tlakom a prítomnosťou bielkoviny v moči.

12.5.2009 4:43| autor: Hana Hekšová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist