babyweb.sk > PR články > Rozdiely v pokožke detí a dospelých
Rozdiely v pokožke detí a dospelých
Detská pokožka má rovnaký počet vrstiev a rovnakú anatomickú štruktúru ako pokožka dospelého človeka, ale je päťkrát tenšia, má menej tuku, nie je tak súdržná a tým je i menej odolná.
Deti rovnako majú:
- Menej vyvinutú rohovú vrstvu, v ktorej je hustota buniek omnoho menšia, čím je oslabená ochranná bariérová funkcia pokožky. Vďaka tomu môžu rôzne látky prenikať do kože, ktorá ich ľahko vstrebáva.
- Menej aktívne potné a mazové žľazy – vytvárajú len slabú ochrannú hydrolipidickú vrstvu a kyslý kožný plášť pokožky. Až v puberte sa vďaka hormonálnym zmenám v tele aktivita mazových žliaz zvyšuje.
Vďaka týmto rozdielom je pokožka malých detí obzvlášť citlivá na chemické, fyzikálne i mikrobiálne vplyvy a je tiež oveľa náchylnejšia na vysúšanie.
Plienková dermatitída
Plienky v kombinácii s dráždivým pôsobením moču a stolice, potom a mechanickým namáhaním (pokožka sa o plienku trie) môžu spôsobiť zapálenie pokožky. V dôsledku pôsobenia baktérií na moč (keď sa tvorí amoniak) dochádza k zvýšeniu hodnoty pH pokožky, pri ktorom sa aktivujú typické enzýmy, ktoré produkujú kontaktné škodlivé látky poškodzujúce pokožku. Na plienkovú dermatitídu majú rovnako vplyv baktérie obsiahnuté v stolici alebo kvasinková infekcia.
Zapareniny W a Y = dva typy problémov
Najčastejším kožným ochorením dojčiat a batoliat je plienková dermatitída. Mamičky pravdepodobne netušia, že rozlišujeme dva typy tohto kožného ochorenia, a to v tvare W a v tvare Y. Dermatitída v tvare W vzniká na fyzikálnom základe, napríklad trením plienky o pokožku s prítomnosťou stolice či moču. Začína sa na zadočku a po niekoľkých dňoch prejde do klasickej dermatitídy v tvare W. Vynecháva hlboké záhyby.
Typ v tvare Y je infekčného pôvodu. Mamičky v záhyboch objavujú erytém (sčervenanie pokožky) spolu s mokvaním. Často vzniknú vyrážky bez obsahu tekutiny alebo aj s tekutým obsahom, väčšinou sa jedná o nepríjemnú kvasinkovú infekciu
Ako sa jej zbavíte
Dieťa treba dokonalo umývať, dôkladne a jemne osušiť a natrieť ochrannou masťou, ktorá poskytne poškodenej pokožke ochranu pred ďalším kontaktom so stolicou a s inými dráždivými látkami. Ak sa zistí infekcia Candidou albicans, mali by sa použiť lokálne antimykotiká / ideálne odporučí lekár/. Postihnuté miesto musí mať dostatok vzduchu. Pri prebaľovaní, nezabudnite miesto najskôr dôkladne očistiť a natrieť kvalitnou masťou. Mnohé mamičky siahnu pri preventívnom ošetrovaní ihneď po masti so zinkom, ktoré jemnú pokožku zbytočne vysušia a narušuje funkciu kožnej bariéry.
Vhodná je napríklad ochranná masť Bepanthen, ktorá zinok neobsahuje a je bez parfumov a ďalších zbytočných prísad, ktoré pre deti nie sú vhodné. Bepanthen je možné používať počas dojčenia i na boľavé a popraskané bradavky Taktiež je ho možné využiť na ložiská suchej pokožky bez ohľadu na vek.