Rozvod! A čo s deťmi?

Rozvodovosť slovenských párov je naozaj vysoká. Postihne skoro každý druhý pár. Úlohou súdu je rozhodnúť nielen o prerozdelení majetku manželov, ale aj o tom, kto prevezme starostlivosť za neplnoleté deti. Úloha je o to ťažšia, keď nepríde k dohode rodičov.

Striedavá rodinná starostlivosť

Súd môže rozhodnúť aj o takzvanej striedavej starostlivosti. Táto forma výchovy dieťaťa je pomerne nová, teda aspoň u nás. Zákon o rodine ju na Slovensku umožňuje od 1. júla 2010.

Ide o veľmi živo diskutovanú formu a existujú silné argumenty proti nej, ale aj na jej podporu. Na čom je založená, o čo v nej ide?

Možnosti zverenia dieťaťa do starostlivosti po rozvode

Po rozvode súd určí, či bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti jedného z rodičov alebo do striedavej starostlivosti oboch.

Súd môže akceptovať aj dohodu rodičov o úprave rodičovských práv, čo je určite ten ideálny prípad. Okrem toho upraví a určí podmienky styku dieťaťa s rodičmi a podmienky výživného.

Ak aspoň jeden rodič prejaví záujem o striedavú starostlivosť, súd je povinný túto možnosť preskúmať. Zisťuje, či by bola striedavá starostlivosť vhodná pre dieťa.

Keď už je dieťa schopné prejaviť svoju vôľu, tak sa prostredníctvom sociálneho kolízneho opatrovníka skúma aj jeho názor.

Na Babywebe tiež nájdete:

Rozvod aj bez súhlasu partnera
Nehovoríme rovnakým jazykom alebo Svadba s cudzincom
Chcete, aby vám to vo vzťahu fungovalo?

Psychologické aspekty rozvodu a jeho vplyv na dieťa

Pokiaľ nejde o vážne rozvrátenú rodinu, ktorú trápil alkoholizmus, týranie alebo zanedbávanie, tak rozvod nebýva „vyslobodením, ale pre rodičov, ale aj deti veľkou psychickou traumou.
Deti väčšinou nedokážu pochopiť, prečo už nechcú žiť spolu ľudia, ktorých ľúbi. Rovnako nedokáže pochopiť, keď mu jeden z nich zabraňuje stretnúť sa s tým druhým.

Často dochádza k citovému vydieraniu rodičov navzájom. Deti sa používajú ako rukojemníci a zbraňou na potrestanie toho druhého alebo na jeho vydieranie. Pre rodičov je to vo chvíli, keď často cítia krivdu, hnev a bezmocnosť, východisko, ako sa pokúsiť niečo zmeniť alebo sa aspoň pomstiť za svoje utrpenie.

Preto je dôležité, aby sa zo všetkých síl snažili chrániť deti pred takýmto konaním.

Deti sú bezbranné a mali by dostať lásku od oboch rodičov. Preto je určite najlepšou možnosťou dohoda rodičov o výchove dieťaťa.  Ak sa to rodičom podarí, tak aj napriek rozvodu, nemusia deti stratiť to, čo strácajú rodičia, teda rodinný vzťah. Ten má podľa rozsiahlych psychologických výskumov veľmi pozitívny vplyv na ďalší zdravý vývoj dieťaťa.

Argumenty v prospech striedavej rodinnej starostlivosti:

  • Dobré výsledky v krajinách, kde sa už dlho používa (USA, Škandinávia).
  • Lepšia citová a sociálna adaptácia dieťaťa.
  • Je to forma najbližšia k predchádzajúcim podmienkam.
  • Zachovanie širšej rodinnej siete.
  • Pomoc druhého rodiča v núdzi.

Argumenty v neprospech striedavej rodinnej starostlivosti:

  • Pokračovanie boja o dieťa, ak sa rodičia nedohodli.
  • Technicko-organizačné problémy so striedaním dvoch bydlísk, hlavne ak sú ďaleko od seba (škola, kamaráti, oblečenie, doprava a pod.).

Dobré riešenie je však také, ktoré prospeje dieťaťu. Jednoznačná rada tu neexistuje a ani odborný názor, či je striedavá starostlivosť dobrá alebo zlá. Dokazujú to aj rozsiahle diskusie na internete, kde je situácia každej rodiny špecifická. Neľahké rozhodovanie teda v prípade nedohody zostáva na súdoch. Dúfajme, že aspoň vo veciach rodinného práva bude úroveň ich rozhodnutí na profesionálnej úrovni.

Zavedením striedavej rodinnej výchovy sa však určite rozšírili možnosti, ako riešiť neľahkú situáciu detí v rodinách po rozvode.

4.6.2015 12:18| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist