babyweb.sk > Tehotenstvo > Príznaky tehotenstva > Som tehotná?
Som tehotná?
Základným predpokladom na vznik nového života je splynutie ženskej a mužskej pohlavnej bunky – vajíčka a spermie. K oplodneniu dochádza po uvoľnení vajíčka z vaječníkov (ovuláciou) vo vajcovode.
Už niekoľko hodín po oplodnení nastáva proces, ktorý nazývame ryhovanie. Dochádza tým k rozmnožovaniu buniek. Oplodnené a ryhujúce sa vajíčko zároveň putuje vajcovodom do maternice, kde sa na 6. až 7. deň po oplodnení vnorí a uhniezdi do sliznice vystielajúcej dutinu maternice. Tam potom pokračuje rýchly a búrlivý vývoj.
Vytvárajú sa rôzne skupiny buniek, ktorých úlohy sa líšia. Povrchové bunky už plnia funkcie spojené s výživou zárodku a v budúcnosti sa z ich častí vytvorí plodový koláč (placenta) a vonkajšia vrstva plodových obalov. Z buniek uložených vnútri vznikajú základy vlastného zárodku, pupočníka a vnútorných častí plodových obalov.
Som tehotná?
Prvou neistou známkou tehotenstva býva zvyčajne vynechanie menštruácie, ktorá bola dosiaľ pravidelná. Keďže tento fakt môže mať aj viacero ďalších príčin, treba predpokladané tehotenstvo ešte ďalej overiť. Na to slúži už vyšetrenie „tehotenského hormónu“ z moču alebo z krvi. „Tehotenský hormón“ sa dá zistiť asi od 9. dňa oplodnenia (v krvi o niečo skôr).
To znamená, že v čase vynechania menštruácie by mali byť obidva testy už jasne pozitívne. Existuje množstvo tehotenských testov, ktoré sú voľne predajné a dostanete ich bez receptu kúpiť v lekárni. Líšia sa od seba predovšetkým cenou a citlivosťou. Medzi ženami však nie sú výnimkou ani také, ktoré jednoducho cítia a vedia, že sú tehotné, a žiadny tehotenský test nepotrebujú.
Ak však mávate nepravidelnú i normálnu menštruáciu, máte veľké stresy, príliš práce alebo ste chorá či vážite príliš málo, nie je tento signál príliš spoľahlivý. Niekedy sa, naopak, objaví slabé krvácanie približne v čase, keď by ste normálne mali mať menštruáciu, aj keď ste tehotná.
Potvrdenie ultrazvukom
Definitívnu istotu o správnom uložení v maternici a o tom, že zárodok je živý, nám dáva ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa v ranej fáze tehotenstva pre väčšiu presnosť zvyčajne robí vaginálnou sondou. Uloženie embrya v maternici sme schopní rozlíšiť už v 5. týždni tehotenstva (teda už 5 týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie). To, že je zárodok živý, sa dá zistiť asi o týždeň neskôr, keď pomocou ultrazvuku vidieť pulzujúce srdce.
Vývoj zárodku je v prvom trimestri veľmi rýchly a búrlivý. V 8. týždni je jeho dĺžka 22 – 27 mm, má už tvar ľudského tela, hlava je v pomere k ostatnému telu výrazne väčšia, sú vyvinuté črty tváre, končatiny majú prstíky. Väčšina orgánov je už na svojich miestach, nie sú však z hľadiska funkcie ešte úplne vyvinuté.
Čítajte tiež:
Plod
Od 9. týždňa už nehovoríme o zárodku (embryu), ale o plode. Ten teraz váži asi 10 gramov. Vo fetálnom období, ktoré sa týmto dňom začína, plod intenzívne rastie a pokračuje vývoj funkcií orgánov a tkanív. Postupne sa dokončuje vývoj placenty, pupočník je už vyvinutý. Maternica je zväčšená do veľkosti pomaranča.
Prvý trimester sa končí v 13. týždni tehotenstva. V tomto období meria plod asi 80 mm a váži 15 gramov. Vonkajší tvar plodu je už úplne vyvinutý, jeho ľadviny začínajú tvoriť a vylučovať moč. Aktívne pohyby plodu, ktoré sú už na ultrazvuku dobre viditeľné, však matka ešte nevníma.
S narastajúcim stupňom tehotenstva sa u ženy môžu začať objavovať ďalšie všeobecne známe príznaky. Patria k nim ranný pocit na vracanie a vracanie, zvýšená tvorba slín, pálenie záhy, poruchy trávenia, plynatosť čriev, zmeny chutí, zmeny nálady, únava, sklon k mdlobám a závratom, časté nutkanie na močenie. Asi v 8. týždni začne žena priberať na hmotnosti a začínajú sa jej zväčšovať prsia.
Zároveň sa zvyšujú nároky na matkino srdce, pľúca a ľadviny. Zväčšenie brucha, výraznejšia pigmentácia na tvári, na dvorcoch bradaviek pŕs a tvorba praskliniek (strií) v stredovej čiare na koži brucha sa objavujú až v ďalších fázach tehotenstva.