babyweb.sk > Žena > Kariéra a financie > Sporenie pre deti, ako si správne vybrať a aké majú rodičia možnosti?
Sporenie pre deti, ako si správne vybrať a aké majú rodičia možnosti?
Chcete zabezpečiť úspešný štart do života svojim ratolestiam? Ako starostliví rodičia premýšľate nad tým, ako svojim deťom vydláždiť v živote čo najlepšiu cestu, aby sa nemuseli natrápiť toľko ako vy. Rozmýšľate, aké sporenie vybrať, aby ste im zabezpečili pohodlný život. Chcete im niečo našetriť pri príležitosti vydaja, štúdia alebo odcestovania do zahraničia? Želáte si, aby vaše dieťa raz začalo žiť s nejakou istotou a nebolo úplne na nule? Neváhajte a začnite mu sporiť už od zajtra. Majte na pamäti, že čím skôr začnete, tým lepšie.
Rada pre rodičov hneď na úvod: porozmýšľajte dopredu, či vás sporenie príliš finančne nevyčerpá a či ho budete môcť každý mesiac splácať. Musíte mať najprv peniaze na svoje povinné výdavky a až potom myslieť na sporenie pre ratolesti, aby sa nestalo, že na konci mesiaca nebudete mať z čoho žiť. Hneď si treba vyjasniť, koľko ste ochotní svojím deťom prispievať mesačne spolu so svojím manželom. A najmä si vyberte dôveryhodnú inštitúciu. Finančných produktov je v súčasnosti na trhu veľmi veľa.
Aké sú možnosti?
Detská vkladná knižka
Detská vkladná knižka je opäť v kurze a nie je vôbec prežitkom. Kedysi, ale aj dnes sú stále populárne vkladné knižky. Majú viaceré výhody, najmä to, že peniaze sú uložené v bezpečí a dostanete pri nich výhodnejší úrok ako pri bežných sporiacich knižkách pre dospelých. Väčšinou nemávajú výpovedné lehoty a deti si môžu vybrať peniaze, kedy chcú, ak dovŕšia 18 rokov.
Sporiace účty
Sporiaci účet poskytujú v hocijakej banke, no má výpovednú lehotu. Je to však v súčasnosti najpoužívanejší spôsob. Podmienky pri zakladaní a sporení sa rôznia. Sporiace účty a vkladné knižky pre deti sú najpoužívanejším spôsobom. Predstavujú najmodernejší spôsob od narodenia dieťaťa, až kým nedovŕši plnoletosť. No pri tomto treba byť opatrný. Sporiaci účet s výpovednou lehotou nie je najlepší variant, ak si chcú rodičia vybrať peniaze skôr ako pred ukončením lehoty, banka vám bude účtovať nemalé poplatky. Sporiaci účet bez výpovednej lehoty je skvelý v tom, že si môžete prostriedky vybrať kedykoľvek bez poplatku, preto si radšej vyberajte sporenie bez výpovednej lehoty, aj keď, samozrejme, má nižšie úročenie.
Stavebné sporenie
Možnosťou je aj stavebné sporenie, no stavebné sporenie neskôr musíte dokladovať, čo vaše dieťa vybudovalo, postavilo. Predstavuje sporenie na stavbu, zriaďovacie účely, ktoré musíte zdokumentovať.
Niektorí finanční poradcovia hovoria o tom, že vhodným riešením môže byť investovanie. Napriek tomu, že si želáte nejakú garanciu, nebojte sa investovať. Investovanie je totiž jedna z ciest, ako dieťaťu odkladať tak, aby ste peniaze nestrácali pre infláciu. Môže to byť kúpa drahých kovov, investovanie na burze, kúpa malej nehnuteľnosti, podielové fondy, akcie, nebojte sa zariskovať. To možno deťom dá v živote viac ako vkladná knižka, kde sa peniaze zbytočne prerábajú. Investovanie do nehnuteľnosti je najlepšie, rovnako aj do drahých kovov, tie nikdy nestratia svoju hodnotu. Kúpiť si môžete aj akcie nejakého podniku.
Čítajte tiež:
- 5 nebezpečných vecí, ktoré by sme mali deťom dovoliť
- Alimenty na Slovensku : Rodičia – deťom
- Bábätko nemusí znamenať prievan v peňaženke
Ak naozaj nemáte z čoho
Niekedy je aj dobré odkladať deťom peniaze aspoň do „obálky“ a v pravý čas im pomôcť, nemusíte ani chodiť do banky. Ak aj nemáte peniaze, keby ste každý mesiac odložili dieťaťu tri eurá, bude vám vďačné v budúcnosti. Deti to ocenia rovnako, možno ešte viac.
Rada na záver: Odmalička je potrebné deti viesť k finančnej gramotnosti, aby sa vedeli o seba postarať v budúcnosti a zodpovedne pristupovali k životu a k samým sebe. Nielen im šetriť, ale aj učiť ich odmala, ako správne narábať s peniazmi. Rodičia by mali viesť deti k správnemu hospodáreniu napríklad tým, že im začnú dávať pravidelné peniaze každý mesiac a nech z toho deti vyžijú. Aj malou pravidelnou sumou sa deti môžu naučiť, ako peniaze neminúť naraz, ale si ich odložiť na neskôr, keď ich budú potrebovať viac na nutnejšie veci.
Podľa najnovších prieskumov nesporia rodičia deťom primerane. Mnohí napríklad nevedia, koľko stojí reálne štúdium, a nevedia, akou sumou treba mesačne prispievať, a tak sa stáva, že rodičia niekedy prispievajú nedostatočné množstvo peňazí. Ako prvé ľudia šetria zvyčajne na dôchodok a deti sú hneď v rebríčku druhoradé. Každý chce dieťa zabezpečiť aj z finančnej stránky. Vždy treba pamätať na to, že je možnosť informovať sa v banke alebo u finančného poradcu.