Strašiak žien: chorobný strach z pôrodu

Napriek tomu, že tehotenstvo sa často eufemisticky opisuje ako najkrajšie obdobie v živote ženy, nespája sa len s pozitívnymi emóciami a s radostným očakávaním príchodu bábätka na svet. Mnohé nastávajúce mamičky zažívajú v rozličnej miere aj úzkosť a neistotu. Nemajú obavy iba o hladký priebeh tehotenstva a o zdravie svojho dieťatka, ale boja sa aj bolesti pri pôrode, pôrodných komplikácií a následných fyzických zmien po pôrode.

bonding-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V určitej miere sú tieto strachy prirodzené a normálne, a to najmä u prvorodičiek, pre ktoré je priama skúsenosť s pôrodom zatiaľ veľkou neznámou.

Strach z pôrodu však môžu pociťovať aj matky, ktoré už porodili jedno alebo viac detí. A to majä v prípade, že ich pôrod neprebehol ideálne, bol spojený s pocitom straty kontroly nad situáciou, s nezvládateľnou bolesťou alebo s pocitom ohrozenia.

Keď je strachu príliš

V určitých prípadoch je strach emócia, ktorá má svoju funkciu a zmysel, predovšetkým vtedy, keď je súčasťou pudu sebazáchovy. Ak sa však strach stáva nezvládateľným, prestáva nás chrániť, práve naopak, paralyzuje nás.

Niekedy sa dokonca strach môže stať patologickým. Chorobný strach z pôrodu má svoje označenie – nazýva sa tokofóbia. A rovnako ako všetky ostatné úzkostné poruchy je definovaný ako bezdôvodný, nezmyselný strach z vecí alebo zo situácií – v tomto prípade z tehotenstva a pôrodu (niekedy aj z materstva ako takého).

Strach ako choroba

Výsledkom tokofóbie môže byť situácia, keď žena nechce za žiadnu cenu otehotnieť, napriek tomu, že má deti rada a chcela by mať rodinu. V krajných prípadoch sa môže stať, že žena trpiaca touto chorobnou úzkosťou síce otehotnie, ale tehotenstvo pre ňu predstavuje neznesiteľnú stresovú záťaž, a tak ako východisko volí interrupciu.

Niektoré tokofobičky dokonca neznesú ani pohľad na cudzie deti či tehotné ženy a hnusí sa im všetko spojené s tehotenstvom a s príchodom detí na svet. Na fyzickej rovine sa objavujú prejavy ako triaška, nevoľnosť, pocit na vracanie a mdloby. Takýto vážny a hlboký strach môže mať rôzne príčiny. Niektoré z nich mávajú korene vo výchove (napríklad matka, ktorá sa stretáva s nevyriešenou popôrodnou traumou, nevedome odovzdáva dcére postoje k tehotenstvu a pôrodu).

Inokedy sa tokofóbia rozvinie po znásilnení, po pôrode mŕtveho dieťaťa, po potrate a ako následok ďalších traumatických zážitkov spojených so ženskou sexualitou a s plodnosťou.

Strach pri pôrode

Hoci v niektorých situáciách môže byť strach veľmi užitočnou emóciou, pri pôrode je nielen niečím nepríjemným a prekážajúcim, ale v pravom zmysle slova aj škodlivým. Strach sa stáva príčinou mnohých pôrodných komplikácií.

Pôrod je proces, ktorý neriadime vôľou či racionálnou časťou nášho mozgu. Vplyv stresových hormónov ho môže úplne zastaviť. Vysielajú totiž do tela signál ohrozenia, ktorý potlačí vylučovanie hormónu oxytocínu zodpovedného za pôrodné kontrakcie. Následne dochádza k znižovaniu prietoku krvi placentou, a tým k nedostatočnému zásobovaniu plodu kyslíkom. To so sebou prináša zvýšenú pravdepodobnosť medicínskych zásahov po pôrode, s ktorými sú spojené ďalšie riziká následných komplikácií, a tiež väčší podiel operatívneho ukončenia pôrodu, či už cisárskym rezom, alebo pomocou pôrodníckych klieští.

Čítajte tiež:

Včasné riešenie strachu

Z uvedeného je zrejmé, že pri samotnom pôrode je už na riešenie úzkosti a strachu neskoro. Čím skôr začne žena s týmto problémom pracovať, tým lepšie pre ňu aj pre jej očakávané dieťa. Ideálne je, keď hľadá možnosti, ako sa strachu zbaviť (alebo ho aspoň držať pod kontrolou) ešte pred otehotnením. V prípade, že trpí nadmernou úzkosťou, je veľmi vhodné obrátiť sa so žiadosťou o pomoc nielen na svojich blízkych, ale predovšetkým na odborníka.

Klinická psychologička a známa propagátorka podpory bondingu Michaela Mrowetz, ktorá terapeuticky pracuje so ženami s posttraumatickým stresovým syndrómom po pôrode, uvádza: „V ordinácii ma navštevujú ženy, niektoré prichádzajú priamo s identifikovaným strachom z pôrodu, iné s inými problémami, pre každú je však obdobie okolo pôrodu veľkou témou. Trpia problémami nesúvisiacimi s pôrodom, silnými pocitmi úzkosti, niektoré nemôžu po druhýkrát otehotnieť.“

Možnosti liečby a prevencie strachu z pôrodu

Podľa Michaely Mrowetz možno strach z pôrodu ovplyvniť niekoľkými faktormi. „Nastávajúce mamičky by mali cielene vyhľadávať príbehy o tom, že žena je schopná porodiť za každých podmienok. Pozitívne pôrodné skúsenosti ich môžu posilniť,“ naznačuje psychologička cestu, ktorou sa pri liečbe strachu z pôrodu uberať. Dodáva, že všetky ženy, ktoré kvôli liečbe tokofóbie vyhľadali jej pomoc, odchádzali z terapie s vymiznutým alebo aspoň so zmierneným strachom z pôrodu.

Kroky, ktoré odporúča pri zvládaní strachu z pôrodu, sa sústreďujú predovšetkým na posilnenie pocitu pôrodného sebavedomia. Samozrejmosťou by mala byť možnosť voľby polohy pri pôrode a zachovanie prirodzeného tempa pôrodu. Zásahy do pôrodného procesu, predovšetkým vyvolávanie pôrodu, sú často príčinou straty kontroly nad svojím telom a z toho vyplývajúcej traumy. Kontinuálna starostlivosť jednej osoby počas tehotenstva a pri pôrode psychologicky zvyšuje dôveru a schopnosť porodiť s menšími problémami.

Odborníci odporúčajú vzájomný kontakt ako liečbu traumy

Psychologička Michaela Mrowetz z odbornej skúsenosti považuje raný kontakt s dieťaťom po pôrode za veľmi liečivý. Ženy, ktoré zakúsili pocit ranej väzby so svojím bábätkom, potvrdzujú, že kontakt dieťaťa s matkou pôsobí hojivo na všetky traumy. Žene, ktorá trpí strachom z pôrodu, najviac pomôže, ak si bude predstavovať krásne chvíle spojené so starostlivosťou o svoje bábätko. Bábätko, aj keď v predstavách, je pre matku tým najlepším liekom.

26.4.2022 5:48| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist