babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Stres v tehotenstve: Do akej miery ohrozuje moje bábätko?
Stres v tehotenstve: Do akej miery ohrozuje moje bábätko?
Zhon, problémy s peniazmi, nedorozumenia v práci, nezhody s partnerom, málokedy sa tomu dá i počas tehotenstva vyhnúť. Ohrozujem tak ešte nenarodené bábätko? Vedci z zürišskej univerzity sa na túto otázku pokúsili nájsť odpoveď a zistili, že záleží na tom, ako dlho je tehotná žena pod vplyvom stresu.
Najlepšie by, samozrejme, bolo, keby tehotná žena dokázala nenarodené dieťa uchrániť pred všetkým zlým. No keď nás niečo trápi, nie je to vôbec jednoduché. Do tela sa totiž vylučujú určité hormóny. Na ne sa zamerala skupina vedcov zložená z vedcov zürišskej univerzity, lekárov zürišskej univerzitnej nemocnice a vedcov z mníchovského inštitútu Maxa Plancka. Zistili, že psychický stres ovplyvňuje rast nenarodeného bábätka.
Rýchlejší rast kvôli vystresovanej mame
Ako môže tieto stresové hormóny ovplyvňovať tehotenstvo, už ukázalo niekoľko štúdií so zvieratami. Tieto hormóny zrýchľujú tempo vývoja nenarodeného bábätka, čo v priebehu evolúcie bola zrejme výhoda. Ak sa dieťa narodilo predčasne, bolo vyvinutejšie a malo tak vyššie šance na prežitie. Na druhej strane vyššie dávky stresového hormónu mohli narušiť vývoj orgánov. Jedinci, na ktorých v matkinom bruchu pôsobil stres, dostali do vienka kardiovaskulárne ochorenia alebo ADHD.
Krátkodobý stres neškodí
Ako ovplyvňuje psychický stres matky prenikanie stresových hormónov placentou, ukázala štúdia 34 zdravých tehotných žien, ktoré v rámci prenatálnej diagnostiky podstúpili odber plodovej vody. Pretože je tento výkon pre ženy stresujúci, vylúčilo sa do tela krátkodobo viac kortizolu. Aby vedci zistili, či placenta k plodu tento hormón prepúšťa, porovnávali vedci hladinu kortizolu v materských slinách s hladinou CRH (CRH je faktor, ktorý podporuje zvýšenie hladiny kortizolu v tele).
Dobrá správa je, že tu sa súvislosť nepreukázala. Teda zistilo sa, že v slinách matky bol síce kortizol prítomný, ale k dieťaťu sa prostredníctvom plodovej vody nedostal. „Je zrejmé, že ak ide iba o krátkodobý stres, ktorému je nastávajúca matka vystavená, dieťa je pred jeho negatívnym vplyvom chránené,“ interpretovala závery výskumu psychologička Ulrike Elhertová.
Čtěte také:
Pomôcť môže i starostlivosť po pôrode
To však neplatí, ak je matka vystavená dlhodobému stresu. „Ak je pôsobenie stresu dlhodobejšie, hladina CRH v plodovej vode sa zvyšuje,“ upozornila ďalšia spoluautorka štúdie Pearl La Marca-Ghaemmaghami. Vyššia koncentrácia stresového hormónu zrýchľuje vývoj nenarodeného bábätka.
Ako sa môžu tehotné ženy brániť, keď sú pod dlhodobým stresom? V tomto prípade má vedecký tím jednu radu – vyhľadajte pomoc skúseného psychológa, aby ste sa so stresom dokázali lepšie vyrovnať. Vhodných terapeutov nájdete na internete alebo môžete o pomoc požiadať svojho ženského lekára či pôrodnú asistentku.
Ak sa stresu nedokážete vyhnúť, nevešajte hlavu, neznamená to, že by vám a vášmu dieťaťu už nikto nedokázal pomôcť. Následky je možné zmierniť i úplne odstrániť neskôr. „Pevná väzba medzi matkou a dieťaťom dokáže usmerniť i negatívne efekty stresu,“ upokojuje La Marca-Ghaemmaghami.