babyweb.sk > PR články > Súrodenecké puto
Súrodenecké puto
Pravdepodobnosť, že súrodenec bude môcť darovať krvotvorné bunky je 25%. Nie je to málo. Rodina je základom dobrého životného pocitu, dodáva nám pocit bezpečia. Je pravda, že neraz sú medziľudské vzťahy komplikované, no pokrvné puto medzi najbližšími sa vymazať nedá.
Životne dôležité
Okrem spoločných rodičov, zázemia a skúseností nadobudnutých v úzkom rodinnom kruhu spája súrodencov o čosi viac. Rovnaký genetický základ, ktorý zdedili po svojich predkoch. Ak ochorie niektorý z nich a potrebuje transplantáciu, v prvom rade lekári pátrajú, či by zdravý súrodenec nebol vhodným darcom. Nezáleží pritom na tom, či ide o obličku, časť pečene alebo krvotvorné kostné bunky z kostnej drene či periférnej krvi. Postup je rovnaký.
Pravdepodobnosť, že súrodenec bude môcť darovať krvotvorné bunky je 25%. Nie je to málo. Keď sa zhoda nepotvrdí, hľadá sa v širšej rodine. Pokiaľ je výsledok neúspešný, zostáva len potenciálneho príjemcu zaradiť do národného i medzinárodného registra a čakať. Čo sa týka transplantácie krvotvorných kmeňových buniek, majú súrodenci o možnosť navyše. Pokiaľ je už v rodine chorý starší súrodenec a mladší je na ceste, je namieste uskutočniť odber jeho pupočníkovej krvi.
Mladší záchranca
Pupočníková krv od súrodenca je vhodným zdrojom krvotvorných buniek práve pre detských pacientov. Ak staršie dieťa trpí na ochorenie liečiteľné transplantáciou krvotvorných buniek a jeho matka je tehotná, Eurocord–Slovakia ponúka program súrodeneckého darcovstva pupočníkovej krvi. V rámci tejto služby zabezpečuje odber, spracovanie a zamrazenie pupočníkovej krvi pre chorých starších súrodencov. Samotné odbery sa realizujú na základe žiadosti od ošetrujúceho lekára chorého dieťaťa a transplantačnej komisie.
Odporúčajú sa pri ochoreniach, ako sú leukémie, aplastická anémia, geneticky podmienené metabolické ochorenia, závažné poruchy imunity a iné. Táto komisia rozhodne aj o následnom použití pupočníkovej krvi na transplantáciu. Súrodenecké odbery sa vykonávajú vo všetkých pôrodniciach na Slovensku a sú pre rodičov dieťaťa bezplatné. Všetky náklady spojené s odberom, spracovaním, zamrazením a s uskladnením pupočníkovej krvi hradí Eurocord-Slovakia.
Ročne sa na Slovensku zrealizuje približne 25 odberov pupočníkovej krvi určených priamo pre chorého staršieho súrodenca. Slovenskí lekári majú skúsenosti s realizáciou súrodeneckých transplantácií pupočníkovej krvi. Použili ju už pre malých pacientov s ochoreniami: chronická leukémia, Blackfan-Diamondova anémia, adrenoleukodystrofia a aplastická anémia. Pupočníková krv od jedného dieťaťa sa dá využiť len jedenkrát. Stačí to však na to, aby mladší súrodenec zachránil staršieho.
Tento článok je komerčnou prezentáciou.