babyweb.sk > PR články > Tehotenstvo so stómiou. Aj žena s vývodom môže byť matkou.
Tehotenstvo so stómiou. Aj žena s vývodom môže byť matkou.
Dobrá správa hneď na začiatok: Stómia nebráni v otehotnení ani donosení dieťaťa! Napriek tomu platí niekoľko pravidiel.
- Stomičky by mali tehotenstvo vždy starostlivo plánovať.
- Graviditu je potrebné konzultovať s lekárom (gastroenterológom a gynekológom).
- O riziku dedičnosti črevného ochorenia je vhodné sa poradiť s genetikom.
- Každé tehotenstvo so stómiou by malo byť považované za rizikové.
Predpôrodná starostlivosť o ženu so stómiou by sa mala v ideálnom prípade začať už v období pred počatím. Tieto ženy by mali vyhľadávať informácie o plodnosti a tehotenstve už na začiatku svojho rozhodovania o počatí. Spolu s rutinnou starostlivosťou o seba a o stómiu je potrebné posúdenie aktuálneho zdravotného stavu a monitorovanie stavu chorobného procesu, ktorý si stómiu vyžiadal. Tiež je veľmi dôležité sledovanie a predvídanie prípadných vplyvov, ktoré môže mať na tehotenstvo a jeho priebeh liečba základného ochorenia. Ak bola napríklad stómia vyvedená v dôsledku Crohnovej choroby, väčšinu liekov pre udržanie remisie ochorenia je možné užívať aj ďalej v priebehu tehotenstva. Naopak, ak práve podstupujete chemoterapiu či rádioterapiu pri liečbe onkologického ochorenia, je veľmi dôležité poznať možný vplyv takejto liečby na plod a s najväčšou pravdepodobnosťou toto nebude vhodný čas na otehotnenie.
Stómia by nemala odrádzať od túžby otehotnieť a mať dieťa. Chirurgická operácia s vyvedením stómie môže mať vplyv na plodnosť. Napríklad pri odstránení konečníka alebo pri operácii v panve môže dôjsť k zjazveniu vajíčkovodov, čo mierne znižuje mieru plodnosti. V dnešnej dobe vďaka laparoskopickej chirurgii to už nemusí byť veľký problém. Tiež in vitro fertilizácia (IVF) sa ukázala ako veľmi účinná metóda pre ženy so zápalovým ochorením čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída).
V priebehu tehotenstva sa výrazne zmení tvar brucha a tým aj stómie. Stómia môže viac vyčnievať, bude preto potrebné častejšie merať jej veľkosť a zrejme aj vyskúšať inú stomickú pomôcku. Zväčšujúce sa brucho môže spôsobovať nepríjemné pocity na pooperačných jazvách. Po pôrode sa tvar a veľkosť stómie vracia do pôvodnej podoby obvykle do 4 týždňov.
Ranná nevoľnosť a zvracanie môžu byť problémom najmä pre ženy s ileostómiou. Práve u nich ľahšie dochádza k nerovnováhe tekutín a elektrolytov, čo môže viesť k dehydratácii. Ranná nevoľnosť tiež môže viesť k zníženej chuti do jedla, čím sa znižuje prísun živín pre tehotnú aj pre plod. Pri týchto komplikáciach preto netreba váhať s návštevou lekára, ktorý môže chýbajúce tekutiny a minerály doplniť aj intravenózne (podávaním do žily).
Tehotné ženy s kolostómiou môžu mať v neskorších štádiách tehotenstva problémy so zápchou. Tu môže pomôcť zaradenie stravy s vyšším obsahom vlákniny. V prípade, že je zápcha závažným problémom, je potrebné sa poradiť so svojím lekárom.
Počas tehotenstva je potrebný dostatočný príjem tekutín – jednak z dôvodu stómie, ale tiež z dôvodu tehotenstva samotného a ako prevencia vzniku obličkových kameňov. Tiež má pokračovať suplementácia železa, kalcia, vitamínu D a kyseliny listovej.
Stomičky môžu rodiť prirodzeným spôsobom aj cisárskym rezom. Všetko záleží na individuálnom zdravotnom stave.
K pôrodu je nutné vybrať vhodnú stomickú pomôcku, ktorá bude pri zvýšenej námahe dobre držať a nebude prekážať. Je tiež dobré mať pripravené väčšie množstvo stomických pomôcok. Pri pôrode by mal byť vždy prítomný i gastroenterológ.
Aké stomické pomôcky vybrať pre budúce mamičky
Dánska firma Coloplast ponúka pomôcky rady SenSura® Mio pre všetky stomičky a stomikov bez ohľadu na typ stómie alebo telesné tvary.
Pre vypuklé brucho nastávajúcich mamičiek sa hodí napríklad stomická pomôcka SenSura® Mio Convex Flip. Jej podložka v tvare konkávnej päťcípej hviezdy dobre obopne stómiu s vypuklým okolím, alebo na väčšom brušku.
Na stómiu s ústím pod povrchom kože sú naopak vhodné konvexné pomôcky SenSura® Mio Convex, ktoré vytlačia ústie stómie nad jej úroveň.