babyweb.sk > Tehotenstvo > Tehotná v časoch pandémie korony, ako sa ochrániť?
Tehotná v časoch pandémie korony, ako sa ochrániť?
Pri šialenstve menom korona sa ocitajú v strese všetci, tehotné ženy nevynímajúc. Práve ony majú dôvod byť vystresované viac, keďže nejde len o ich zdravie, ale aj o zdravie ich nenarodeného dieťaťa.
Veľa žien prežíva tehotenstvo s väčšími obavami aj bez koronavírusu. Psychický stav tehuliek je niekedy naozaj na „rozsypanie“ aj bez korony. Počas tejto pandémie koronavírusu môže byť psychický stav ešte horší. V žiadnom prípade by však nemali prepadať panike a stresu.
Pre upokojenie je nutné hneď na úvod podotknúť, že podľa dostupných štatistických údajov, ktoré boli spravené odborníkmi na túto oblasť, neboli potvrdené žiadne úmrtia tehuliek. Zatiaľ tiež nie je potvrdené ani to, že by sa placentou prenášal vírus v prípade choroby mamičky. Táto nákaza je však veľmi čerstvá a doteraz je pre nás vírus stále novinkou na trhu, ktorá nie je preskúmaná. Je veľkou neznámou. Bojujeme s nepriateľom, ktorého nepoznáme, preto aj vyhodnocovanie štúdii nie je ani nemôže byť jednoznačné.
Zatiaľ podľa dostupných informácií a výsledkov testov nebývajú tehotné ženy vo vážnom stave. V žiadnom prípade nie sú náchylnejšie na získanie choroby. Všetko toto sú mýty a poplašné správy, ktoré sa šíria na internete. Vírus by taktiež nemal, podľa dostupných štatistík, spôsobovať žiadne choroby alebo potrat nenarodeného stvorenia, ak sa žena aj nakazí. Môžeme si to teda zatiaľ predstaviť ako „bežnú chrípku“. Hoci je nutné dodať, že tento vírus nie je bežná chrípka. Prítomný patogén je podobný chrípke, ale vďaka vysokej nákazlivosti je nebezpečný. Netreba však vešať hlavu.
Keď sa nakazí novorodenec
Pri novorodencoch, ktorí sú nakazení, lekári ešte len testujú, či sa narodili už s vírusom a vírus sa prenáša počas tehotenstva, alebo sa novorodenci nakazili až po narodení. Mohli sa nakaziť napríklad kontaktom s matkou alebo v nemocnici. V zásade platí, že ak žena má tento vírus, tak pri dojčení by mala nosiť rúško, nedýchať na dieťa, dezinfikovať sa a používať ochranné rukavice.
A čo väčšie detičky?
Ak aj vaše už narodené väčšie dieťatko schytá vírus, netreba mať obavy. Epidemiológovia tvrdia, že deti sú proti vírusu odolnejšie ako dospelí. A prečo? Odpoveď je jednoduchá. Deti sú imúnnejšie, pretože stále mávajú soplíky, kašlíky, ktoré sú spôsobované práve koronavírusmi. Ich imunitný systém si preto môže vytvoriť protilátky, ktoré ich ochránia proti koronavírusu, jednoduchšie.
Keďže ide o nový vírus, jeho vplyv na tehotné ešte nie je jasný, ako sme spomenuli vyššie. Zatiaľ na vírus nezomrela žiadna tehotná žena, keďže je známy len krátko a všetko sa zatiaľ študuje a je vo fáze výskumu. Preto je náročné robiť jednoznačné závery.
Odporúčania pre tehotné ženy platia rovnako ako pre bežných iných ľudí. Zhrňme si ich:
Najdôležitejšie je dodržiavať hygienické opatrenia. Dôsledné umývanie rúk pomôže vyhnúť sa chorobe. Tehotné ženy by sa v tomto období mali čo najviac vyhýbať preľudneným miestam, ako sú lietadlá, letiská, obchody, necestovať MHD a vždy, keď majú termín u lekára alebo preventívku, zavolať dopredu lekárovi a informovať sa o situácii. Najlepšie by urobili, ak by boli iba v domácom prostredí. Mali by zvýšiť, takisto ako počas bežnej chrípkovej epidémie, príjem vitamínov (najmä C a D), dbať na správnu životosprávu. Nemusia vynechávať ani pohyb na čerstvom vzduchu, ale s rozumom a obmedzene (iba 30 min. denne), mimo ľudí v prírode alebo na vlastnej záhrade s použitím rúška. Platí, že sa nemajú s nikým rozprávať a dodržiavať vzdialenosť 2 metre. Môžu prípadne cvičiť meditačné cviky, ako je joga pre upokojenie mysle. Pri podozrení a príznakoch ochorenia by mali svoj stav už pri prvom príznaku ihneď konzultovať s ošetrujúcim lekárom alebo gynekológom. Aj tak však je najdôležitejšie nepanikáriť. Tým sa môže pridružiť iba predčasný pôrod. Treba žiť ako doteraz, len treba dbať viac o životosprávu a nosiť povinne rúška, nerozprávať sa s ľuďmi.
V súčasnej situácii, keď je vyhlásená karanténa, sa odporúča vychádzať z domu len v najnevyhnutnejších prípadoch. Neodporúča sa zbytočný kontakt s rodinou. Pre tehotné ženy je dôležité dodržiavať vyváženú zdravú stravu a najmä nepanikáriť.
Čo je rizikové?
Rizikový je po pôrode následný kontakt matky s dieťaťom, počas ktorého môže dôjsť k prenosu nákazy od matky. Treba nevyhnutne používať respirátory, nedýchať na dieťa a umývať si stále ruky. V prípade, že je tehotná žena v karanténe a potrebuje sa nevyhnutne dostaviť na kontrolu, mala by telefonicky kontaktovať pôrodnicu a oznámiť všetky informácie dopredu. Dodržiavať pokyny lekára.
Treba pamätať na to, že dôležité je snažiť sa počas tehotenstva vždy zachovať rovnováhu, pokoj a nestresovať sa. Stres môže dieťaťu uškodiť. Je potrebné myslieť pozitívne, teda, že vírus čoskoro zmizne a táto nočná mora prejde.