Trauma z pôrodu – ako ju riešiť?

Pre niektoré mamičky je tento výraz úplne neznámy, no iné, bohužiaľ, traumou z pôrodu trpia. Čo taká trauma dokáže zapríčiniť a ako sa jej efektívne zbaviť?

mamina_tatinek_u_porodu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pocity beznádeje, neschopnosti, zlyhania. Presne tieto emócie charakterizujú traumu z pôrodu. Každá budúca mamička má o svojom pôrode určitú predstavu.

Ak sa táto predstava nenaplní a pôrod prebehne napríklad pre komplikácie inak, mamičky majú tendenciu vyčítať si to, akoby to bola ich chyba. Popôrodná trauma nie je niečo, čím by sa väčšina mamičiek chválila, preto je v spoločnosti úplne tabu.

Traumou z pôrodu trpia predovšetkým mamičky, ktoré túžili rodiť prirodzenou cestou, ale bohužiaľ bol nutný akútny cisársky rez. Nie je to však jediná vec, ktorú dokáže popôrodná trauma vyvolať. Existuje množstvo ďalších faktorov, o ktorých sa dozviete v nasledujúcom článku.

NEČAKANÁ VLNA BOLESTI

Tento bod sa týka hlavne prvorodičiek. O pôrode počuli množstvo historiek, ako dobrých, tak aj tých zlých. Samozrejme, ženy v okolí ich pripravovali aj na to, že pôrod bolí. Prvorodičky preto bývajú často zmätené a netušia, čo si o pôrode vlastne myslieť. Veria však tomu, že keď to zvládlo toľko žien pred nimi, zvládnu to i ony.

No keď nastane deň D, všetky rady a pripomienky akoby sa zrazu niekam vyparili. Nečakaný nával bolesti ich väčšinou veľmi prekvapí. Niektoré ženy na bolesť z pôrodu časom zabudnú, hlavne keď potom držia v náručí zdravé dieťa. Pre niektoré ženy však bola bolesť taká silná, že na pôrod nemôžu zabudnúť.

NEPLÁNOVANÝ CISÁRSKY REZ

Dostávame sa už k spomínanému cisárskemu rezu. Väčšina mamičiek túži porodiť svoje dieťa prirodzenou cestou. Celý život im totiž vštepujú do pamäti, že sú ženy a že to skrátka musia zvládnuť. Ak však počas pôrodu nastanú nečakané komplikácie, francúzsky rez je niekedy jedinou nádejou.

Mamičky majú po tomto zákroku pocit, že ako ženy zlyhali, lebo nezvládli porodiť svoje dieťa prirodzenou cestou. No za spôsobené komplikácie nemôžu, niekedy sa skrátka ich dieťa rozhodne prísť na svet inou cestou.

V tom prípade je potrebné uvedomiť si, že cisársky rez bol v tej chvíli jediná možnosť, ako dieťa na svet priviesť. Mamičky by, naopak, mali cítiť hrdosť, že to všetko statočne zvládli.

Čítajte ďalej:

NEOCHOTNÝ PERSONÁL

Možno sa to nezdá, ale prostredie, v ktorom žena rodí, má na jej pôrod veľký vplyv. Keď sa preto rodička dostaví do nemocnice, kde sa nachádza neochotný personál, môže to jej pôrod traumatizovať.

Rodička je na lekárov v podstate odkázaná a mala by v nich cítiť dôveru a podporu. Rozhodne by nemala mať pocit, že v nemocnici otravuje alebo je navyše.

Bohužiaľ, existujú aj také prípady. Lekári denne odrodia desiatky žien a pôrod je pre ne vlastne denná rutina. Niekedy to, žiaľ, dávajú až príliš najavo, no pre prvorodičky, ale aj viacrodičky je pôrod skrátka zakaždým ohromná udalosť.

V takomto prípade sa, bohužiaľ, nedá vrátiť čas a zmeniť pôrodnicu, preto je potrebné na neochotný personál zabudnúť a nekaziť si tým podobný životný zážitok.

AKO TRAUMU RIEŠIŤ?

Existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré dokážu traumu z pôrodu privodiť. Napríklad trauma z predošlého tehotenstva, zlá starostlivosť o tehotnú ženu a mnoho iného. No teraz je dôležité položiť si otázku – ako sa traumy zbaviť, ako s ňou bojovať?

Ak máte pocit, že ani po niekoľkých mesiacoch či rokoch sa vaša trauma nezmiernila, mali by ste zvážiť odbornú pomoc. Vyhľadajte špeciálneho psychológa, ktorému sa budete môcť vyspovedať a on vám so všetkým pomôže. Je však potrebné zahodiť hanbu a byť pripravená hovoriť o probléme, inak sa sám nevyrieši.

Veríme, že každá mamička v sebe nájde odvahu efektívne riešiť svoju traumu. Nie je predsa nič dôležitejšie než zdravie, či už to fyzické, alebo duševné. O pár mesiacov bude vaša trauma preč a vy budete navyše o niečo silnejšia.

22.5.2023 4:24| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist