babyweb.sk > Pôrod > Triky pre ľahší pôrod a popôrodné hojenie
Triky pre ľahší pôrod a popôrodné hojenie
Pôrod je úžasná súhra medzi ženou a jej dieťatkom. No aj tento nádherný čas môžu sprevádzať najrôznejšie komplikácie – od nervozity po popôrodné zranenia, ich hojenie a problémy v šestonedelí. V dnešnom článku si povieme, ako na ne šetrne a bez chémie.
PRÍPRAVA NA PÔROD
Malinové listy pripravujú maternicu na pôrod
Bylinkári odporúčajú od 35. týždňa tehotenstva piť čaj z malinových listov. Táto liečivka má totiž posilňujúce účinky na maternicu. Pripravíme si ho tak, že 1 lyžičku malinových listov zalejeme 2 dl vriacej vody a všetko necháme 10 minúť lúhovať, potom precedíme a hotovo. Tento čaj pijeme 3x denne až do samotného pôrodu.
Voňavé predpôrodné masáže
Týždeň pred predpokladaným termínom pôrodu by si ženy mali 2x denne masírovať oblasť bruška, podbrušia a krížov zmesou 4 lyžíc panenského rastlinného oleja, 3 kvapiek levandule a 3 kvapiek jazmínu. Týmto spôsobom si pripravia hladké svalstvo maternice na nadchádzajúci pôrod.
Homeopatia a príprava na pôrod – Arnica montana 15 ch
Vhodnou prevenciou, ale aj samotnou liečbou podliatin a boľavých miest je homeopatikum Arnica montana v riedení 15 ch. Odporučené užívanie je 4 dni pred plánovaným pôrodom, v deň pôrodu a ešte 5 dní po pôrode 3x denne 4 guľôčky nechať rozpustiť v ústach.
PÔROD JE TU!
Bachove kvetové esencie upokoja ženu aj bábätko
Hneď ako ženy cítia, že sa blíži pôrod, zvyčajne začínajú panikáriť. Sú vystrašené a podliehajú veľkému napätiu. Na upokojenie sú úžasné práve Bachove kvapky. Osvedčila sa napríklad esencia z čarodejky škvrnitej či devätorníka peniažkového.
Riedenie pre mamičky je nasledujúce: 6 kvapiek esencie (alebo 3 a 3 z každej) zmiešame s 25 ml pramenitej vody. Vzniknutá tinktúra sa užíva 4- až 5-krát denne po 7 kvapkách do úst.
Aromaterapia a pôrod
Vône éterických olejov pomáhajú spríjemniť prostredie pôrodných miestností, zmierniť bolesti a uvoľniť napätie. Používame ich do aromalampy, na masáže či kúpeľ. Masážnu zmes je dobré vyrobiť si niekoľko dní pred plánovaným termínom pôrodu. Skladovaním v chladničke predĺžite ich trvanlivosť.
Levanduľa – pomáha upokojiť rodičku, ktorá trpí silnými bolesťami. Jej aróma uvoľňuje aj napätie u budúceho otecka. Je vhodná na aromatizáciu vzduchu, masáže či do kúpeľa.
Neroli – aromaterapeuti ho používajú na upokojenie rozrušených oteckov, ktorí majú strach, že nezvládnu situáciu a budú partnerke slabou oporou. Pri tejto silici stačí len niekoľkokrát privoňať ku fľaštičke.
Verbena – k tejto silici stačí podobne ako pri neroli len párkrát privoňať z fľaštičky. Táto aróma je vhodná pre budúce mamičky, ktoré začínajú panikáriť a majú pocit, že pôrod nezvládnu. Verbena zbavuje napätia a zvyšuje koncentráciu na pôrod.
Harmanček rímsky – pomáha precitliveným ženám zvládať kŕčovité bolesti. Je vhodný na masáže.
Zmes pri slabých sťahoch – namiešame si ju nasledujúcim spôsobom: na 4 lyžice rastlinného oleja dáme 2 kvapky škorice, 1 kvapku zázvoru, 1 kvapku klinčeka, 2 kvapky verbeny. Touto zmesou silno masírujeme oblasť podbrušia a kríže.
Popôrodná masáž – hneď po pôrode sa odporúča masírovať brucho jazmínovým olejom (na 2 lyžice rastlinného oleja dáme 4 kvapky jazmínu), aby došlo k rýchlemu oddeleniu placenty.
ŠESTONEDELIE
Prvé dni po pôrode, teda v ranom šestonedelí, by sa mamička aj dieťa mali pomaly zotavovať po namáhavom pôrode. Žena by si mala odpočinúť, teda čo najviac ležať, aby sa dobre zacelili pôrodné rany a začalo sa tvoriť materské mlieko.
Posilňujúci nápoj pre novopečené mamičky
Zo semien tekvice hokkaido môžeme pripraviť veľmi posilňujúci nápoj, ktorý odporúčam predovšetkým ženám po pôrode. Dve lyžice semien opražíme mierne nasucho, prelejeme 0,5 litrom vriacej vody a varíme 30 minút, potom scedíme a nápoj je hotový. Pre maximálny účinok by ho žena mala piť počas 7 dní.
Popôrodné poranenie
Drobné poranenia mäkkých pôrodných ciest sa po pôrode zvyčajne rýchlo zahoja. Pri väčšine trhlín pošvy, vulvy a hrádze je nutná pravidelná hygiena, teda sprchovanie či sedacie kúpele.
Hojivé sedacie kúpele
Levanduľa a čajovník pomôžu vydezinfikovať a zahojiť rany a jazvy. Na tieto účely odporúčame tieto oleje v kombinácii so soľou z Mŕtveho mora vo forme sedacieho kúpeľa. Pripravíme si ho nasledujúcim spôsobom: 1 hrsť tejto soli zmiešame s 2 kvapkami levandule a čajovníka. Túto zmes rozpustíme v teplej vode, sedací kúpeľ by mal trvať 10 minút.
Hojivý sprchový olej
V niektorých pôrodniciach nie je možnosť pripraviť si kúpeľ, ale iba sprchu. Na sprchovanie môžeme použiť olej tejto konzistencie: do 4 lyžíc mandľového, olivového alebo sezamového oleja nakvapkáme 2 kvapky éterického olej z levandule a 2 kvapky čajovníka, zamiešame a používame ako sprchový gél.
Pozor! Nikdy nepoužívame neriedené éterické oleje, lebo sa nerozpúšťajú, plávajú na hladine a môžu sa dostať do očí, úst či genitálií a spôsobiť podráždenie. Preto je nutné zase ich zmiešať s emulgátorom, napríklad s mliekom, so smotanou, s medom, s rastlinným olejom či s morskou soľou.
Zápcha
Šestonedelie zvyčajne sprevádza náročné a menej časté vyprázdňovanie čriev. S týmito problémami nám výrazne pomôže ľanové semeno.
Nápoj z ľanových semienok
Potrebujeme: 1 polievkovú lyžicu ľanových semienok, 2 dl vody
Postup: Ráno semienka prelejeme 2 dl studenej vody a všetko necháme do večera odpočívať. Večer okolo 18. hodiny celý pohár vypijeme a ráno je úspech zaručený!
Nervozita v šestonedelí
Pri pôrode a následne po ňom dochádza k veľkým hormonálnym zmenám, ktoré veľmi silne pôsobia na psychiku žien. Tie sa stávajú citlivejšími, plačlivejšími, zraniteľnejšími, úzkostlivejšími. Dokážu sa často rozplakať bez zjavnej príčiny. Vo väčšine prípadov im pomôžu rozhovory so ženami, ktoré už pôrod zažili, či s niekým blízkym. Mamičky potrebujú podporiť, vyrozprávať sa a uistiť, že na všetko nie sú samy a majú sa o koho oprieť. V tomto období sa mi u týchto žien osvedčila kombinácia Bachových esencií s aromaterapiou alebo s homeopatiou.
Aromaterapia upokojí myseľ
Na posilnenie a zároveň upokojenie môže ženám opäť pomôcť aromaterapia. Výborné sú 100 % prírodné éterické oleje z levandule, medovky, neroli či pačuli. Dávame ich buď do aromalampy, alebo ich zmiešame s emulgátorom na masáže či do kúpeľov.
Vypadávanie vlasov
Padanie vlasov je veľmi častým problémom u mamičiek na konci šestonedelia. Ženy zvyčajne s hrôzou sledujú, ako im rednú vlasy. Táto situácia sa však skoro zmení, vlasy opäť začnú rásť a dokonca sa stáva, že sa zmení ich štruktúra. Jemné vlasy spevnejú, rovné sa zvlnia a naopak. Pomôcť s týmto problémom môže odvar z pŕhľavy, ktorým si budú prelievať vlasy po umytí. Tiež treba zvýšiť prísun vitamínov skupiny B, vitamínov E, A, zinku, kremíka a železa.
Zábudlivosť
V neskorom šestonedelí sa u niektorých mamičiek objavuje veľká zábudlivosť. Tá býva často príznakom anémie – nedostatku železa. Aby žena tomuto problému predišla, je dobré pravidelne užívať dyňový olej.
Čítajte ďalej:
- Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií
- Pôrodná bolesť: nefarmakologické metódy tlmenia bolesti pri pôrode
- Blíži sa váš pôrod? Prichystajte si tri tašky do pôrodnice
POMOC PRI DOJČENÍ
Mrkva podporuje tvorbu materského mlieka
Táto zelenina by mala byť dôležitou zložkou výživy tehotných žien a dojčiacich matiek, pri málokrvnosti aj celkovom oslabení organizmu. Tvorbu mlieka podporuje nahrubo nastrúhaná mrkva mierne opražená na olivovom oleji alebo ohriata mrkvová šťava s trochou smotany.
Koreň horca žltého skvalitňuje mlieko
Koreň horca žltého podporuje tvorbu vysokokvalitného materského mlieka. Odporúčané užívanie je 3x denne prehltnúť kúsok koreňa (0,5 cm x 0,5 cm) a zapiť ho 3 dl vlažnej vody.
Korenie podporuje tvorbu mlieka
Na tvorbu a kvalitu mlieka výborne pôsobí aj korenie ako napríklad rasca, fenikel a aníz. Čaj si pripravíme tak, že polovicu lyžičky rasce, polovicu lyžičky anízu a polovicu lyžičky fenikla prelejeme 3 dl vriacej vody a všetko necháme 10 minút lúhovať. Po uplynutí tohto času precedíme a popíjame po dúškoch.
Dojčenie a vôňa rastlín
Pri problémoch s dojčením si môžeme pomôcť aromaterapiou. V tomto období odporúčam nasledujúce silice – levanduľa, céder, bergamot, harmanček, grapefruit, mandarínka, jazmín, ruža, neroli, pakost, santal, eukalyptus, čajovník a ylang-ylang.
Pozor! Dojčiaca žena nesmie používať cesnakový éterický olej a mätu. Na bradavky by sa nemali nanášať žiadne neriedené silice, zle sa umývajú, mohli by sa dostať do úst dieťaťa a spôsobiť podráždenie.
Zvýšenie tvorby mlieka
Medzi rastliny, ktoré podporujú laktáciu, patrí rasca, kôpor, fenikel, harmanček. Používame ich na aromatizáciu vzduchu alebo jemnú masáž prsníkov v tomto riedení: do 4 lyžíc mandľového oleja kvapneme 3 kvapky éterického oleja. Prsia sa pred dojčením musia vždy starostlivo umyť!
Mastitída
Ak sa objavia bolestivé príznaky mastitídy, je možné použiť na masáž pakost, fenikel či ružu (do 4 lyžíc mandľového oleja pridáme 3 kvapky príslušného éterického oleja).
Ragády bradaviek
Tieto bolestivé trhlinky trápia väčšinou prvorodičky. Odstrániť ich pomôže zmes zložená zo 4 lyžíc mandľového oleja s prídavkom 1 kvapky levandule a 1 kvapky čajovníka. Aplikujeme 3x denne na bradavky. Pred dojčením prsia starostlivo umyjeme!