Úľava od bolesti a monitoring pri pôrode do vody

Teplá voda je veľmi upokojujúca a už sama o sebe poskytuje určitú úľavu od bolesti. V priebehu pôrodu v bazéne dokáže zvýšiť produkciu endorfínu, ktorý zaistí ľahší priebeh pôrodu. To však neznamená, že pri pôrode do vody nemôžete využiť i ďalšie spôsoby tlmenia bolesti. A ako je to s monitorovaním matky a dieťaťa vo vode? Viac sa dozviete v článku.

Formy tlmenia bolesti vhodné do vody

Entonox (rajský plyn)

Ide o zmes oxidu dusného (rajský plyn) a kyslíka. Vdychuje sa cez náustok alebo masku podľa toho, čo vám bude viac vyhovovať. Je to iba mierny liek proti bolesti, ktorý otupí bolesť pri kontrakciách.

Niektoré rodičky sa pri jeho vdychovaní cítia ako opojené vínom a pôrod prežijú s úsmevom, iným spôsobuje nevoľnosť či dokonca vracanie a mdloby. Ak ho však prestanete vdychovať, takmer okamžite jeho účinky ustúpia.

Pozitívnu skúsenosť s Entonoxom má mamička Nikola. „Ja som pri pôrode Entonox mala, pretože som chcela rodiť vo vani a s epidurálom to nebolo možné. Musím povedať, že Entonox ma úplne uvoľnil a pri jeho vdychovaní som sa maximálne sústredila na dýchanie a nevnímala som bolesť. Okrem toho mi tiež urýchlil už aj tak rýchly pôrod (45 min.). Navyše mi pôsobil aj v priebehu šitia a musím povedať, že som sa celý čas smiala. Takže za mňa Entonox jednoznačne áno a pri ďalšom pôrode ho chcem stopercentne.“

Entonox má tú výhodu, že sa môžete rozhodnúť použiť ho kedykoľvek, v bazéne je bezpečný, pretože jeho účinok nespôsobuje ospalosť a nehrozí teda prípadné vkĺznutie pod hladinu. Napriek tomu by ste však pri jeho použití (či už v nemocnici, alebo v domácom prostredí) nemali zostávať bez dohľadu ďalšej osoby.

Dýchanie

Pravidelné predýchavanie je bezpochyby najprirodzenejším spôsobom, ako bolesť lepšie zvládnuť. Len čo sa usadíte do bazéna, teplá voda vás upokojí a i vaše dýchanie bude uvoľnenejšie. Dýchacie techniky tiež uvoľnia vaše svaly a váš pôrod tak bude jednoduchší. Vďaka upokojeniu a uvoľneniu sa dokážete oveľa lepšie odpútať od okolitého sveta a budete sa môcť nerušene sústrediť na kontrakcie. Kontrakcie pekne pomaly predýchavajte a predstavujte si, že sa s každým výdychom vaše dieťatko posúva nižšie do panvy. Medzi kontrakciami relaxujte, ticho odpočívajte.

Masáž

Na zmiernenie bolesti pri kontrakciách pôsobí dobre aj masáž. Keď ste v bazéne, váš partner alebo vaša pôrodná asistentka vám môžu masírovať ramená alebo spodnú časť chrbta. Kombinácia teplej vody a masáže je veľmi účinnou relaxáciou.

Formy tlmenia bolesti nevhodné do vody

TENS (transkutánna elektrická nervová stimulácia)

Pri tejto forme pôrodnej analgézie sa používajú elektródy, ktoré sú pomocou náplasti prichytené v oblasti bedier tehotnej v miestach, kde do miechy vstupujú aferentné nervy. Vysielanými elektrickými impulzmi tak dochádza k blokácii signálov bolesti. Keďže ide o elektrickú stimuláciu, nie je táto forma tlmenia bolesti do vody vhodná.

Pethidín (Dolzín)

Po aplikácii týchto analgetík sa budete cítiť ospalo (majú sedatívny účinok). Ďalším vedľajším účinkom je nevoľnosť a útlm dychu rodičky. U bábätka navyše môžu tieto analgetiká po pôrode spôsobiť spomalené reakcie. Keďže účinok analgetík nastupuje po cca 20 minútach a trvá približne 1-2 hodiny, do bazéna budete môcť vstúpiť až po uplynutí tohto času, prípadne vyčkať, až pocit ospalosti ustúpi.

Epidurálna anestézia

Pri epidurálnej anestézii je do chrbta rodičky zavedený katéter, ktorým je anestézia aplikovaná. Zavedený katéter však obmedzuje mobilitu, hrozí tiež riziko zanesenia infekcie, do bazéna teda tento spôsob zmiernenia bolestí vhodný nie je.

Čítajte tiež:

Monitorovanie dieťaťa pri pobyte v bazéne

Aj v bazéne je dieťatko neustále sledované. Na tieto účely sa používa fetálny (ultrazvukový) doppler s vodotesnou sondou, ktorý kontroluje srdiečko dieťaťa aspoň raz za 15 minút v priebehu prvej pôrodnej doby, po každej kontrakcii v priebehu druhej pôrodnej doby a každých 5 minút v priebehu fázy tlačenia. I pod vodou je pôrodná asistentka schopná prístroj priložiť na správne miesto a zaregistrovať tlkot srdca dieťatka.

Niektoré nemocnice tiež používajú špeciálne monitory pre tehotné s vyšším rizikom komplikácií, napríklad tehotné, ktoré sa snažia porodiť vaginálne po predchádzajúcom cisárskom reze. Tieto prístroje vďaka bezdrôtovému spojeniu kontrolujú srdcovú aktivitu dieťatka na diaľku (tehotná má na bruchu umiestnené sondy) a i rizikovej rodičke je tak umožnené porodiť do vody. Prípadné komplikácie sú totiž vďaka neustálemu sledovaniu včas odhalené.

Monitorovanie rodičky pri pobyte v bazéne

I vás bude pôrodná asistentka po celý čas pravidelne sledovať. Bude sa s vami rozprávať, aby sa uistila, že je vám dobre a že je všetko v poriadku, bude vám kontrolovať krvný tlak, pulz a teplotu. Ak si bude myslieť, že je to nevyhnutné, požiada vás, aby ste bazén opustili, a urobí vám interné vyšetrenie vonku. To isté platí v prípade, keď sa nebudete cítiť dobre – o vyšetrenie môžete požiadať kedykoľvek sama.

26.4.2018 5:26| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist