Vedeli ste o tom, že aj muž môže zažívať tehotenstvo?

Príroda to zariadila tak, že iba žena môže byť tehotná a môže na svet priviesť dieťa, ale čo sa stane po tom, keď aj muž javí príznaky tehotenstva? Samozrejme, muž nevynosí a ani nemôže porodiť dieťa, ale všetky ostatné symptómy a prejavy mať môže.

kuvada-obrz-1-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

S tehotenskými príznakmi súvisí pojem kuváda, ktorého pôvod môžeme hľadať v antropológii, teda vede o človeku. V minulosti opisoval muža, ktorý sa pri tehotnej manželke správal tak, akoby aj on bol gravidný. Kuváda označuje magický a zaujímavý rituál mužov, ktorí pri pôrode imitovali pôrodné bolesti, napríklad kričali od bolesti ako žena. Samozrejme, toto počínanie bolo čisto symbolické, išlo skôr o magické povery. Táto imitácia pôrodu mala od rodičky odplašiť negatívne sily.

Vo vtedajšej spoločnosti sa verilo na magické veci, ochranné predmety a čary. Spomínaný kuváda rituál bol veľmi živou súčasťou predliterárneho spoločenstva, a preto sa dnes tento „syndróm“, keď sa muž cíti naozaj tehotný ako žena, nazýva kuváda. Má to len symbolický význam z minulých čias. Už pred vyše 2 000 rokmi, ešte pred príchodom kresťanstva v predliterárnej spoločnosti, bol tento obyčaj známy a robieval sa napríklad aj v Grécku.

Vedeli ste, že aj muž môže byť tehotný?

Aj v 21. storočí sa niekedy môžeme stretnúť s podobnými prejavmi, keď sa muž cíti tehotný, napríklad má zvláštne chute, rastie mu bruško, má závraty,je náladový, podráždený a iné. Pýtate sa, ako je to možné? Hormóny, hormóny, hormóny! Za všetkým stojí zvýšený hormón estradiol a prolaktín a pokles mužského testosterónu. Lekári a psychológovia zistili, že príčinou sú hormonálne zmeny. Muži majú iné hormonálne zloženie ako ženy a zrazu im zistia typické ženské hormóny vo zvýšených hodnotách, práve počas partnerkinho tehotenstva. Nie je to náhoda?

Kuváda je prapodivné, sčasti až úsmevné správanie u mužov, ktoré sa môže prejaviť počas tehotenstva ich partnerky. Predstavuje zvláštny psychosomaticko –  biologický stav, ktorý vykazuje podobné príznaky ako u ženy. Ide však o čisto psychosomatický stav. U tehotných žien sa menia hormóny a výkyvy nálad ako aprílové počasie. Ženy to väčšinou prenášajú na partnera, či už vedome, alebo nechtiac. Časť mužov však prežíva výkyvy nálad aj bez vplyvu partnerky.

Kde možno hľadať príčiny magickej kuvády?

Odborníci sa domnievajú, že za týmto celým „mužským tehotenstvom“ stojí napríklad prísna puritánska výchova, úzky alebo naopak žiadny kontakt s matkou, strata matky v mladosti, prípadne sa boja prevziať zodpovednosť za dieťa a manželku a sú veľmi senzitívni k manželke. Tiež sa tento syndróm prejavuje u úzkostných mužov alebo mužov, ktorí majú úzkostné manželky. Čo je čerešničkou na torte, niektorí muži sa cítia akoby vinní za to, že svoju ženu priviedli do iného stavu, a tým akoby podvedome trpia a chcú trpieť s manželkou. Takýmto spôsobom sa tyranizujú a trestajú. Väčšinou ide o mužov, ktorí majú veľmi otvorený a blízky vzťah s manželkou.

Čítajte tiež:

Čo robiť s kuváda partnerom?

Komunikácia, komunikácia, komunikácia! Pokiaľ partner trpí týmto syndrómom, treba sa s ním o tom rozprávať, všímať si jeho správanie, nechať mu priestor na prejavenie, navštíviť psychoterapeuta a absolvovať s ním poriadnu predpôrodnú prípravu.

Kuváda muži akoby prežívali všetko negatívne spoločne s partnerkou. Je to určitým vyjadrením spolupatričnosti a spoluzodpovednosti. Je to však, samozrejme, iba ilúzia a nič také ako mužské tehotenstvo  neexistuje. Pre partnerku to však môže byť napríklad celkom potešujúce, pretože partner ju viac chápe a je citlivejší k jej potrebám. Niekedy sú syndrómy len nepatrné, inokedy sú však veľmi markantné, také, že partner má naozaj zdravotné problémy. Nejde však o nič závažné, iba o naše podvedomie. Toto všetko väčšinou spôsobuje stres a strach z tehotenstva. Môže byť za tým tiež úzkosť z otcovstva, pretože celá ekonomická ťarcha po pôrode padne na muža, aby finančne zabezpečil rodinu.

Ide o psychosomatický problém, ktorý nie je vôbec závažný, práveže je úsmevný. Ale pre pánov to asi úsmevné veľmi nie je. Pradávny rituál kuvády však nevymizol, všetko sa so všetkým spája a prelína aj dnes. Mnohí odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, či je za týmito pocitmi u muža stojí pocit starých zvykov v našej kolektívnej pamäti, alebo len pobláznené hormóny, či prílišná senzitivita. V každom prípade, psychika je mocný čarodej.

Kedy Kuváda odoznie?

V dostupnej literatúre sa uvádza, že príznaky kuvády vymiznú samé s príchodom dieťaťa na svet. Nemali by pretrvávať aj potom.

30.1.2024 4:07| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist