babyweb.sk > Dieťa > Škôlka > Vegetariánska škôlka
Vegetariánska škôlka
Nápad založiť vegetariánsku materskú školu dostala Savitrí Braunová pred viac ako šiestimi rokmi, keď sa jej narodila dcéra. Za dva roky si splnila svoj sen a v septembri 2004 otvorila v Prahe na Vinohradoch vegetariánsku škôlku HAPPY CHILD s. r. o., v tom čase jedinú v Európe. O rok neskôr získala škôlka od Českej vegetariánskej spoločnosti titul Vegetarián roka.
„Keď sa mi narodila dcérka, riešila som, ako sa bude stravovať v škôlke. Všetky tieto peripetie som zažila už pred dvadsiatimi rokmi so synom a bolo to veľmi náročné obdobie. Uvedomila som si, že bude najjednoduchšie založiť škôlku vlastnú a pomôcť tak i rodičom, ktorí nemôžu alebo nechcú umiestniť dieťa do bežnej škôlky, “ hovorí Savitrí, ktorá od svojich dvadsiatich rokov neje mäso.
Bio jedálny lístok
Škola má vlastnú kuchyňu. Kuchárka zaraďuje do jedálneho lístka tiež potraviny v biokvalite. „Dovážame mlieko z juhočeskej biomliekarne. Ďalej zaraďujeme tofu, seitan, niektoré druhy bioovocia a zeleniny, obilniny, strukoviny a cestoviny. Najväčší problém bol zohnať kuchárku. Je to vegetariánka, ktorá v minulosti varila v škôlkach, ale nechcela pripravovať mäso. Horšie je, keď ochorie, nemám za ňu náhradu,“ hovorí Savitrí.
„Keď mi vypadne kuchárka, tak nabehnem do kuchyne a varím ja. Keď mi vypadne upratovačka, tak upratujem,“ smeje sa. Kuchárske schopnosti si vyskúšala práve včera. „Na obed som varila jogurtovú polievku z biojogurtu a cícerovej múky, zapekala cestoviny s tofu salámou a so zeleninou, uhorkový šalát so smotanou,“ povedala. Na desiatu potom býva biojogurt, tvaroh, pečivo, ovocie a zelenina v rôznych obmenách, müsli, obilná kaša – vločky, pohánka, pšeno a podobne. Raz týždenne pečie kuchárka domáci koláč s ovocím alebo perník. „S jedálnym lístkom pravidelne zoznamujeme rodičov, istý čas sme ho dávali aj na web.“
Program na mieru
Škôlka je v prevádzke od 9 – 15 hodiny. Navštevuje ju priebežne 30 až 40 detí. Je tu trieda česká, francúzska a anglická, vždy s „native speaking“ prekladateľom. Triedy majú program podľa svojho zamerania. Popoludní sa deti venujú záujmovým aktivitám, ako je výtvarná dielňa, keramika, hudobná dielňa, etika hrou, joga pre deti, joga pre batoľatá s rodičmi, flauta, skupinová logopédia, tanečná a pohybová príprava alebo dráma.
„Narodeniny každého dieťaťa slávime spoločne, s domácou tortou bez vajec od pani kuchárky. Rodičia sa inšpirujú, občas sa pýtajú na recepty, vždy chcú vedieť, čo deti jedia, ako im chutilo a či jedli dostatočne,“ podotkla Savitrí.
Jasličky
Škola ponúka ešte jednu špecialitu. Na prvom poschodí sídlia jasličky – Baby studio – pre deti od jedného do troch rokov. Sú výhradne české a vedú ich kvalifikované detské sestry s dlhoročnou praxou. Staršia z nich, pani Milada, má sama tri deti, ale ešte nemá vnúčatá, tak sa „vyžíva“ s tými zverenými, je to taká ich babička. Druhá sestra Milena má svoje vlastné štyri deti a je to taká ich mamička.
Všetko pre zdravie
„Deti tu vedieme k zdravému životnému štýlu, zdravej strave a výžive. Namiesto obvyklých sladkostí – cukríkov, si deti nosia do školy sušené alebo čerstvé ovocie. Tiež máme ekologický program, ktorý sa netýka len vnútorného prostredia – ako sa správať k prírode i k sebe navzájom. Deti nie sú také agresívne ako tie, ktoré jedia mäso. Nie sú také nepokojné a dobre sa s nimi vychádza,“ podotkla. Školu však navštevujú nielen vegetariáni, ale i deti s rôznymi zdravotnými problémami. „Mali sme tu aj postihnuté deti s asistentom, deti so zníženou imunitou,“ povedala.
Savitrí Braunová obetovala materskej škole kus života. Za čas jej existencie chcela niekoľkokrát skončiť. Vždy to však prekonala. „Najkrajšia je spätná väzba. Keď vidím šťastné deti a ich rodičov,“ dodala.